Google på trapperne med gigantisk musiktjeneste

Sejlivede rygter går på, at Google allerede i morgen vil lancere en spritny musiktjeneste, der skal tage kampen op med Spotify og lignende tjenester samt give Apple baghjul på musikområdet.

Artikel top billede

Mens nørder, forretningsfolk og it-interesserede gør klar til den store keynote-tale i aften på Google I/O-konferencen, har søgegiganten gemt et es i ærmet til i morgen.

For ifølge it-mediet The Verge barsler Google med en musikstreaming-tjeneste, der skal tage konkurrencen op med digitale musikforretninger som Spotify, og den bliver muligvis annonceret på konferencen i morgen. 

Dermed vil Googles annoncering give softwareselskabet et forspring i forhold til mobilkonkurrenten Apple, som efter sigende også skulle være på vej med en musiktjeneste, der i store træk vil minde om online-radiotjenesten Pandora.

Har underskrifterne klar

Helt konkret har Google indgået licensaftaler med Universal Music Group og Sony Music Entertainment for både videotjenesten Youtube og Googles Android app-forretning Play.

Det giver Google mulighed for at tilbyde kunderne stjerner som Rihanna, Bob Dylan, Alicia Keys og Jay-Z.

Tidligere har Google i marts ifølge Fortune Magazine indgået en lignende licens-aftale med Warner Music Group, og har dermed indgået handler alle de tre største musikselskaber.

Allerede for to måneder siden gik rygterne på, at Google var i gang med at lancere en Spotify-dræber. 

Indtil videre har talspersoner fra musikselskaberne ikke ønsket at kommentere på rygterne i en tid, hvor Universals Musics moderselskab Vivendi kan konstatere, at omsætningen i første kvartal er steget med 13 procent i forhold til sidste år, og Universals digitale salg nu står for 54 procent af omsætningen.

Det er første gang, at Universal Music sælger mere digital musik end analogt.

800 millioner unikke brugere

Flere kilder nævner ifølge The Verge, at Googles kommende musiktjeneste baseret på abonnementer vil minde om Spotify, som også streamer sange til både pc'en og mobilen.

Google har så den fordel, at selskabet ejer Youtube, som har 800 millioner unikke brugere om måneden, og som kan bruges til at sælge den kommende musiktjeneste.

Til sammenligning har Spotify omkring 24 millioner brugere, hvoraf en fjerdedel betaler for tjenesten, mens resten er tvunget til at høre indlagte reklamer mellem sangene.

Ifølge The New York Times vil Googles musiktjeneste dog ikke komme i en gratis version med reklamer, men udelukkende som betalingsprodukt.

Det er endnu ukendt, hvor meget Googles musiktjeneste vil koste.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S