3 måske på vej med storopkøb i Norden

En række udtalelser og oplysninger puster liv til rygter om konsolidering på telemarkedet i flere nordiske lande.

Artikel top billede

At fire teleoperatører på det danske marked er én for meget, er der ikke meget nyt i.

Men spørgsmålet om, hvem der kommer til at overtage hvem og hvornår, rumsterer stadig, og i mandags satte 3's nordiske direktør Peder Ramel atter gang i spekulationerne med et par kommentarer om det danske marked.

Til det svenske erhvervsblad Dagens Industri udtalte han sig nemlig om behovet for en konsolidering på det danske marked.

Han udtalte blandt andet, at han næppe tror, 3's ejere vil sælge uden at få det investerede beløb tilbage med rente.

»Jeg tror, at mine ejere er parat til at være med både som købere og sælgere,« udtalte Peder Ramel. Det skriver Berlingske.

Men måske kan man få en pejling om, hvad der kommer til at ske i Danmark, ved at kigge på nogle rygter om det svenske telemarked, der to dage efter, altså onsdag, fik ben at gå på.

Ifølge en anonym insiderkilde skulle 3 nemlig være i gang med at overveje et opkøb på det svenske marked. Det skriver Dagens Industri ifølge it24.

De kinesiske ejere skubber på

Angiveligt skulle det være Tele2, der er i teleselskabets kikkert, og det skulle være den kinesiske Hutchinson-gruppe, der ejer 60 procent af 3, der er den drivende kraft i ønsket om konsolideringen.

"De ved, at en konsolidering kommer. Deres ambition er at være den konsoliderende part," fortæller kilden med indsigt i processen til Dagens Industri.

Hvorvidt den svenske Wallenberg-familie, der ejer de resterende 40 procent af 3 via selskabet Investor, er klar til at smide flere penge i, skulle dog være uklart.

Ifølge Dagens Industri skulle Tele2 ikke være afvisende over for en aftale med 3.

"Ejerne har gjort det klart, at de ser telebranchen som en moden branche. De er ikke sentimentale. Kommer der et godt nok bud, er de villige til at diskutere deres svenske datterselskab," udtaler den anonyme kilde ifølge it24.

Hverken Tele2 eller hovedaktionæren Kinnevik har ønsket at kommentere på oplysningerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,