3 måske på vej med storopkøb i Norden

En række udtalelser og oplysninger puster liv til rygter om konsolidering på telemarkedet i flere nordiske lande.

Artikel top billede

At fire teleoperatører på det danske marked er én for meget, er der ikke meget nyt i.

Men spørgsmålet om, hvem der kommer til at overtage hvem og hvornår, rumsterer stadig, og i mandags satte 3's nordiske direktør Peder Ramel atter gang i spekulationerne med et par kommentarer om det danske marked.

Til det svenske erhvervsblad Dagens Industri udtalte han sig nemlig om behovet for en konsolidering på det danske marked.

Han udtalte blandt andet, at han næppe tror, 3's ejere vil sælge uden at få det investerede beløb tilbage med rente.

»Jeg tror, at mine ejere er parat til at være med både som købere og sælgere,« udtalte Peder Ramel. Det skriver Berlingske.

Men måske kan man få en pejling om, hvad der kommer til at ske i Danmark, ved at kigge på nogle rygter om det svenske telemarked, der to dage efter, altså onsdag, fik ben at gå på.

Ifølge en anonym insiderkilde skulle 3 nemlig være i gang med at overveje et opkøb på det svenske marked. Det skriver Dagens Industri ifølge it24.

De kinesiske ejere skubber på

Angiveligt skulle det være Tele2, der er i teleselskabets kikkert, og det skulle være den kinesiske Hutchinson-gruppe, der ejer 60 procent af 3, der er den drivende kraft i ønsket om konsolideringen.

"De ved, at en konsolidering kommer. Deres ambition er at være den konsoliderende part," fortæller kilden med indsigt i processen til Dagens Industri.

Hvorvidt den svenske Wallenberg-familie, der ejer de resterende 40 procent af 3 via selskabet Investor, er klar til at smide flere penge i, skulle dog være uklart.

Ifølge Dagens Industri skulle Tele2 ikke være afvisende over for en aftale med 3.

"Ejerne har gjort det klart, at de ser telebranchen som en moden branche. De er ikke sentimentale. Kommer der et godt nok bud, er de villige til at diskutere deres svenske datterselskab," udtaler den anonyme kilde ifølge it24.

Hverken Tele2 eller hovedaktionæren Kinnevik har ønsket at kommentere på oplysningerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Kromann Reumert

    Legal Tech & AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly