Smart trick sparer it-virksomhed for millioner

Datacenter sparer godt seks millioner kroner om året efter et skifte fra traditionel køleteknik til en helt ny måde at køle på.

Artikel top billede

Interxions svenske datacenter i Stockholm har skiftet sine klassiske køleanlæg ud med teknik, der nu køler datacenterets maskiner med vand hentet direkte fra Østersøen.

Virksomheden sparer derfor nu godt seks millioner kroner om året.

Det skriver networkworld.com.

Hollandskejede Interxion har i dag datacentre i 11 lande og ser meget gerne, at vandkølingsteknikken etableres flere steder.

"Hvis vi kunne få adgang til Themsen i London, ville det være fremragende, men regeringen er bange for den slags løsninger," siger Lex Coors, der er Chief Engineering Officer i Interxion.

Besparelse tjent hjem med det samme

Ifølge networkworld.dk har investeringen i vandkøling givet bonus med det samme. Interxion har smidt godt seks millioner i løsningen, og besparelsen per år er omkring det samme.

Umiddelbart burde investeringen have været meget dyrere, men Interxion har allerede udnyttet etablerede vandrør, der også giver andre virksomheder i Stockholm vand.

Kun nedetid på grund af vandmænd

Men Interxion har stadig beholdt sit gamle kølesystem, der dog i dag kun er i drift, hvis det nye vandkølingssystem sættes ud af kraft.

Ifølge networkworld.com er det kun sket i få timer set over det seneste år, og særligt en nedetids-periode, hvor den svenske regering havde beordret Interxions partner til at lukke for vandet.

"Jeg tror simpelthen, at den svenske regering ville beskytte vandmændene," fortæller Lex Coors.

Læs også:
Sådan sparer danske datacentre kassen på vinterkulden

Sådan kan it-chefen høvle it-udgifterne endnu længere ned

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos