Smart trick sparer it-virksomhed for millioner

Datacenter sparer godt seks millioner kroner om året efter et skifte fra traditionel køleteknik til en helt ny måde at køle på.

Artikel top billede

Interxions svenske datacenter i Stockholm har skiftet sine klassiske køleanlæg ud med teknik, der nu køler datacenterets maskiner med vand hentet direkte fra Østersøen.

Virksomheden sparer derfor nu godt seks millioner kroner om året.

Det skriver networkworld.com.

Hollandskejede Interxion har i dag datacentre i 11 lande og ser meget gerne, at vandkølingsteknikken etableres flere steder.

"Hvis vi kunne få adgang til Themsen i London, ville det være fremragende, men regeringen er bange for den slags løsninger," siger Lex Coors, der er Chief Engineering Officer i Interxion.

Besparelse tjent hjem med det samme

Ifølge networkworld.dk har investeringen i vandkøling givet bonus med det samme. Interxion har smidt godt seks millioner i løsningen, og besparelsen per år er omkring det samme.

Umiddelbart burde investeringen have været meget dyrere, men Interxion har allerede udnyttet etablerede vandrør, der også giver andre virksomheder i Stockholm vand.

Kun nedetid på grund af vandmænd

Men Interxion har stadig beholdt sit gamle kølesystem, der dog i dag kun er i drift, hvis det nye vandkølingssystem sættes ud af kraft.

Ifølge networkworld.com er det kun sket i få timer set over det seneste år, og særligt en nedetids-periode, hvor den svenske regering havde beordret Interxions partner til at lukke for vandet.

"Jeg tror simpelthen, at den svenske regering ville beskytte vandmændene," fortæller Lex Coors.

Læs også:
Sådan sparer danske datacentre kassen på vinterkulden

Sådan kan it-chefen høvle it-udgifterne endnu længere ned

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos