Smart trick sparer it-virksomhed for millioner

Datacenter sparer godt seks millioner kroner om året efter et skifte fra traditionel køleteknik til en helt ny måde at køle på.

Artikel top billede

Interxions svenske datacenter i Stockholm har skiftet sine klassiske køleanlæg ud med teknik, der nu køler datacenterets maskiner med vand hentet direkte fra Østersøen.

Virksomheden sparer derfor nu godt seks millioner kroner om året.

Det skriver networkworld.com.

Hollandskejede Interxion har i dag datacentre i 11 lande og ser meget gerne, at vandkølingsteknikken etableres flere steder.

"Hvis vi kunne få adgang til Themsen i London, ville det være fremragende, men regeringen er bange for den slags løsninger," siger Lex Coors, der er Chief Engineering Officer i Interxion.

Besparelse tjent hjem med det samme

Ifølge networkworld.dk har investeringen i vandkøling givet bonus med det samme. Interxion har smidt godt seks millioner i løsningen, og besparelsen per år er omkring det samme.

Umiddelbart burde investeringen have været meget dyrere, men Interxion har allerede udnyttet etablerede vandrør, der også giver andre virksomheder i Stockholm vand.

Kun nedetid på grund af vandmænd

Men Interxion har stadig beholdt sit gamle kølesystem, der dog i dag kun er i drift, hvis det nye vandkølingssystem sættes ud af kraft.

Ifølge networkworld.com er det kun sket i få timer set over det seneste år, og særligt en nedetids-periode, hvor den svenske regering havde beordret Interxions partner til at lukke for vandet.

"Jeg tror simpelthen, at den svenske regering ville beskytte vandmændene," fortæller Lex Coors.

Læs også:
Sådan sparer danske datacentre kassen på vinterkulden

Sådan kan it-chefen høvle it-udgifterne endnu længere ned

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics