Smart trick sparer it-virksomhed for millioner

Datacenter sparer godt seks millioner kroner om året efter et skifte fra traditionel køleteknik til en helt ny måde at køle på.

Artikel top billede

Interxions svenske datacenter i Stockholm har skiftet sine klassiske køleanlæg ud med teknik, der nu køler datacenterets maskiner med vand hentet direkte fra Østersøen.

Virksomheden sparer derfor nu godt seks millioner kroner om året.

Det skriver networkworld.com.

Hollandskejede Interxion har i dag datacentre i 11 lande og ser meget gerne, at vandkølingsteknikken etableres flere steder.

"Hvis vi kunne få adgang til Themsen i London, ville det være fremragende, men regeringen er bange for den slags løsninger," siger Lex Coors, der er Chief Engineering Officer i Interxion.

Besparelse tjent hjem med det samme

Ifølge networkworld.dk har investeringen i vandkøling givet bonus med det samme. Interxion har smidt godt seks millioner i løsningen, og besparelsen per år er omkring det samme.

Umiddelbart burde investeringen have været meget dyrere, men Interxion har allerede udnyttet etablerede vandrør, der også giver andre virksomheder i Stockholm vand.

Kun nedetid på grund af vandmænd

Men Interxion har stadig beholdt sit gamle kølesystem, der dog i dag kun er i drift, hvis det nye vandkølingssystem sættes ud af kraft.

Ifølge networkworld.com er det kun sket i få timer set over det seneste år, og særligt en nedetids-periode, hvor den svenske regering havde beordret Interxions partner til at lukke for vandet.

"Jeg tror simpelthen, at den svenske regering ville beskytte vandmændene," fortæller Lex Coors.

Læs også:
Sådan sparer danske datacentre kassen på vinterkulden

Sådan kan it-chefen høvle it-udgifterne endnu længere ned

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S