Sådan bliver Internet of Things til dit værste mareridt

ComputerViews: Internet of Things kan revolutionere vores samfund, skabe nye forretningsmuligheder og gøre din hverdag lettere. Men glemmer vi den enorme risiko, der er forbundet med at koble alt og alle op til internettet?

Artikel top billede

ComputerViews: Internet of Things står sammen med en række beslægtede it-trends på tærsklen til et mainstream-gennembrud.

En del taler ligefrem om 2013 som det år, hvor internettet, som vi kender det, bliver ændret gennemgribende.

Forklaringen er, at trådløse forbindelser og sensorer bliver standard i stort set alle maskiner og komponenter i vores digitaliserede verden, samtidig med at regnekraften øges, og mere intelligente analyseværktøjer vinder frem.

Men selvom det er nemt at lade sig begejstre af de samfundsmæssige og forretningsmæssige muligheder, der opstår med Internet of Things, er der samtidig alvorlige dilemmaer forbundet ved den massive dataindsamling og -anvendelse, det vil medføre.

Overvågningen vil eksplodere

Det mener den anerkendte amerikanske sikkerhedsekspert- og debattør, Bruce Schneier.

"Internet er blevet til et kæmpe overvågningsværktøj. Vi bliver konstant overvåget på internettet af hundredvis af virksomheder - både kendte og ukendte."

"Alt, vi foretager os, bliver optaget, opsamlet og kørt sammen - nogle gange af virksomheder, der ønsker at sælge os ting, og nogle gange af regeringer, der ønsker at holde øje med os," skriver han i et blogindlæg.

"Det vil dog snart blive værre," fortsætter Bruce Schneier og peger på, at denne ‘overvågning' hidtil som udgangspunkt har været rettet mod vores brug af computere.

Det vil ændre sig med Internet of Things.

Derfor ændrer Internet of Things alt

"Internet of Things handler om en verden, hvor meget mere end vores computere og mobiltelefoner er internet-enablede," skriver Bruce Schneier.

"Snart vil der være internet-opkoblede moduler i vores biler og maskiner i hjemmet. Internet-opkoblet medicinsk udstyr vil opsamle real-time sundhedsdata om os. Der vil være internet-tilsluttede tags i vores tøj." 

"I den mest ekstreme form vil alt kunne sluttes til internettet. Det er i virkeligheden kun et spørgsmål om tid, eftersom disse trådløse computere, der forsyner sig selv med energi, bliver mindre og billigere."

Bruce Schneier anerkender i sit indlæg, at Internet of Things vil muliggøre en masse fantastiske ting, men han tilføjer, at det også vil resultere i en endnu højere grad af overvågning.

"Internet of Things giver de regeringer og virksomheder, der følger alle vores bevægelser, noget, de ikke har i dag: øjne og ører. Snart vil alt, vi foretager os, både online og offline, blive optaget og opbevaret for evigt."

"Det eneste spørgsmål, der er tilbage, er, hvem der vil have adgang til denne information og under hvilke regler."

Overdreven big brother-frygt?

Der er dog ganske givet andre, der vil have en mere positiv udlægning af Internet of Things og it-trends som big data og machine-to-machine.

Eksempelvis at det kan føre til en mere intelligent energi-anvendelse, forbedre mulighederne for at hjælpe syge borgere og øge virksomheders produktivitet ved en højere grad af automatisering.

Hvad mener du om Bruce Schneiers indlæg? Er hans frygt velbegrundet, eller er det på tide, vi dropper big brother-frygten og åbner op for Internet of Things og de muligheder, det giver?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job