Netbank-indbrud: Så mange penge stjålet i danske banker

Cyberkriminelle sværmer om danske netbank-konti. Se her, hvor meget det er lykkedes hackerne at stjæle fra danske bankkonti på tre måneder.

Artikel top billede

I årets første tre måneder er det lykkedes for cyberkriminelle at stjæle i alt 380.761 kroner ved indbrud i danske netbanker.

Ifølge en ny statistik fra Finansrådet er pengene blevet stjålet ved otte succesfulde netbankindbrud, hvor det er lykkedes for hackerne at slippe afsted med penge.

I alt har Finansrådet registreret 22 netbank-indbrud, men i de 14 tilfælde er det trods indbruddene ikke lykkedes for hackerne at slippe afsted med at overføre penge.

Stort fald

Det stjålne beløb er ifølge Finansrådets tal langt mindre end i den tilsvarende periode i fjor.

I første kvartal 2012 blev der nemlig stjålet hele 2,3 millioner kroner ved i alt 10 succesfulde indbrud på danske netbanker.

Sikkerhedsmand Peter Kruse siger til it-sitet Version2, at faldet i netbank-indbrud blandt andet skyldes, at de danske netbanker har været hurtige til at få "skudt command-and-control-serverne ned hurtigt."

"Det har gjort det til et stort irritationsmoment at angribe Danmark," siger han.

Han peger ligeledes på, at de danske banker generelt har været gode til at trimme deres antifraud-systemer.

I hele 2012 blev danske bankkonti i alt lænset for knap 6,3 millioner kroner under i alt 56 succesfulde indbrud. I alt lykkedes det i 2012 hackere at trænge ind i danske netbanker 199 gange.

Læs også:
Efter stigning i netbank-indbrud - er din netbank sikker?

Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

Antal af indbrud i danske net-banker vokser vildt

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS