Netbank-indbrud: Så mange penge stjålet i danske banker

Cyberkriminelle sværmer om danske netbank-konti. Se her, hvor meget det er lykkedes hackerne at stjæle fra danske bankkonti på tre måneder.

Artikel top billede

I årets første tre måneder er det lykkedes for cyberkriminelle at stjæle i alt 380.761 kroner ved indbrud i danske netbanker.

Ifølge en ny statistik fra Finansrådet er pengene blevet stjålet ved otte succesfulde netbankindbrud, hvor det er lykkedes for hackerne at slippe afsted med penge.

I alt har Finansrådet registreret 22 netbank-indbrud, men i de 14 tilfælde er det trods indbruddene ikke lykkedes for hackerne at slippe afsted med at overføre penge.

Stort fald

Det stjålne beløb er ifølge Finansrådets tal langt mindre end i den tilsvarende periode i fjor.

I første kvartal 2012 blev der nemlig stjålet hele 2,3 millioner kroner ved i alt 10 succesfulde indbrud på danske netbanker.

Sikkerhedsmand Peter Kruse siger til it-sitet Version2, at faldet i netbank-indbrud blandt andet skyldes, at de danske netbanker har været hurtige til at få "skudt command-and-control-serverne ned hurtigt."

"Det har gjort det til et stort irritationsmoment at angribe Danmark," siger han.

Han peger ligeledes på, at de danske banker generelt har været gode til at trimme deres antifraud-systemer.

I hele 2012 blev danske bankkonti i alt lænset for knap 6,3 millioner kroner under i alt 56 succesfulde indbrud. I alt lykkedes det i 2012 hackere at trænge ind i danske netbanker 199 gange.

Læs også:
Efter stigning i netbank-indbrud - er din netbank sikker?

Sådan beskytter du dig mod angreb i din netbank

Sådan foregår et netbank-indbrud med NemID

Antal af indbrud i danske net-banker vokser vildt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS