Apples iPhone-aftaler med mobiloperatører måske ulovlige

EU går i flæsket på Apples aftaler med mobil-operatørerne, som Apple måske anvender til at tryne konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Apples iPhone-aftaler med mobiloperatørerne kan være ulovlig

EU-Kommissionen mistænker Apple for via selskabets leverandør-kontrakter med de europæiske mobiloperatører at holde rivalerne ude af markedet.

EU-Kommissionen er i de indledende faser af en undersøgelse og har netop sendt en række spørgsmål afsted til en række europæiske mobiloperatører.

Her vil kommissionen have svar på, hvorvidt Apples distributions-betingelser med mobilselskaberne på nogen måde kan give Apple en fordel over andre smartphone-producenter.

"Kommissionen ligger inde med informationer, der indikerer, at Apple og mobile netværks-operatører har indgået distributions-aftaler, der potentielt kan føre til udelukkelse af andre smartphone-producenter," hedder det i en EU-rapport ifølge Financial Times.

Hele it-industrien har forlængst taget muligheden for at klage til EU over konkurrenterne til sig som et naturligt element i den almindelige konkurrence. Det kan du læse mere om her.

Hvad kræver Apple?

Ifølge kommissionen er der i aftalerne mulighed for, at visse tekniske funktioner i Apples produkter bliver frakoblet i visse lande på grund af de pågældende aftaler.

Spørgsmålene, som EU nu har sendt til mobiloperatørerne, indeholder også spørgsmål om Apples salgs-metoder - blandt andet om Apple kræver, at mobiloperatørerne køber et bestemt antal telefoner.

EU vil ligeledes have at vide, om Apple kræver, at mobiloperatørerne aldrig sælger Apple-produkter billigere eller med ringere betingelser end konkurrenternes telefoner.

EU-Kommissionens indledende spørgsmål bygger på flere klager, som EU har modtaget fra forskellige mobiloperatører.

Skal spørgsmålene føre til en rigtig sag, kræver det, at EU vurderer, at Apple har en dominerende position på markedet.

Ifølge comScore har Samsung siden april i fjor været den største smartphone-leverandør i Europa.

Det sydkoreanske selskab havde i december en markedsandel på 32,3 procent mod Apples 20,5 procent og Nokias 16,3 procent.

Læs også:

It-selskabernes effektive politiske våben

Apple presses til at skrue op for sin garanti-periode

Google Maps til iPhone i strid med vigtige EU-regler

EU truer mobil-industrien: Vi tvinger jer til fælles mobiloplader

Kritik: Apple stjæler med vilje med arme og ben

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S