Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

Skal du have en smartphone med Android, iOS eller Windows Phone næste gang? Det spørgsmål har rigtig mange en klar holdning til.

Artikel top billede

Det er meget muligt, at den generelle tilfredshed med iPhone falder, og at Apple har haft en stribe uheldige sager, der har medført voldsom kritik fra kunderne, men købelysten er ikke forsvundet af den grund.

Det viser en afstemning på Computerworld, hvor spørgsmålet lød, hvilken smartphone køber du næste gang?

943 har stemt, og ud af dem svarer 22 procent, at de skal have en iPhone næste gang.

Det er en relativ høj andel, hvis man sammenligner med salgstal på smartphone-markedet fra første kvartal i år, hvor iPhone/iOS stod for 18 procent på globalt plan ifølge Gartner.

Stor interesse for Windows Phone

I afstemningen på Computerworld svarer 46 procent, at de skal have en smartphone med Android næste gang.

Det er en del lavere end den markedsandel på 74 procent, som Android har i den seneste salgsopgørelse fra Gartner på globalt plan.


At der er så betydelig en forskel, kan skyldes flere ting. Dels kan den danske befolkning generelt have andre præferencer, dels er afstemningen på Computerworld ikke direkte sammenlignelig med Gartners tal, da den er foretaget blandt en bestemt gruppe læsere med særlig interesse og viden inden for it.

Det er ikke desto mindre ganske interessant, at 19 procent svarer, at de skal have en smartphone med Windows Phone næste gang.

Det tyder på, at interessen for denne platform er relativ stor blandt de professionelle it-folk.

Spørgsmålet er så, om det er unikt for it-professionelle, eller om også den bredere befolkning i så høj grad er interesseret i Microsoft-platformen?

I den seneste opgørelse fra Gartner fra første kvartal var blot 2,8 procent af de solgte smartphones på verdensplan med Microsofts styresystem.

Folk mindre tilfredse med Apple - og mere med Samsung

En stor amerikansk undersøgelse viste i sidste uge, at bruger-tilfredsheden med iPhone falder.

iPhone opnår ganske vist 81 point i American Customer Satisfaction Index (ACSI), skriver vores kolleger på amerikanske Computerworld.

Selvom den dermed fortsat scorer flest point i målingen, er der grund til bekymring hos Apple, for mens iPhone falder to point i forhold til året før, stiger tilfredsheden med Samsungs produkter med fem point til 76.

Motorola Mobility-tilfredsheden stiger også med fire point og ligger nu på 77 point, mens Nokia hentede et enkelt point og landede på 76.

Mens der i 2012 var otte point mellem Apple og de nærmeste forfølgere, er det forspring nu halveret til kun fire point, skriver Computerworld.com.

ACSI-undersøgelsen, der er baseret på besvarelser blandt næsten 9.600 amerikanere fra januar til marts, kan ses her.

Læs også:

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S