Computerworld-læserne: Denne smartphone vil vi købe næste gang

Skal du have en smartphone med Android, iOS eller Windows Phone næste gang? Det spørgsmål har rigtig mange en klar holdning til.

Artikel top billede

Det er meget muligt, at den generelle tilfredshed med iPhone falder, og at Apple har haft en stribe uheldige sager, der har medført voldsom kritik fra kunderne, men købelysten er ikke forsvundet af den grund.

Det viser en afstemning på Computerworld, hvor spørgsmålet lød, hvilken smartphone køber du næste gang?

943 har stemt, og ud af dem svarer 22 procent, at de skal have en iPhone næste gang.

Det er en relativ høj andel, hvis man sammenligner med salgstal på smartphone-markedet fra første kvartal i år, hvor iPhone/iOS stod for 18 procent på globalt plan ifølge Gartner.

Stor interesse for Windows Phone

I afstemningen på Computerworld svarer 46 procent, at de skal have en smartphone med Android næste gang.

Det er en del lavere end den markedsandel på 74 procent, som Android har i den seneste salgsopgørelse fra Gartner på globalt plan.


At der er så betydelig en forskel, kan skyldes flere ting. Dels kan den danske befolkning generelt have andre præferencer, dels er afstemningen på Computerworld ikke direkte sammenlignelig med Gartners tal, da den er foretaget blandt en bestemt gruppe læsere med særlig interesse og viden inden for it.

Det er ikke desto mindre ganske interessant, at 19 procent svarer, at de skal have en smartphone med Windows Phone næste gang.

Det tyder på, at interessen for denne platform er relativ stor blandt de professionelle it-folk.

Spørgsmålet er så, om det er unikt for it-professionelle, eller om også den bredere befolkning i så høj grad er interesseret i Microsoft-platformen?

I den seneste opgørelse fra Gartner fra første kvartal var blot 2,8 procent af de solgte smartphones på verdensplan med Microsofts styresystem.

Folk mindre tilfredse med Apple - og mere med Samsung

En stor amerikansk undersøgelse viste i sidste uge, at bruger-tilfredsheden med iPhone falder.

iPhone opnår ganske vist 81 point i American Customer Satisfaction Index (ACSI), skriver vores kolleger på amerikanske Computerworld.

Selvom den dermed fortsat scorer flest point i målingen, er der grund til bekymring hos Apple, for mens iPhone falder to point i forhold til året før, stiger tilfredsheden med Samsungs produkter med fem point til 76.

Motorola Mobility-tilfredsheden stiger også med fire point og ligger nu på 77 point, mens Nokia hentede et enkelt point og landede på 76.

Mens der i 2012 var otte point mellem Apple og de nærmeste forfølgere, er det forspring nu halveret til kun fire point, skriver Computerworld.com.

ACSI-undersøgelsen, der er baseret på besvarelser blandt næsten 9.600 amerikanere fra januar til marts, kan ses her.

Læs også:

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S