Ny teknologi booster internethastighed dramatisk

Forskere har hentet inspiration hos hovedtelefonen i et nyt forsøg, der har øget fiberhastigheden betydeligt. Se her, hvor meget hastigheden kom op på.

Artikel top billede

En ny teknologi gør det muligt at sende et signal af sted med en hastighed på 400 gigabit i sekundet.
 
"Holdet bag har gjort brug af en teknik, der førte til at de kunne sende et signal af sted med 400 gigabits per sekund - fire gange hurtigere end de bedste kommercielle tilgængelige hastigheder - gennem 12.800 kilometer optisk fiber. Det er længere end selv den længste transoceaniske fiberforbindelse."

Det skriver BBC.co.uk.

Lydisolerende hovedtelefoner

Den nye teknologi bygger på en lignende idé, som man kender fra lydisolerende hovedtelefoner.

Her sørger en mikrofon for, at støj udefra bliver sorteret fra ved at sende lyd den anden vej.

I det nye forsøg har man gjort brug af samme princip ved at forsøge sig med to lysstråler i stedet for kun én.

"Forskerne har gjort brug af et lysstråle-par, hvor hver stråle er et spejlbillede af det andet," skriver BBC.co.uk.

BBC skriver videre, at den distance, som et lyssignal kan avancere, afhænger af den kraft, som strålen har.

Men jo mere kraft der er på lysstrålen, jo mere vil den også interagere med fiber-materialet i stedet for bare at passere gnidningsfrit.   

Og det er altså derfor, at der vil komme støj på linjen - jo kraftigere stråle, jo mere vil den interagere med fiber-materialet.

Hvorfor er der ingen, der har tænkt på det før?

Det er dette, som forskerne har forsøgt at ændre på ved at gøre det samme som i lydisolerende hovedtelefoner.

Ved i princippet at generere det modsatte, når der forekommer støj, udligner det hinanden.

Det betyder, at signalet kan passere igennem fibernettet meget hurtigere. 

Teknikken hedder 'phase conjugation', og lederen af forskerholdet er noget overrasket over, at det ikke er blevet gjort før.

"Dette koncept, hvis man kigger tilbage, er ret nemt at forstå, men overraskende nok er der ingen, der har gjort det før," siger han til BBC.co.uk.

Nature Photonics kan du få mere at vide om den nye teknologi og forsøget.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Københavns Professionshøjskole

    IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S