Ny teknologi booster internethastighed dramatisk

Forskere har hentet inspiration hos hovedtelefonen i et nyt forsøg, der har øget fiberhastigheden betydeligt. Se her, hvor meget hastigheden kom op på.

Artikel top billede

En ny teknologi gør det muligt at sende et signal af sted med en hastighed på 400 gigabit i sekundet.
 
"Holdet bag har gjort brug af en teknik, der førte til at de kunne sende et signal af sted med 400 gigabits per sekund - fire gange hurtigere end de bedste kommercielle tilgængelige hastigheder - gennem 12.800 kilometer optisk fiber. Det er længere end selv den længste transoceaniske fiberforbindelse."

Det skriver BBC.co.uk.

Lydisolerende hovedtelefoner

Den nye teknologi bygger på en lignende idé, som man kender fra lydisolerende hovedtelefoner.

Her sørger en mikrofon for, at støj udefra bliver sorteret fra ved at sende lyd den anden vej.

I det nye forsøg har man gjort brug af samme princip ved at forsøge sig med to lysstråler i stedet for kun én.

"Forskerne har gjort brug af et lysstråle-par, hvor hver stråle er et spejlbillede af det andet," skriver BBC.co.uk.

BBC skriver videre, at den distance, som et lyssignal kan avancere, afhænger af den kraft, som strålen har.

Men jo mere kraft der er på lysstrålen, jo mere vil den også interagere med fiber-materialet i stedet for bare at passere gnidningsfrit.   

Og det er altså derfor, at der vil komme støj på linjen - jo kraftigere stråle, jo mere vil den interagere med fiber-materialet.

Hvorfor er der ingen, der har tænkt på det før?

Det er dette, som forskerne har forsøgt at ændre på ved at gøre det samme som i lydisolerende hovedtelefoner.

Ved i princippet at generere det modsatte, når der forekommer støj, udligner det hinanden.

Det betyder, at signalet kan passere igennem fibernettet meget hurtigere. 

Teknikken hedder 'phase conjugation', og lederen af forskerholdet er noget overrasket over, at det ikke er blevet gjort før.

"Dette koncept, hvis man kigger tilbage, er ret nemt at forstå, men overraskende nok er der ingen, der har gjort det før," siger han til BBC.co.uk.

Nature Photonics kan du få mere at vide om den nye teknologi og forsøget.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS