Ny teknologi booster internethastighed dramatisk

Forskere har hentet inspiration hos hovedtelefonen i et nyt forsøg, der har øget fiberhastigheden betydeligt. Se her, hvor meget hastigheden kom op på.

Artikel top billede

En ny teknologi gør det muligt at sende et signal af sted med en hastighed på 400 gigabit i sekundet.
 
"Holdet bag har gjort brug af en teknik, der førte til at de kunne sende et signal af sted med 400 gigabits per sekund - fire gange hurtigere end de bedste kommercielle tilgængelige hastigheder - gennem 12.800 kilometer optisk fiber. Det er længere end selv den længste transoceaniske fiberforbindelse."

Det skriver BBC.co.uk.

Lydisolerende hovedtelefoner

Den nye teknologi bygger på en lignende idé, som man kender fra lydisolerende hovedtelefoner.

Her sørger en mikrofon for, at støj udefra bliver sorteret fra ved at sende lyd den anden vej.

I det nye forsøg har man gjort brug af samme princip ved at forsøge sig med to lysstråler i stedet for kun én.

"Forskerne har gjort brug af et lysstråle-par, hvor hver stråle er et spejlbillede af det andet," skriver BBC.co.uk.

BBC skriver videre, at den distance, som et lyssignal kan avancere, afhænger af den kraft, som strålen har.

Men jo mere kraft der er på lysstrålen, jo mere vil den også interagere med fiber-materialet i stedet for bare at passere gnidningsfrit.   

Og det er altså derfor, at der vil komme støj på linjen - jo kraftigere stråle, jo mere vil den interagere med fiber-materialet.

Hvorfor er der ingen, der har tænkt på det før?

Det er dette, som forskerne har forsøgt at ændre på ved at gøre det samme som i lydisolerende hovedtelefoner.

Ved i princippet at generere det modsatte, når der forekommer støj, udligner det hinanden.

Det betyder, at signalet kan passere igennem fibernettet meget hurtigere. 

Teknikken hedder 'phase conjugation', og lederen af forskerholdet er noget overrasket over, at det ikke er blevet gjort før.

"Dette koncept, hvis man kigger tilbage, er ret nemt at forstå, men overraskende nok er der ingen, der har gjort det før," siger han til BBC.co.uk.

Nature Photonics kan du få mere at vide om den nye teknologi og forsøget.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job