Apple betaler 300 millioner for at lukke iPhone-klagesag

Apple betaler erstatning til utilfredse iPhone-brugere.

Artikel top billede

Apple lægger godt 305 millioner kroner på bordet for en gang for alle at lukke et stort fælles-søgsmål, som mere end 153.000 iPhone- og iPod-ejere har anlagt mod selskabet.

De 153.000 ejere af iPhone eller iPods kan se frem til pæne beløb på deres bankkonti, fordi Apple i sin tid nægtede at erstatte deres defekte iPhones og iPods med henvisning til et stykke tape i apparaterne.

Stridens kerne er Apples såkaldte "Liquid Damage Policy," som var gældende i perioden, hvor de 153.000 ejere indleverede deres defekte iPhones og iPods.

Apple afviste dengang at erstatte samtlige apparater med henvisning til, at de havde været udsat for vand, hvilket ifølge 'Liquid Damage Policy' omgående ophævede garantien.

Vandfølsomt tape

Beviset for vandskaden fandt Apple i sin såkaldte Liquid Submersion Indicator (LSI), der var et stykke vandfølsomt tape, som Apple havde monteret i enhederne og som med farveskift fra hvid til pink ville indikere, at enheden havde fået fugt.

I sagen har Apple fastholdt, at et farveskift i tapen har været bevis på, at enheden har fået en decideret vandskade, hvilket dermed har ophævet garantien.

De mange sagsøgere har omvendt bedyret, at et farveskift i LSI'en blot har bevist, at enheden har været udsat for fugt, men at det ikke kan anvendes som bevis på, at den pågældende skade er opstået på grund af indtrængende vand eller væske.

Ifølge leverandøren af den fugt-følsomme tape - 3M - indikerer et farveskift til pink alene, at tapen befinder sig i et fugtigt miljø, men ikke, at tapen har været berørt af væske.

Dette har Apple i lang tid bestredet. Selskabet har blandt andet peget på, at 3M's beskrivelse bygger på test, hvor den fugt-følsomme tape ikke har befundet sig inde i en telefon samt under urealistisk høje temperaturer og fugt-forhold.

Apple frafalder med forliget, der nu skal godkendes af en amerikansk domstol, imidlertid sine indsigelser. Det samme gælder sagsøgerne.

Læs også:

Test: iPhone 5 en bundsolid topmobil - men Apple er nærig

Apples iPhone-aftaler med mobiloperatører måske ulovlige

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Her er dommen over Apples nye iPhone 5

Dansk iPhone-reparatør: Så arrogant er Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job