Apple betaler 300 millioner for at lukke iPhone-klagesag

Apple betaler erstatning til utilfredse iPhone-brugere.

Artikel top billede

Apple lægger godt 305 millioner kroner på bordet for en gang for alle at lukke et stort fælles-søgsmål, som mere end 153.000 iPhone- og iPod-ejere har anlagt mod selskabet.

De 153.000 ejere af iPhone eller iPods kan se frem til pæne beløb på deres bankkonti, fordi Apple i sin tid nægtede at erstatte deres defekte iPhones og iPods med henvisning til et stykke tape i apparaterne.

Stridens kerne er Apples såkaldte "Liquid Damage Policy," som var gældende i perioden, hvor de 153.000 ejere indleverede deres defekte iPhones og iPods.

Apple afviste dengang at erstatte samtlige apparater med henvisning til, at de havde været udsat for vand, hvilket ifølge 'Liquid Damage Policy' omgående ophævede garantien.

Vandfølsomt tape

Beviset for vandskaden fandt Apple i sin såkaldte Liquid Submersion Indicator (LSI), der var et stykke vandfølsomt tape, som Apple havde monteret i enhederne og som med farveskift fra hvid til pink ville indikere, at enheden havde fået fugt.

I sagen har Apple fastholdt, at et farveskift i tapen har været bevis på, at enheden har fået en decideret vandskade, hvilket dermed har ophævet garantien.

De mange sagsøgere har omvendt bedyret, at et farveskift i LSI'en blot har bevist, at enheden har været udsat for fugt, men at det ikke kan anvendes som bevis på, at den pågældende skade er opstået på grund af indtrængende vand eller væske.

Ifølge leverandøren af den fugt-følsomme tape - 3M - indikerer et farveskift til pink alene, at tapen befinder sig i et fugtigt miljø, men ikke, at tapen har været berørt af væske.

Dette har Apple i lang tid bestredet. Selskabet har blandt andet peget på, at 3M's beskrivelse bygger på test, hvor den fugt-følsomme tape ikke har befundet sig inde i en telefon samt under urealistisk høje temperaturer og fugt-forhold.

Apple frafalder med forliget, der nu skal godkendes af en amerikansk domstol, imidlertid sine indsigelser. Det samme gælder sagsøgerne.

Læs også:

Test: iPhone 5 en bundsolid topmobil - men Apple er nærig

Apples iPhone-aftaler med mobiloperatører måske ulovlige

iPhone-brugernes store tilfredshed falder

Her er dommen over Apples nye iPhone 5

Dansk iPhone-reparatør: Så arrogant er Apple

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS