Nyt Computerworld.dk samler fire it-medier på ét site

Nyt Computerworld.dk samler 152.770 artikler fra Computerworld og vores søstermedier på et nyt og forbedret site. Læs om forbedringerne her.

Artikel top billede

Hvis du synes, at Computerworld.dk ser anderledes ud end det plejer, så har du helt ret.

Vi har nemlig samlet alle vores medier - Comon, PCWorld og Channelworld - på Computerworld.dk. Navnene vil derfor leve videre på Computerworld.dk, men nu som sektioner.

Samtidig har vi givet sitet et ansigtsløft og implementeret en række forbedringer.

Ambitionen er dog den samme: At samle de bedste historier fra den danske og globale it-verden på Computerworld.dk

Så besøger du Computerworld.dk fra nu af får du nyheder fra den danske it-verden og de relevante ledelsesinterview fra it-afdelingerne ganske som du kender det fra Computerworld.

Men det nye er at du også får historier fra internetgenerationen fra ComOn.dk, de bedste tests fra PC World og must-have viden til dem, der lever af at sælge it fra Channelworld.

I alt rummer det nye Computerworld.dk nu 152.770 unikke artikler om it og it-branchen. Og når ud til over 220.000 unikke brugere hver måned. Samtidig har Computerworld fået en ny ejer.

Forbedringer

Og ikke bare samler vi alt informationen til dig et sted, vi har også lavet en række tekniske forbedringer på sitet. Blandt andet har vores gallerier har fået en tiltrængt opgradering, så du ikke længere skal vente på at side re-loader mellem billederne. Se et eksempel her.

Vores videnstunge og populære artikler, der strækker sig over flere sider, har vi forbedret med en ny indholdsfortegnelse, så det bliver nemmere for dig at navigere rundt mellem siderne, når du er i humør til fordybelse.

Og vi har implementeret nye mega-menuer i toppen af hver side, så du lettere kan finde frem til de seneste nyheder inden for det områder der interesserer lige præcis dig.

Og du har selvfølgelig fortsat adgang til det hele via din mobiltelefon eller tablet i lækkert og enkelt responsivt HTML5-baseret design.

Som så meget andet er vores relancering en rejse, og vi vil gerne have dig med. Vi kommer til at fortsætte med at forbedre sitet det kommende stykke tid. Så kig rundt på sitet og fortæl os hvad du synes. Konstruktiv ris, ros og gode forbedringsforslag modtages med kyshånd på feedback@computerworld.dk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)