Nyt Computerworld.dk samler fire it-medier på ét site

Nyt Computerworld.dk samler 152.770 artikler fra Computerworld og vores søstermedier på et nyt og forbedret site. Læs om forbedringerne her.

Artikel top billede

Hvis du synes, at Computerworld.dk ser anderledes ud end det plejer, så har du helt ret.

Vi har nemlig samlet alle vores medier - Comon, PCWorld og Channelworld - på Computerworld.dk. Navnene vil derfor leve videre på Computerworld.dk, men nu som sektioner.

Samtidig har vi givet sitet et ansigtsløft og implementeret en række forbedringer.

Ambitionen er dog den samme: At samle de bedste historier fra den danske og globale it-verden på Computerworld.dk

Så besøger du Computerworld.dk fra nu af får du nyheder fra den danske it-verden og de relevante ledelsesinterview fra it-afdelingerne ganske som du kender det fra Computerworld.

Men det nye er at du også får historier fra internetgenerationen fra ComOn.dk, de bedste tests fra PC World og must-have viden til dem, der lever af at sælge it fra Channelworld.

I alt rummer det nye Computerworld.dk nu 152.770 unikke artikler om it og it-branchen. Og når ud til over 220.000 unikke brugere hver måned. Samtidig har Computerworld fået en ny ejer.

Forbedringer

Og ikke bare samler vi alt informationen til dig et sted, vi har også lavet en række tekniske forbedringer på sitet. Blandt andet har vores gallerier har fået en tiltrængt opgradering, så du ikke længere skal vente på at side re-loader mellem billederne. Se et eksempel her.

Vores videnstunge og populære artikler, der strækker sig over flere sider, har vi forbedret med en ny indholdsfortegnelse, så det bliver nemmere for dig at navigere rundt mellem siderne, når du er i humør til fordybelse.

Og vi har implementeret nye mega-menuer i toppen af hver side, så du lettere kan finde frem til de seneste nyheder inden for det områder der interesserer lige præcis dig.

Og du har selvfølgelig fortsat adgang til det hele via din mobiltelefon eller tablet i lækkert og enkelt responsivt HTML5-baseret design.

Som så meget andet er vores relancering en rejse, og vi vil gerne have dig med. Vi kommer til at fortsætte med at forbedre sitet det kommende stykke tid. Så kig rundt på sitet og fortæl os hvad du synes. Konstruktiv ris, ros og gode forbedringsforslag modtages med kyshånd på feedback@computerworld.dk

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S