Danmark helt i bund: Særligt it-område dumper totalt

Vi bryster os af at være blandt verdens bedste it-nationer, men ny rapport afslører, at det halter gevaldigt på et særligt område.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På hardware-siden giver det danske skolesystem den gas. IPads og andet grej vælter ind over de fleste skoler.

Men sandheden om it i uddannelsessystemet er - i hvert fald når det gælder it-serviceområdet og it-services til brug på tværs af landegrænser - at Danmark halter langt bagefter.

Faktisk ligger vi kun nummer 21 i EU.

Top - eller bund?

Det afslører en undersøgelse fra EU-kommissionen, som dog også viser, at vi ligger i top på andre områder.

Læs mere om det her.

Hos Digitaliseringsstyrelsen nævner man i pressemeddelelsen om undersøgelsen intet om de ringe resultater på uddannelsesområdet.

Men i undersøgelsen fra EU-kommissionen er der rent faktisk også målt i forhold til tre livssituationer: "Opstart af virksomhed", "At miste og søge et job" og "At studere".

Og det er altså det sidste punkt, hvor det for alvor halter.

Uddannelse i bund - iværksættere i top

Faktisk halter det generelt efter med udviklingen af it-services på uddannelsesområdet til brug på tværs af landegrænser i hele Europa, konkluderer rapporten.

Og Danmark ligger helt nede på en 21. plads i Europa - i det i forvejen it-ringe europæiske felt.

I øvrigt nævnes det i rapporten, at man ellers netop på dette område har en gruppe af unge brugere, som for alvor har taget teknologi til sig.

Men det har man ifølge undersøgelsen altså langt fra udnyttet nok i hele Europa - og det gælder altså i Danmark i særdeleshed.

Hos Digitaliseringssstyrelsen erkender topchef Lars Frelle-Petersen, at der ligger et arbejde og venter på området.

Han peger på, at det er vigtigt, at "vi konstant presser os selv til at udvikle og bruge digitale løsninger, hvilket vi er gode til i den offentlige sektor her i landet."

"Men Danmark og de øvrige EU-lande har brug for at skabe et mere effektivt digitalt indre marked med grænseoverskridende brug af offentlige digitale løsninger, for eksempel studie eller opstart af egen virksomhed," lyder det.

Iværksættere bedre stillet

I forhold til opstart af virksomhed scorer Danmark dog en noget bedre placering.

Her ligger vi nummer syv.

"In general, the online provision of services in Europe looksmature, with some countries scoring very high on the online availability of services," hedder det i rapporten.

I toppen ligger blandt andet Belgien, Estland, Italien, Portugal og Sverige, ligesom Østrig, Malta og Spanien faktisk også er godt med.

"I disse lande ser vi ofte en specifik virksomhedsportal rettet mod iværksættere og tilbyder tjenester online via denne virksomhedsportal," hedder det.

Rapporten gør det klart, at desto flere digitale services, desto lettere er det at være iværksætter.

Du kan læse hele rapporten her.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S