Danmark sætter europæisk rekord i digitalisering

Danmark er langt foran andre europæiske lande, når det kommer til digitalisering. Så langt, at vi netop har sat en europæisk rekord.

Artikel top billede

Danmark sætter europæisk rekord. 

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Denne gang er det ikke i fodbold, håndbold eller melodi grand prix, men derimod i brugen af offentlige digitale løsninger.

"Danskerne er helt i front. 46 procent af de adspurgte europæere har været i kontakt med offentlige myndigheder via digitale løsninger. Tallet for Danmark er 64 procent, hvilket er europæisk rekord," står der i pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen.

Sejren blev en realitet i tirsdags, da EU-kommissionen offentliggjorde en europæisk benchmark-undersøgelse af borgernes brug af offentlige digitale løsninger.

Fuld fart frem med digitaliseringen

Vi skal ikke forvente, at der bliver skruet ned for det digitale tryk oven på sejerne.

Du kan derimod godt forberede dig på at skulle benytte endnu flere offentlige tjenester på internettet.

"Første december sidste år blev det obligatorisk for eksempel at melde flytning digitalt, og politikerne er ved at vedtage de mange nye områder, som bliver obligatoriske senere i år," udtaler Lars Frelle-Petersen, direktør for Digitaliseringsstyrelsen.

Danskerne skal nok tage godt i mod det

Han er sikker på, at danskerne nok skal tage godt imod endnu mere digital kontakt med det offentlige.

"Jeg oplever, at danskerne er mere end klar til den nye digitale virkelighed," udtaler han og fortsætter:

"Men vi skal sikre, at digitale tjenester bliver bedre og dermed opfylder borgernes og virksomhedernes behov."

Hvor stor en gevinst, det egentlig er for Danmark, kommer ikke frem i den korte pressemeddelelse, men Lars Frelle-Petersen er sikker på, at livet er blevet meget lettere samtidig med at vi sparer penge: 

"Digital selvbetjening gør det lettere at være borger i Danmark og billigere for den offentlige sektor."

Læs også:

Nu kommer den næste digitale bølge i Danmark 

Her er statens it-planer for 2013

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS