Danmark sætter europæisk rekord i digitalisering

Danmark er langt foran andre europæiske lande, når det kommer til digitalisering. Så langt, at vi netop har sat en europæisk rekord.

Artikel top billede

Danmark sætter europæisk rekord. 

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Denne gang er det ikke i fodbold, håndbold eller melodi grand prix, men derimod i brugen af offentlige digitale løsninger.

"Danskerne er helt i front. 46 procent af de adspurgte europæere har været i kontakt med offentlige myndigheder via digitale løsninger. Tallet for Danmark er 64 procent, hvilket er europæisk rekord," står der i pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen.

Sejren blev en realitet i tirsdags, da EU-kommissionen offentliggjorde en europæisk benchmark-undersøgelse af borgernes brug af offentlige digitale løsninger.

Fuld fart frem med digitaliseringen

Vi skal ikke forvente, at der bliver skruet ned for det digitale tryk oven på sejerne.

Du kan derimod godt forberede dig på at skulle benytte endnu flere offentlige tjenester på internettet.

"Første december sidste år blev det obligatorisk for eksempel at melde flytning digitalt, og politikerne er ved at vedtage de mange nye områder, som bliver obligatoriske senere i år," udtaler Lars Frelle-Petersen, direktør for Digitaliseringsstyrelsen.

Danskerne skal nok tage godt i mod det

Han er sikker på, at danskerne nok skal tage godt imod endnu mere digital kontakt med det offentlige.

"Jeg oplever, at danskerne er mere end klar til den nye digitale virkelighed," udtaler han og fortsætter:

"Men vi skal sikre, at digitale tjenester bliver bedre og dermed opfylder borgernes og virksomhedernes behov."

Hvor stor en gevinst, det egentlig er for Danmark, kommer ikke frem i den korte pressemeddelelse, men Lars Frelle-Petersen er sikker på, at livet er blevet meget lettere samtidig med at vi sparer penge: 

"Digital selvbetjening gør det lettere at være borger i Danmark og billigere for den offentlige sektor."

Læs også:

Nu kommer den næste digitale bølge i Danmark 

Her er statens it-planer for 2013

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job