Danmark sætter europæisk rekord i digitalisering

Danmark er langt foran andre europæiske lande, når det kommer til digitalisering. Så langt, at vi netop har sat en europæisk rekord.

Artikel top billede

Danmark sætter europæisk rekord. 

Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Denne gang er det ikke i fodbold, håndbold eller melodi grand prix, men derimod i brugen af offentlige digitale løsninger.

"Danskerne er helt i front. 46 procent af de adspurgte europæere har været i kontakt med offentlige myndigheder via digitale løsninger. Tallet for Danmark er 64 procent, hvilket er europæisk rekord," står der i pressemeddelelsen fra Digitaliseringsstyrelsen.

Sejren blev en realitet i tirsdags, da EU-kommissionen offentliggjorde en europæisk benchmark-undersøgelse af borgernes brug af offentlige digitale løsninger.

Fuld fart frem med digitaliseringen

Vi skal ikke forvente, at der bliver skruet ned for det digitale tryk oven på sejerne.

Du kan derimod godt forberede dig på at skulle benytte endnu flere offentlige tjenester på internettet.

"Første december sidste år blev det obligatorisk for eksempel at melde flytning digitalt, og politikerne er ved at vedtage de mange nye områder, som bliver obligatoriske senere i år," udtaler Lars Frelle-Petersen, direktør for Digitaliseringsstyrelsen.

Danskerne skal nok tage godt i mod det

Han er sikker på, at danskerne nok skal tage godt imod endnu mere digital kontakt med det offentlige.

"Jeg oplever, at danskerne er mere end klar til den nye digitale virkelighed," udtaler han og fortsætter:

"Men vi skal sikre, at digitale tjenester bliver bedre og dermed opfylder borgernes og virksomhedernes behov."

Hvor stor en gevinst, det egentlig er for Danmark, kommer ikke frem i den korte pressemeddelelse, men Lars Frelle-Petersen er sikker på, at livet er blevet meget lettere samtidig med at vi sparer penge: 

"Digital selvbetjening gør det lettere at være borger i Danmark og billigere for den offentlige sektor."

Læs også:

Nu kommer den næste digitale bølge i Danmark 

Her er statens it-planer for 2013

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S