Polsag-ramt firma får tiltrængt penge-indsprøjtning

En af firmaerne bag Polsag blev ramt hårdt økonomisk, men har nu fået en tiltrængt kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

Kapitalfond CapMan, som er hovedaktionær i it-firmaet Scanjour A/S, har skudt et større millionbeløb i selskabet.

Det oplyses i en pressemeddelelse.

Således er der gennemført en såkaldt kapitalforhøjelse på 15 millioner kroner samt en låneydelse på 4,3 millioner kroner.

ScanJour har været hårdt ramt økonomisk i forhold til selskabets rolle i levering af Polsag til Rigspolitiet, der som bekendt gik helt galt.

ScanJour har da også tidligere måttet fyre folk på den konto og erkender selv, at man har været "under pres" af samme årsag.

Dog afviser konstitueret administrerende direktør Gert Bendsen, at selskabet ikke ville kunne fortsætte, såfremt pengene fra kapitalfonden ikke var kommet.

Penge giver ro

"Ja, det var der ikke tale om. Vi har nu fået ro i organisationen efter nogle turbulente år, hvor regnskabstallene ikke har været for gode," siger han.

Derfor er der nu midler til at se fremad med ro i sindet og følge den plan, som den konstituterede direktør allerede har fortalt lidt om her.

ScanJour var sammen med CSC leverandør af Polsag, der blev skrottet af Rigspolitiet.

Siden har ScanJour blandt andet været i totterne med CSC og en erstatningssag.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job