It-gigant udgør en kæmpe trussel for konkurrenterne

Et af de mest fremadstormende it-selskaber udråbes i en ny rapport som en stor trussel for andre it-leverandører. It-giganten bliver sværere og sværere at lægge arm med.

Artikel top billede

Amazon startede i 1995 som en online boghandel, men er i dag vokset til et it-selskab i den helt tunge kaliber. 

Det blev blandt andet cementeret i det seneste årsregnskab fra Amazon, hvor virksomhedens nettosalg var på 348 milliarder kroner - 27 procent mere end end året før.

Det mest interessante er dog den voksende betydning, Amazon får i it-industrien.

Nu handler det ikke længere kun om online salg til forbrugere, men i høj grad også om Amazons Web Services, der blandt andet inkluderer cloud-løsningerne Amazon EC2 og Amazon S3. 

Cloud-forretningen startede selskabet op allerede i 2002 og var således pioner på cloud-markedet - og virksomhedens investeringer i denne del af forretningen fortsætter for fuld kraft.

Derfor er Amazon en trussel

En ny rapport fra finansgiganten Morgan Stanley konkluderer, at Amazons cloud-tjenester udgør en trussel for stort set hele det traditionelle it-økosystem. Det skriver blandt andre The Register.

Det fremgår også af rapporten, at det ventes, at Amazons cloud-forretning vil gå fra et par milliarder dollars i omsætning om året til 24 milliarder dollars - omkring 142 milliarder kroner - over de næste 10 år. 

Meget af denne vækst vil komme fra de traditionelle it-services og -produkter med hardware-leverandørerne som dem, der vil lide mest under Amazons fremmarch, skriver The Register.

For blot et par uger siden måtte Dell annoncere, at selskabet nu dropper at levere sin egen infrastructure-as-a-service (IaaS) cloud og i stedet satser på et partner-program. 

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S