It-gigant udgør en kæmpe trussel for konkurrenterne

Et af de mest fremadstormende it-selskaber udråbes i en ny rapport som en stor trussel for andre it-leverandører. It-giganten bliver sværere og sværere at lægge arm med.

Artikel top billede

Amazon startede i 1995 som en online boghandel, men er i dag vokset til et it-selskab i den helt tunge kaliber. 

Det blev blandt andet cementeret i det seneste årsregnskab fra Amazon, hvor virksomhedens nettosalg var på 348 milliarder kroner - 27 procent mere end end året før.

Det mest interessante er dog den voksende betydning, Amazon får i it-industrien.

Nu handler det ikke længere kun om online salg til forbrugere, men i høj grad også om Amazons Web Services, der blandt andet inkluderer cloud-løsningerne Amazon EC2 og Amazon S3. 

Cloud-forretningen startede selskabet op allerede i 2002 og var således pioner på cloud-markedet - og virksomhedens investeringer i denne del af forretningen fortsætter for fuld kraft.

Derfor er Amazon en trussel

En ny rapport fra finansgiganten Morgan Stanley konkluderer, at Amazons cloud-tjenester udgør en trussel for stort set hele det traditionelle it-økosystem. Det skriver blandt andre The Register.

Det fremgår også af rapporten, at det ventes, at Amazons cloud-forretning vil gå fra et par milliarder dollars i omsætning om året til 24 milliarder dollars - omkring 142 milliarder kroner - over de næste 10 år. 

Meget af denne vækst vil komme fra de traditionelle it-services og -produkter med hardware-leverandørerne som dem, der vil lide mest under Amazons fremmarch, skriver The Register.

For blot et par uger siden måtte Dell annoncere, at selskabet nu dropper at levere sin egen infrastructure-as-a-service (IaaS) cloud og i stedet satser på et partner-program. 

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S