It-gigant udgør en kæmpe trussel for konkurrenterne

Et af de mest fremadstormende it-selskaber udråbes i en ny rapport som en stor trussel for andre it-leverandører. It-giganten bliver sværere og sværere at lægge arm med.

Artikel top billede

Amazon startede i 1995 som en online boghandel, men er i dag vokset til et it-selskab i den helt tunge kaliber. 

Det blev blandt andet cementeret i det seneste årsregnskab fra Amazon, hvor virksomhedens nettosalg var på 348 milliarder kroner - 27 procent mere end end året før.

Det mest interessante er dog den voksende betydning, Amazon får i it-industrien.

Nu handler det ikke længere kun om online salg til forbrugere, men i høj grad også om Amazons Web Services, der blandt andet inkluderer cloud-løsningerne Amazon EC2 og Amazon S3. 

Cloud-forretningen startede selskabet op allerede i 2002 og var således pioner på cloud-markedet - og virksomhedens investeringer i denne del af forretningen fortsætter for fuld kraft.

Derfor er Amazon en trussel

En ny rapport fra finansgiganten Morgan Stanley konkluderer, at Amazons cloud-tjenester udgør en trussel for stort set hele det traditionelle it-økosystem. Det skriver blandt andre The Register.

Det fremgår også af rapporten, at det ventes, at Amazons cloud-forretning vil gå fra et par milliarder dollars i omsætning om året til 24 milliarder dollars - omkring 142 milliarder kroner - over de næste 10 år. 

Meget af denne vækst vil komme fra de traditionelle it-services og -produkter med hardware-leverandørerne som dem, der vil lide mest under Amazons fremmarch, skriver The Register.

For blot et par uger siden måtte Dell annoncere, at selskabet nu dropper at levere sin egen infrastructure-as-a-service (IaaS) cloud og i stedet satser på et partner-program. 

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S