It-gigant udgør en kæmpe trussel for konkurrenterne

Et af de mest fremadstormende it-selskaber udråbes i en ny rapport som en stor trussel for andre it-leverandører. It-giganten bliver sværere og sværere at lægge arm med.

Artikel top billede

Amazon startede i 1995 som en online boghandel, men er i dag vokset til et it-selskab i den helt tunge kaliber. 

Det blev blandt andet cementeret i det seneste årsregnskab fra Amazon, hvor virksomhedens nettosalg var på 348 milliarder kroner - 27 procent mere end end året før.

Det mest interessante er dog den voksende betydning, Amazon får i it-industrien.

Nu handler det ikke længere kun om online salg til forbrugere, men i høj grad også om Amazons Web Services, der blandt andet inkluderer cloud-løsningerne Amazon EC2 og Amazon S3. 

Cloud-forretningen startede selskabet op allerede i 2002 og var således pioner på cloud-markedet - og virksomhedens investeringer i denne del af forretningen fortsætter for fuld kraft.

Derfor er Amazon en trussel

En ny rapport fra finansgiganten Morgan Stanley konkluderer, at Amazons cloud-tjenester udgør en trussel for stort set hele det traditionelle it-økosystem. Det skriver blandt andre The Register.

Det fremgår også af rapporten, at det ventes, at Amazons cloud-forretning vil gå fra et par milliarder dollars i omsætning om året til 24 milliarder dollars - omkring 142 milliarder kroner - over de næste 10 år. 

Meget af denne vækst vil komme fra de traditionelle it-services og -produkter med hardware-leverandørerne som dem, der vil lide mest under Amazons fremmarch, skriver The Register.

For blot et par uger siden måtte Dell annoncere, at selskabet nu dropper at levere sin egen infrastructure-as-a-service (IaaS) cloud og i stedet satser på et partner-program. 

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos