It-gigant udgør en kæmpe trussel for konkurrenterne

Et af de mest fremadstormende it-selskaber udråbes i en ny rapport som en stor trussel for andre it-leverandører. It-giganten bliver sværere og sværere at lægge arm med.

Artikel top billede

Amazon startede i 1995 som en online boghandel, men er i dag vokset til et it-selskab i den helt tunge kaliber. 

Det blev blandt andet cementeret i det seneste årsregnskab fra Amazon, hvor virksomhedens nettosalg var på 348 milliarder kroner - 27 procent mere end end året før.

Det mest interessante er dog den voksende betydning, Amazon får i it-industrien.

Nu handler det ikke længere kun om online salg til forbrugere, men i høj grad også om Amazons Web Services, der blandt andet inkluderer cloud-løsningerne Amazon EC2 og Amazon S3. 

Cloud-forretningen startede selskabet op allerede i 2002 og var således pioner på cloud-markedet - og virksomhedens investeringer i denne del af forretningen fortsætter for fuld kraft.

Derfor er Amazon en trussel

En ny rapport fra finansgiganten Morgan Stanley konkluderer, at Amazons cloud-tjenester udgør en trussel for stort set hele det traditionelle it-økosystem. Det skriver blandt andre The Register.

Det fremgår også af rapporten, at det ventes, at Amazons cloud-forretning vil gå fra et par milliarder dollars i omsætning om året til 24 milliarder dollars - omkring 142 milliarder kroner - over de næste 10 år. 

Meget af denne vækst vil komme fra de traditionelle it-services og -produkter med hardware-leverandørerne som dem, der vil lide mest under Amazons fremmarch, skriver The Register.

For blot et par uger siden måtte Dell annoncere, at selskabet nu dropper at levere sin egen infrastructure-as-a-service (IaaS) cloud og i stedet satser på et partner-program. 

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S