Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande

Samsung vil med et stærkt våben i hånden have nedlagt omgående fogedforbud mod en række af Apples vigtigste produkter.

Artikel top billede

Med hele fire patentsager anlagt ved en hollandsk domstol forsøger Samsung at blokere for salget af alle Apple-produkter, der anvender 3G.

Samsung forlanger, at ethvert fremtidigt salg af 3G-produkter fra Apple forbydes, mens alle nuværende produkter kaldes tilbage.

I anmodningen om et omgående fogedforbud, der skal behandles mandag, nævner Samsung specifikt "iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 og iPad 2". 

Alle disse apparater krænker efter Samsungs mening en række af Samsungs kernepatenter inden for 3G.

Vil have forbud i hele Holland

Samsung søger fogedforbud i hele Holland mod import, handel og salg foretaget af Apple og fem af Apples datterselskaber.

Desuden vil Samsung have Apple til at tilbagekalde alle produkter, der krænker de omtalte patenter fra selskabets "professionelle kunder", hvilket inkluderer en række af Hollands store elektronik-kæder som Media Markt, hvor Apple har sine særlige Apple-butikker.

Samsung har patenter på teknologier til at håndtere data-forbindelser og hastighed mellem base-stationer og de bærbare apparater.

Samsung er på vej med tilsvarende ansøgninger om fogedforbud mod Apple i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Japan og Sydkorea.

De pågældende patenter er såkaldte "standard-essential". Det betyder, at de er indarbejdet i internationalt anerkendte teknologi-standarder, som i dette tilfælde er 3G og UMTS-standardene.

Det betyder samtidig, at Samsung ikke kan nægte Apple en licens, fordi ejerne af 'standard-essential'-patenter er forpligtede til at sælge licenser til alle tredjeparts-selskaber på rimelige vilkår, som det hedder.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job