Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande

Samsung vil med et stærkt våben i hånden have nedlagt omgående fogedforbud mod en række af Apples vigtigste produkter.

Artikel top billede

Med hele fire patentsager anlagt ved en hollandsk domstol forsøger Samsung at blokere for salget af alle Apple-produkter, der anvender 3G.

Samsung forlanger, at ethvert fremtidigt salg af 3G-produkter fra Apple forbydes, mens alle nuværende produkter kaldes tilbage.

I anmodningen om et omgående fogedforbud, der skal behandles mandag, nævner Samsung specifikt "iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 og iPad 2". 

Alle disse apparater krænker efter Samsungs mening en række af Samsungs kernepatenter inden for 3G.

Vil have forbud i hele Holland

Samsung søger fogedforbud i hele Holland mod import, handel og salg foretaget af Apple og fem af Apples datterselskaber.

Desuden vil Samsung have Apple til at tilbagekalde alle produkter, der krænker de omtalte patenter fra selskabets "professionelle kunder", hvilket inkluderer en række af Hollands store elektronik-kæder som Media Markt, hvor Apple har sine særlige Apple-butikker.

Samsung har patenter på teknologier til at håndtere data-forbindelser og hastighed mellem base-stationer og de bærbare apparater.

Samsung er på vej med tilsvarende ansøgninger om fogedforbud mod Apple i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Japan og Sydkorea.

De pågældende patenter er såkaldte "standard-essential". Det betyder, at de er indarbejdet i internationalt anerkendte teknologi-standarder, som i dette tilfælde er 3G og UMTS-standardene.

Det betyder samtidig, at Samsung ikke kan nægte Apple en licens, fordi ejerne af 'standard-essential'-patenter er forpligtede til at sælge licenser til alle tredjeparts-selskaber på rimelige vilkår, som det hedder.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S