Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande

Samsung vil med et stærkt våben i hånden have nedlagt omgående fogedforbud mod en række af Apples vigtigste produkter.

Artikel top billede

Med hele fire patentsager anlagt ved en hollandsk domstol forsøger Samsung at blokere for salget af alle Apple-produkter, der anvender 3G.

Samsung forlanger, at ethvert fremtidigt salg af 3G-produkter fra Apple forbydes, mens alle nuværende produkter kaldes tilbage.

I anmodningen om et omgående fogedforbud, der skal behandles mandag, nævner Samsung specifikt "iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 og iPad 2". 

Alle disse apparater krænker efter Samsungs mening en række af Samsungs kernepatenter inden for 3G.

Vil have forbud i hele Holland

Samsung søger fogedforbud i hele Holland mod import, handel og salg foretaget af Apple og fem af Apples datterselskaber.

Desuden vil Samsung have Apple til at tilbagekalde alle produkter, der krænker de omtalte patenter fra selskabets "professionelle kunder", hvilket inkluderer en række af Hollands store elektronik-kæder som Media Markt, hvor Apple har sine særlige Apple-butikker.

Samsung har patenter på teknologier til at håndtere data-forbindelser og hastighed mellem base-stationer og de bærbare apparater.

Samsung er på vej med tilsvarende ansøgninger om fogedforbud mod Apple i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Japan og Sydkorea.

De pågældende patenter er såkaldte "standard-essential". Det betyder, at de er indarbejdet i internationalt anerkendte teknologi-standarder, som i dette tilfælde er 3G og UMTS-standardene.

Det betyder samtidig, at Samsung ikke kan nægte Apple en licens, fordi ejerne af 'standard-essential'-patenter er forpligtede til at sælge licenser til alle tredjeparts-selskaber på rimelige vilkår, som det hedder.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S