Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande

Samsung vil med et stærkt våben i hånden have nedlagt omgående fogedforbud mod en række af Apples vigtigste produkter.

Artikel top billede

Med hele fire patentsager anlagt ved en hollandsk domstol forsøger Samsung at blokere for salget af alle Apple-produkter, der anvender 3G.

Samsung forlanger, at ethvert fremtidigt salg af 3G-produkter fra Apple forbydes, mens alle nuværende produkter kaldes tilbage.

I anmodningen om et omgående fogedforbud, der skal behandles mandag, nævner Samsung specifikt "iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 og iPad 2". 

Alle disse apparater krænker efter Samsungs mening en række af Samsungs kernepatenter inden for 3G.

Vil have forbud i hele Holland

Samsung søger fogedforbud i hele Holland mod import, handel og salg foretaget af Apple og fem af Apples datterselskaber.

Desuden vil Samsung have Apple til at tilbagekalde alle produkter, der krænker de omtalte patenter fra selskabets "professionelle kunder", hvilket inkluderer en række af Hollands store elektronik-kæder som Media Markt, hvor Apple har sine særlige Apple-butikker.

Samsung har patenter på teknologier til at håndtere data-forbindelser og hastighed mellem base-stationer og de bærbare apparater.

Samsung er på vej med tilsvarende ansøgninger om fogedforbud mod Apple i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Japan og Sydkorea.

De pågældende patenter er såkaldte "standard-essential". Det betyder, at de er indarbejdet i internationalt anerkendte teknologi-standarder, som i dette tilfælde er 3G og UMTS-standardene.

Det betyder samtidig, at Samsung ikke kan nægte Apple en licens, fordi ejerne af 'standard-essential'-patenter er forpligtede til at sælge licenser til alle tredjeparts-selskaber på rimelige vilkår, som det hedder.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS