Samsung kræver forbud mod iPhone i mange lande

Samsung vil med et stærkt våben i hånden have nedlagt omgående fogedforbud mod en række af Apples vigtigste produkter.

Artikel top billede

Med hele fire patentsager anlagt ved en hollandsk domstol forsøger Samsung at blokere for salget af alle Apple-produkter, der anvender 3G.

Samsung forlanger, at ethvert fremtidigt salg af 3G-produkter fra Apple forbydes, mens alle nuværende produkter kaldes tilbage.

I anmodningen om et omgående fogedforbud, der skal behandles mandag, nævner Samsung specifikt "iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1 og iPad 2". 

Alle disse apparater krænker efter Samsungs mening en række af Samsungs kernepatenter inden for 3G.

Vil have forbud i hele Holland

Samsung søger fogedforbud i hele Holland mod import, handel og salg foretaget af Apple og fem af Apples datterselskaber.

Desuden vil Samsung have Apple til at tilbagekalde alle produkter, der krænker de omtalte patenter fra selskabets "professionelle kunder", hvilket inkluderer en række af Hollands store elektronik-kæder som Media Markt, hvor Apple har sine særlige Apple-butikker.

Samsung har patenter på teknologier til at håndtere data-forbindelser og hastighed mellem base-stationer og de bærbare apparater.

Samsung er på vej med tilsvarende ansøgninger om fogedforbud mod Apple i USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Japan og Sydkorea.

De pågældende patenter er såkaldte "standard-essential". Det betyder, at de er indarbejdet i internationalt anerkendte teknologi-standarder, som i dette tilfælde er 3G og UMTS-standardene.

Det betyder samtidig, at Samsung ikke kan nægte Apple en licens, fordi ejerne af 'standard-essential'-patenter er forpligtede til at sælge licenser til alle tredjeparts-selskaber på rimelige vilkår, som det hedder.

Samsung og Apple har i et stykke tid ligget i åben krig om patent-emner. Det har blandt andet ført til et forbud mod Samsungs iPad-udfordrer, Galaxy. Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Google og HTC i fælles angreb mod Apple

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S