Dansk bande havde adgang til politidata

Hackere har snydt sig til ulovlig adgang til politiets data. Det sker sjældent, men er sket før.

Artikel top billede

I den store hacker-sag er politi-data blevet blottet for uvedkommende.

Således har politiet meddelt, at "oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene" har været tilgængelige for hackerne.

Det er sket via indtrængen i CSC's datacenter.

Samtidig skriver DR, at hackerne angiveligt har fået fingre i passwords til blandt andet politifolks mail-konti.

Lige nu efterforskes det fortsat, om de mange passwords er blevet misbrugt, og om adgangen til følsomme oplysninger er blevet udnyttet af hackerne. 

Læs mere om politiets arbejde med at få overblik over skaderne her.

Bande havde adgang til system

Imidlertid er det absolut ikke hverdagskost, at danske politidata på ulovlig vis blottes.

Faktisk skal man en del år tilbage for at finde en større sag, der er beskrevet i pressen.

Men det skete rent faktisk i forbindelse med Blekingegadebanden, hvor der dog ikke var tale om et hacker-angreb udefra.

I stedet var ansatte hos Regnecentralen simpelthen medlemmer af banden.

De havde "i kraft af deres arbejde uhindret adgang til politiets datasystemer", ifølge Information.

Faktisk oprettede lederen af en særlig gruppe ved Københavns Politi, Jørn Moos "et selvstændigt edb-system helt uden forbindelse til politiets almindelige computersystem".

"Kun på den måde kunne Jørn Moos og gruppen være sikre på ikke at blive kigget i kortene af udenforstående," hedder det ifølge avisen.

Justitsminister Morten Bødskov (S), der har politiet under sig, har varslet en grundig gennemgang af hele hacker-forløbet, der allerede nu ligner det største i danmarkshistorien.

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at de havde adgang via Datacentralen. Det korrekte er Regnecentralen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S