Dansk bande havde adgang til politidata

Hackere har snydt sig til ulovlig adgang til politiets data. Det sker sjældent, men er sket før.

Artikel top billede

I den store hacker-sag er politi-data blevet blottet for uvedkommende.

Således har politiet meddelt, at "oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene" har været tilgængelige for hackerne.

Det er sket via indtrængen i CSC's datacenter.

Samtidig skriver DR, at hackerne angiveligt har fået fingre i passwords til blandt andet politifolks mail-konti.

Lige nu efterforskes det fortsat, om de mange passwords er blevet misbrugt, og om adgangen til følsomme oplysninger er blevet udnyttet af hackerne. 

Læs mere om politiets arbejde med at få overblik over skaderne her.

Bande havde adgang til system

Imidlertid er det absolut ikke hverdagskost, at danske politidata på ulovlig vis blottes.

Faktisk skal man en del år tilbage for at finde en større sag, der er beskrevet i pressen.

Men det skete rent faktisk i forbindelse med Blekingegadebanden, hvor der dog ikke var tale om et hacker-angreb udefra.

I stedet var ansatte hos Regnecentralen simpelthen medlemmer af banden.

De havde "i kraft af deres arbejde uhindret adgang til politiets datasystemer", ifølge Information.

Faktisk oprettede lederen af en særlig gruppe ved Københavns Politi, Jørn Moos "et selvstændigt edb-system helt uden forbindelse til politiets almindelige computersystem".

"Kun på den måde kunne Jørn Moos og gruppen være sikre på ikke at blive kigget i kortene af udenforstående," hedder det ifølge avisen.

Justitsminister Morten Bødskov (S), der har politiet under sig, har varslet en grundig gennemgang af hele hacker-forløbet, der allerede nu ligner det største i danmarkshistorien.

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at de havde adgang via Datacentralen. Det korrekte er Regnecentralen.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos