Dansk bande havde adgang til politidata

Hackere har snydt sig til ulovlig adgang til politiets data. Det sker sjældent, men er sket før.

Artikel top billede

I den store hacker-sag er politi-data blevet blottet for uvedkommende.

Således har politiet meddelt, at "oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene" har været tilgængelige for hackerne.

Det er sket via indtrængen i CSC's datacenter.

Samtidig skriver DR, at hackerne angiveligt har fået fingre i passwords til blandt andet politifolks mail-konti.

Lige nu efterforskes det fortsat, om de mange passwords er blevet misbrugt, og om adgangen til følsomme oplysninger er blevet udnyttet af hackerne. 

Læs mere om politiets arbejde med at få overblik over skaderne her.

Bande havde adgang til system

Imidlertid er det absolut ikke hverdagskost, at danske politidata på ulovlig vis blottes.

Faktisk skal man en del år tilbage for at finde en større sag, der er beskrevet i pressen.

Men det skete rent faktisk i forbindelse med Blekingegadebanden, hvor der dog ikke var tale om et hacker-angreb udefra.

I stedet var ansatte hos Regnecentralen simpelthen medlemmer af banden.

De havde "i kraft af deres arbejde uhindret adgang til politiets datasystemer", ifølge Information.

Faktisk oprettede lederen af en særlig gruppe ved Københavns Politi, Jørn Moos "et selvstændigt edb-system helt uden forbindelse til politiets almindelige computersystem".

"Kun på den måde kunne Jørn Moos og gruppen være sikre på ikke at blive kigget i kortene af udenforstående," hedder det ifølge avisen.

Justitsminister Morten Bødskov (S), der har politiet under sig, har varslet en grundig gennemgang af hele hacker-forløbet, der allerede nu ligner det største i danmarkshistorien.

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at de havde adgang via Datacentralen. Det korrekte er Regnecentralen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S