Dansk bande havde adgang til politidata

Hackere har snydt sig til ulovlig adgang til politiets data. Det sker sjældent, men er sket før.

Artikel top billede

I den store hacker-sag er politi-data blevet blottet for uvedkommende.

Således har politiet meddelt, at "oplysninger om efterlyste personer i Schengen-registrene" har været tilgængelige for hackerne.

Det er sket via indtrængen i CSC's datacenter.

Samtidig skriver DR, at hackerne angiveligt har fået fingre i passwords til blandt andet politifolks mail-konti.

Lige nu efterforskes det fortsat, om de mange passwords er blevet misbrugt, og om adgangen til følsomme oplysninger er blevet udnyttet af hackerne. 

Læs mere om politiets arbejde med at få overblik over skaderne her.

Bande havde adgang til system

Imidlertid er det absolut ikke hverdagskost, at danske politidata på ulovlig vis blottes.

Faktisk skal man en del år tilbage for at finde en større sag, der er beskrevet i pressen.

Men det skete rent faktisk i forbindelse med Blekingegadebanden, hvor der dog ikke var tale om et hacker-angreb udefra.

I stedet var ansatte hos Regnecentralen simpelthen medlemmer af banden.

De havde "i kraft af deres arbejde uhindret adgang til politiets datasystemer", ifølge Information.

Faktisk oprettede lederen af en særlig gruppe ved Københavns Politi, Jørn Moos "et selvstændigt edb-system helt uden forbindelse til politiets almindelige computersystem".

"Kun på den måde kunne Jørn Moos og gruppen være sikre på ikke at blive kigget i kortene af udenforstående," hedder det ifølge avisen.

Justitsminister Morten Bødskov (S), der har politiet under sig, har varslet en grundig gennemgang af hele hacker-forløbet, der allerede nu ligner det største i danmarkshistorien.

Rettet: Tidligere fremgik det af artiklen, at de havde adgang via Datacentralen. Det korrekte er Regnecentralen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S