Dansk app-udvikler: Derfor er jeg valfartet til den store Apple-konference

En dansk app-udvikler er på plads, når Apples topchef Tim Cook i aften vil løfte sløret for en række nye produkter.

Artikel top billede

Foto: Ole Gammelgaard Poulsen, Shape

Når Apple mandag skyder sin årlige udviklerkonference, WWDC, i gang i San Francisco, vil et dansk firma deltage for tredje gang.

Det er den danske app-udvikler Shape, der i lørdags sendte fem medarbejdere af sted til konferencecenteret Moscone Center i hjertet af San Francisco.

"Det plejer at være helt enormt spændende, og det forventer vi også, at det bliver i år," fortæller Ole Gammelgaard Poulsen, partner i Shape.

Konferencen er især ventet med spænding, fordi Apple traditionelt bruger den som anledning til at løfte sløret for nye software- og hardware-produkter.

Ser frem til iOS 7

I år forventes det, at Apple løfter sløret for den næste generation af virksomhedens mobile styresystem, iOS 7.

"Vi er meget spændte på iOS 7, fordi der er relativt få rygter og detaljer om, hvad vi kan vente. De fleste forventer dog et redesign, men først når vi ser det, ved vi, hvad det kommer til at betyde for os," siger han.

Ole Gammelgaard Poulsen forklarer, at præsentationer af nye hardware eller nye software-funktioner ofte har stor indflydelse på, hvad de ansatte i Shape skal beskæftige sig med i det kommende år.

Eksempelvis betød lanceringen af retinaskærmen og iPhone 5 med den større skærm, at virksomheden pludselig fik travlt med at opdatere kundernes apps, så de kunne leve op til de nye krav til skærmopløsningen.

Gode netværks-muligheder

I år blev alle billetterne udsolgt på rekordtid efter blot to minutter.

Når WWDC nyder stor popularitet blandt app-udviklere over hele verden, skyldes det ikke mindst de gode muligheder for at netværke med andre app-udviklere og blive klogere på udviklingsarbejdet. 

"Sidder vi fast med et programmeringsproblem, er der mulighed for, at vi kan få rådgivning af ingeniører fra Apple, der har udviklet meget af det, som vi arbejder med," siger Ole Gammelgaard Poulsen.

Fik godkendt app på WWDC

For nogle år siden havde Shape udviklet en app for en kunde, der hele tiden blev afvist af Apple uden begrundelse.

Men til WWDC havde Shape-teamet mulighed for at mødes med en af personer, der sidder i det udvalg, der godkender og afviser apps i App Store.

Han kunne hurtigt forklare, at der var en specifik programmeringsmæssig årsag til afvisningen, og Ole Gammelgaard Poulsen kunne derfor ringe hjem til en dansk programmør, der stod op midt om natten og rettede fejlen, så app'en kunne blive godkendt.

Derudover kan udviklerne til WWDC deltage i en mængde forskellige foredrag, som Apple dog i år også vil uploade som video på nettet, så alle med interesse i app-udviklingen kan se dem.

Videoerne kan efterfølgende ses via Apples WWDC-app, der kan downloades gratis i App Store.

Ønsker du selv at deltage på næste års konference, må du dog være forberedt på, at det ikke er helt let at skaffe sig billetter. 

Læs også:

Her er de hedeste rygter før Apples store præsentation

Her er forklaringen: Derfor har Apple alle de populære apps

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S