Politiet finkæmmer NemID-hackeres computere

Fire unge jyder er sigtet for omfattende DDoS-angreb på NemID og flere andre hjemmesider.

Artikel top billede

Tidligere på ugen blev fire unge mellem 17 og 20 år fremstillet i grundlovsforhør bag såkaldt dobbeltlukkede døre, hvor de ifølge vicepolitiinspektør Claus Danø ved Østjyllands Politi har indrømmet at stå bag et DDoS-angreb mod NemID's hjemmeside i april.

De fire sigtede, der nu er blevet løsladt, har angiveligt også tilstået et lignende angreb mod en offentlig myndighed. 

Claus Danø ønsker dog ikke at oplyse, hvilken myndighed der er tale om. Sigtelserne er kommet i stand efter en omfattende efterforskning, som blandt andet har udløst en række ransagninger på adresser i Hørning, Silkeborg, Herning, Brande og København.

"Der er beslaglagt en del computere, som vi nu sender til NITEC (Rigspolitiets it-efterforskningsenhed, red.) til teknisk undersøgelse. Så håber vi at danne os et billede af, hvad de har lavet, hvor meget og hvorhenne. Ud fra de forklaringer, vi så får fra de sigtede, vil vi rejse tiltale mod dem. Vi håber, at sagen kan køre ved domstolene i efteråret," siger Claus Danø til Computerworld.

Straframmen for sigtelserne mod de fire er op til seks års fængsel.

Claus Danø ønsker ikke at oplyse, om politiet i sin efterforskning er stødt på flere personer end de fire sigtede, som kommer fra Midtjylland, Østjylland og København.

Ifølge Computerworlds oplysninger er de fire unge medlemmer af en hacker-gruppe, som på nettet går under navnet "Danish Lulzteam", som Computerworld tidligere har omtalt i forbindelse med et større angreb på NemiD i april måned.

Her kan du kan læse Computerworlds interview med et af medlemmerne af "Danish Lulzteam".

Læs mere:
[/b]
NemID ramt af stort DDoS-angreb - nede i flere timer
Sådan blev NemID lagt ned for 10 dollar
Mystisk e-mail: Her er navnet på dansk NemID-angriber
Nye angreb fra NemID-hackere: Myndigheder ramt
NemID-angribere: Nemt at omgå NemID-sikkerhed
Så hård kan straffen blive for at angribe NemID

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S