NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Gruppen Danish Lulzteam fortæller og dokumenterer, at et stort hjemmestrikket botnet af inficerede maskiner kan angribe NemID med enorme mænger data, se her, hvor stort botnettet er.

Artikel top billede

Danish Lulzteam, der torsdag den 11. april lagde NemID ned i omkring syv timer, fortæller nu lidt om, hvordan gruppen arbejder.

Gruppen råder blandt andet over et større botnet med omkring 871 inficerede computere.

"...vi har 871 bots-online, men tror vi har været oppe på 1.100-1.200." skriver s0x, der er et af medlemmerne af Danish Lulzteam.

Hvis oplysningerne fra gruppen er rigtige, kan Danish Lulzteam DDoS-angribe NemID's services med godt 28 Gigabit i sekundet.

Billede dokumenterer botnet
I går lagde gruppen et billede ud af den del af botnettet, som kan bruges til at starte selve DDoS-angreb med.

Ifølge s0x består botnettets såkaldte victims [inficerede computere, red.], primært af tyske og polske maskiner.

"Tror hovedparten er tyskere og polakker, der er ikke super mange danskere imellem," skriver s0x.

Billedet stammer fra et tweet, som Danish Lulzteam i går udgav på det socialemedie Twitter. 

Sådan kontrolleres botnettet

Billedet er et skærmbillede taget fra programmet mIRC, der er koblet op til et ukendt IRC-chat netværk.

Yderst til højre ses en del af botnettets inficerede maskiner, og i midten ses det kommandolinje-interface, som Danish Lulzteam kan bruge til at kontrollere botnettet med.

Nederst ses et eksempel på et udført angreb. s0x sender en kommando afsted, der starter et DDoS-angreb mod ip-adressen 92.60.149.224, der ifølge RIPE's ip-adresse-database går direkte til NemID.

Angrebet varede præcis 600 sekunder, og ifølge bottens egen statistik, er NemID's ip-adresse blevet fodret godt 20 Gigabit i sekundet.

Eget botnet

Ifølge s0x er botnettet gruppens eget, og Danish Lulzteam dokumenterer gennem et skærmbillede, at det ikke er små mængder trafik, som nettet kan sende af sted mod eksempelvis NemID.

Interviewet mellem s0x og Computerworld stammer fra den kommunikationskanal, som gruppen selv via Twitter har opfordret interesserede til at opsøge dem på.

Computerworld har ikke mulighed for at kontrollere, at s0x reelt er fra gruppen Danish Lulzteam.

Læs også:
Medie: Ny bagmand står bag nyt NemID-nedbrud

Så hård kan straffen blive for at angribe NemID

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS