CSC fyrer løs: Men sikkerheden har vi ikke skåret på

Trods omfattende fyringsrunder har CSC ikke skåret ned på sikkerheden og overvågningen af systemerne, forsikrer selskabet efter stor hackersag.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC i Danmark, der netop har været udsat for et kæmpe hackerangreb, har igennem de sidste år levet en turbulent tilværelse med massefyringer og kæmpe underskud.

Samtidig leverer selskabet it-systemer til kunder, der kræver den højeste sikkerhed.

Derudover har CSC i Danmark været igennem en arbejdsmarkedskonflikt, hvor sikkerhed også kom på dagsordenen.

Men CSC forsikrer nu alle om, at der ikke er skåret ned på sikkerheden i selskabet.

"Der er, og der skal også være strenge krav til sikkerheden i disse systemer. Uden at vi kan fortælle, hvordan angrebet er foregået, kan jeg dog forsikre om, at der ikke er skåret ned på sikkerheden, eller på overvågningen af systemerne," udtaler pressechef Kim Ege til Computerworld.

Samtidig påpeger han, at andre altså også er ramt.

"Man skal huske, at det angreb, vi har været udsat for, også har ramt en række andre mainframe-systemer i verden - det er udført af folk, der har haft et indgående kendskab og har været tilstrækkeligt kriminelle."

"Den slags vil der altid være. Vores opgave er at forsøge hele tiden at være langt foran de kriminelle," udtaler han.

Samtidig slår Kim Ege fast, at det er første gang, at det er lykkedes hackere at bryde ind på denne facon.

"Vi har håndteret disse systemer i mange år, og det er første gang, det er lykkedes kriminelle at få adgang. Vi gør vores yderste for at sikre, at det aldrig sker igen," forklarer han.

Bruger-id under konflikt

Når uvedkommende får adgang til politiets it-systemer, er der tale om en meget alvorlig sag. Derfor underlægges politiets it-leverandører også strenge krav omkring sikkerhed.

Blandt andet skal visse personer være sikkerhedsgodkendt til et bestemt niveau. Netop dette sikkerhedsemne blev vendt under CSC-konflikten i 2011.

Dengang var der en kontrovers om, hvorvidt nogle medarbejdere under nødberedskabet brugte andres bruger-id.

Læs mere om det her.

CSC afviste dengang blankt, at sikkerheden skulle være et problem.

Hackere trængte ind

Dog er der intet direkte tidsmæssigt sammenfald med tidspunktet, hvor de to mistænkte hackere trængte ind i politiets systemer.

Det skete angiveligt i perioden april til august 2012.

It-fagforeningen Prosa, der i sin tid politianmeldte CSC for de påståene uregelmæssigheder, afviser da også, at CSC's mange problemer og nedskæringer skulle spille ind på sikkerhedsniveauet.

Arbejder professionelt

"Jeg har ikke nogen opfattelse af, at hverken konflikten eller nedskæringerne har haft nogen betydning for angrebet," udtaler formand Niels Bertelsen fra Prosa.

Prosas medlemmer på CSC arbejder "professionelt og samvittighedsfuldt i alle sammenhænge, og det gælder også, selv om der sker nedskæringer".

"Naturligvis er hverken en konflikt eller store nedskæringer (over 1.000 mand på et år, red.) særlig morsomme, men professionalismen hos vore medlemmer gør, at det ikke påvirker deres arbejde og opmærksomhed på det ansvar, de sidder med," slår han fast.

Politiet arbejder i dag - mange måneder efter angrebene på CSC - fortsat med at få overblik over skaderne efter det, der ligner det største hackerangreb i Danmark.

Samtidig ser det ud til, at sagen kan sprede sig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job