CSC efter politianmeldelse: Vi brugte nødprocedure

CSC brugte bortviste ansattes bruger-id'er som en nødprocedure, forklarer selskabet, der i øvrigt afviser alle anklager om misbrug sikkerhedsgodkendelser.

Artikel top billede

Læs også:
Prosa melder CSC til politiet

Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

Som tidligere beskrevet, har Prosa meldt CSC til politiet, over en mistanke om, at selskabet har misbrugt fyrede medarbejderes sikkerhedsgodkendelser.

Det afviser CSC, men selskabet erkender dog, at ansatte har brugt fyrede kollegers bruger-id'er til at logge på systemerne.

"Der har i en kort overgang været iværksat en nødprocedure, hvor enkelte medarbejdere, som i forvejen er sikkerhedsgodkendte af politiet, har benyttet bruger-id fra bortviste medarbejdere," lyder det fra Lars Lundsgaard, projektdirektør i CSC, i en skriftlig henvendelse til Computerworld.

"Det udgør ikke nogen sikkerhedsrisiko," forsikrer han.

Prosa vi skabe usikkerhed

Lars Lundsgaard ser primært politianmeldelsen som en del af Prosas kamp i konflikten.

"Vi ser Prosas anmeldelse som værende en del af den konflikt, som kører i øjeblikket mellem CSC og Prosa, hvor Prosa gør, hvad de kan for at skabe usikkerhed hos vores kunder og i offentligheden," lyder det fra Lars Lundsgaard.

Han understreger samtidig, at der ifølge CSC absolut intet er, som indikerer, at Prosa har ret i sine beskyldninger.

Det er ikke første gang at CSC bliver meldt til Politiet. Sidste år anmeldte Udlændigeservice firmaet for brug af ulovlig arbejdkraft fra Indien.

Læs også: 

Prosa melder CSC til politiet

Sådan kan CSC genbruge bortviste ansattes data

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S