CSC indrømmer genbrug af fyredes ID

CSC gav fyredes identiter videre som en del af nødberedskab.

Artikel top billede

Da CSC sidste uge fyrede Prosa-ansatte, gav virksomhoden de fyredes bruger-id i CSC-systemerne videre til andre medarbejdere. Det erkender CSC nu, efter at Prosa tirsdag morgen politianmeldte CSC for identitetsfusk.

"På grund af overenskomststridige arbejdsnedlæggelser blandt PROSA-ansatte i CSC, har der en kort overgang været iværksat en nødprocedure, hvor enkelte medarbejdere, som i forvejen er sikkerhedsgodkendte af politiet, har benyttet bruger-id fra bortviste medarbejdere," siger Lars Lundsgaard, projektdirektør i CSC, i en skriftlig erklæring.

"Det udgør ikke nogen sikkerhedsrisiko," fortsætter han.

CSC har længe kendt til problematikken med sikkerhedsgodkendelser. I et interview med ComON for en måned siden bedyrede Lars Lundsgaard, at det er en meget lille procentdel af de 400 Prosa-ansatte, der kan gå i strejke 1. juni, der er sikkerhedsgodkendte. I et slag på tasken sagde han, at det drejede sig om under 10 procent, altså maksimum 40 ansatte. Af de vikarer, som CSC har hyret fra leverandører, er en del sikkerhedsgodkendte i forvejen.

"Nogle vil være sikkerhedsgodkendt i forvejen, andre vil vi have sikkerhedsgodkendt," sagde Lars Lundsgaard den 5. april.

CSC havde derimod ingen planer om at få sikkerhedsgodkendt nogen af de 22 indere, som kan overtage strejkeramt arbejde, oplyste Lars Lundsgaard. Det ville kræve en længere procedure at få sikkerhedsgodkendt udlændinge, forklarede han.

I en pressemeddelelse spekulerer Prosa i, om medarbejdere, der ikke er sikkerhedsgodkendte hos PET og FET, arbejder videre på systemerne.

CSC afviser spekulationerne - dog med det lille forbehold "efter vores bedste overbevisning," knyttet til.

"Alle medarbejdere, der arbejder på systemer, som kræver sikkerhedsgodkendelse, er efter vores bedste overbevisning, sikkerhedsgodkendte," siger Lars Lundsgaard.

CSC beskylder Prosas politianmeldelse for at være en del af en kampagne, hvor Prosa forsøger at skabe usikkerhed hos virksomhedens kunder og i offentligheden.

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS