IBM slået: Her er verdens største leverandør af cloud-hardware

IBM vippet af tronen som verdens førende leverandør af udstyr til cloud computing. Nyt fokus blandt køberne koster førstepladsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Cisco banker for første gang IBM af banen som verdens største leverandør af hardware og infrastruktur-udstyr til cloud computing.

Sådan lyder det fra analysehuset Synergy Research.

Ifølge analysehuset blev der i årets første kvartal indkøbt udstyr til cloud-infrastruktur for i alt knap 55 milliarder kroner.

Tallet dækker udstyr til public cloud-anlæg og virksomhedernes private cloud-anlæg.

Nyt fokus blandt køberne

Ifølge Synergy Research skyldes Ciscos fremgang og IBM's tilbagegang, at køberne har ændret fokus.

Således er salget af cloud-servere faldet, så det i første kvartal udgjorde 46 procent af det samlede salg af infrastruktur-udstuyr.

Til gengæld er salget af netværks- og storage-grej steget, og det her er, at Cisco især er stærk.

"Cisco har stille og roligt øget sin markedsandel og er nu verdens største af slagsen," lyder det fra analytiker Jeremy Duke fra Synergy Research.

Ifølge Synergy Research står markedet over for kommende udfordringer.

Det bunder blandt andet i, at de forskellige cloud-leverandører for alvor er begyndt at kigge på mulighederne for at outsource driftopgaverne til store fælles-operatører.

Det rammer efterspørgslen efter ny hardware og nyt infrastruktur-udstyr, lyder det fra analysehuset.

Se listen over de største leverandøreraf udstyr til cloud computing

Her er verdens førende leverandører af udstyr til cloud-computing.

- Cisco (markedsandel på 15 procent).

- IBM (markedsandel på 14 procent).

- HP (markedsandel på 14 procent).

- Dell (markedsandel på ni procent).

- EMC (markedsandel på syv procent).

- Vmware (markedsandel på fire procent).

- NetApp (markedsandel på fire procent).

- Oracle (markedsandel på tre procent).

De sidste 30 procent dækkes af et væld af mindre leverandører.

Læs også:

Cloud-gennemgang: Her er de bedste løsninger

Her er danske firmaers foretrukne cloud-funktioner

Cloud-løsningerne løber fra de klassiske CRM-systemer

Test: Sådan fungerer IBM's sociale cloud-kontorpakke

Sådan kan cloud blive Danmarks nye vækst-motor

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S