Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Intel nye Haswell-chip bliver gloende hed, så snart den bliver udsat for belastning, lyder det fra bekymrede pc-producenter.

Artikel top billede

Allerede inden produktionen for alvor er kommet i gang, bliver Intels nye Haswell-chip mødt med bekymrede miner.

De første test, online-diskussioner og meldinger de første OEM-leverandører tyder nemlig på, at Haswell-chippene ser ud til at generere mere varme ved en given spænding end forgænger-familien, Ivy Bridge.

Det kan give problemer for producenterne af de systemer, som Haswell-chippene skal anvendes i.

Ifølge britiske PCPro melder fire britiske pc-producenter enstemmigt, at produktions-udgaven af Haswell-chippen ikke har været i stand til at nå de lovede performance-niveauer i de første test, som typisk udføres, inden chippen bliver inddraget i regulær produktion.

Bliver meget varm

Det har tvunget de pågældende pc-producenter til at skrue ned for de forventede clock-hastigheder i de pc'er, som ellers er færdig-designede.

En af de britiske pc-producenter siger til PCPro, at det har været 'umuligt at overclocke 40 til 50 retail-chip til mere end 4,2GHz på grund af den høje spænding og de meget høje og farlige temperaturer."

Pc-firmaet peger på, at Haswell-chippene selv ved almindelige hastigheder bliver varmere end Ivy Bridge.

Dramatisk stigning

Samme melding kommer der fra hardware-sites, der har testet chippen.

Xbit Labs har testet top-udgaven Core i7-4770K og melder, at "selv en lille spændings-forøgelse resulterer i en dramatisk stigning i temperaturen i kernerne."

Ifølge Xbit Labs betyder det, at Haswell-chippen er energi-effektiv alene ved lave clock-hastigheder og ved lav spænding.

Xbit Labs betegner temperaturerne ved en overclock på 4,4GHz for "alarmerende høj."

Selv uden at blive presset trækker Haswell-chippen hele 30w mere ved fuld load end forgængeren, Core i7-3770K.

Samme resultat er PCPer kommer frem til. Også her er meldingen, at Haswell energi-forbrug og køle-krav ligger i den høje ende.

"Haswell kan ikke overclocke så godt som Sandy Bridge eller Ivy Bridge og bliver markant meget varmere," hedder det fra sitet.

Læs også:

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S