Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Intel nye Haswell-chip bliver gloende hed, så snart den bliver udsat for belastning, lyder det fra bekymrede pc-producenter.

Artikel top billede

Allerede inden produktionen for alvor er kommet i gang, bliver Intels nye Haswell-chip mødt med bekymrede miner.

De første test, online-diskussioner og meldinger de første OEM-leverandører tyder nemlig på, at Haswell-chippene ser ud til at generere mere varme ved en given spænding end forgænger-familien, Ivy Bridge.

Det kan give problemer for producenterne af de systemer, som Haswell-chippene skal anvendes i.

Ifølge britiske PCPro melder fire britiske pc-producenter enstemmigt, at produktions-udgaven af Haswell-chippen ikke har været i stand til at nå de lovede performance-niveauer i de første test, som typisk udføres, inden chippen bliver inddraget i regulær produktion.

Bliver meget varm

Det har tvunget de pågældende pc-producenter til at skrue ned for de forventede clock-hastigheder i de pc'er, som ellers er færdig-designede.

En af de britiske pc-producenter siger til PCPro, at det har været 'umuligt at overclocke 40 til 50 retail-chip til mere end 4,2GHz på grund af den høje spænding og de meget høje og farlige temperaturer."

Pc-firmaet peger på, at Haswell-chippene selv ved almindelige hastigheder bliver varmere end Ivy Bridge.

Dramatisk stigning

Samme melding kommer der fra hardware-sites, der har testet chippen.

Xbit Labs har testet top-udgaven Core i7-4770K og melder, at "selv en lille spændings-forøgelse resulterer i en dramatisk stigning i temperaturen i kernerne."

Ifølge Xbit Labs betyder det, at Haswell-chippen er energi-effektiv alene ved lave clock-hastigheder og ved lav spænding.

Xbit Labs betegner temperaturerne ved en overclock på 4,4GHz for "alarmerende høj."

Selv uden at blive presset trækker Haswell-chippen hele 30w mere ved fuld load end forgængeren, Core i7-3770K.

Samme resultat er PCPer kommer frem til. Også her er meldingen, at Haswell energi-forbrug og køle-krav ligger i den høje ende.

"Haswell kan ikke overclocke så godt som Sandy Bridge eller Ivy Bridge og bliver markant meget varmere," hedder det fra sitet.

Læs også:

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S