Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Intel nye Haswell-chip bliver gloende hed, så snart den bliver udsat for belastning, lyder det fra bekymrede pc-producenter.

Artikel top billede

Allerede inden produktionen for alvor er kommet i gang, bliver Intels nye Haswell-chip mødt med bekymrede miner.

De første test, online-diskussioner og meldinger de første OEM-leverandører tyder nemlig på, at Haswell-chippene ser ud til at generere mere varme ved en given spænding end forgænger-familien, Ivy Bridge.

Det kan give problemer for producenterne af de systemer, som Haswell-chippene skal anvendes i.

Ifølge britiske PCPro melder fire britiske pc-producenter enstemmigt, at produktions-udgaven af Haswell-chippen ikke har været i stand til at nå de lovede performance-niveauer i de første test, som typisk udføres, inden chippen bliver inddraget i regulær produktion.

Bliver meget varm

Det har tvunget de pågældende pc-producenter til at skrue ned for de forventede clock-hastigheder i de pc'er, som ellers er færdig-designede.

En af de britiske pc-producenter siger til PCPro, at det har været 'umuligt at overclocke 40 til 50 retail-chip til mere end 4,2GHz på grund af den høje spænding og de meget høje og farlige temperaturer."

Pc-firmaet peger på, at Haswell-chippene selv ved almindelige hastigheder bliver varmere end Ivy Bridge.

Dramatisk stigning

Samme melding kommer der fra hardware-sites, der har testet chippen.

Xbit Labs har testet top-udgaven Core i7-4770K og melder, at "selv en lille spændings-forøgelse resulterer i en dramatisk stigning i temperaturen i kernerne."

Ifølge Xbit Labs betyder det, at Haswell-chippen er energi-effektiv alene ved lave clock-hastigheder og ved lav spænding.

Xbit Labs betegner temperaturerne ved en overclock på 4,4GHz for "alarmerende høj."

Selv uden at blive presset trækker Haswell-chippen hele 30w mere ved fuld load end forgængeren, Core i7-3770K.

Samme resultat er PCPer kommer frem til. Også her er meldingen, at Haswell energi-forbrug og køle-krav ligger i den høje ende.

"Haswell kan ikke overclocke så godt som Sandy Bridge eller Ivy Bridge og bliver markant meget varmere," hedder det fra sitet.

Læs også:

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird