Efter første test: Intels nye superchip bliver gloende varm

Intel nye Haswell-chip bliver gloende hed, så snart den bliver udsat for belastning, lyder det fra bekymrede pc-producenter.

Artikel top billede

Allerede inden produktionen for alvor er kommet i gang, bliver Intels nye Haswell-chip mødt med bekymrede miner.

De første test, online-diskussioner og meldinger de første OEM-leverandører tyder nemlig på, at Haswell-chippene ser ud til at generere mere varme ved en given spænding end forgænger-familien, Ivy Bridge.

Det kan give problemer for producenterne af de systemer, som Haswell-chippene skal anvendes i.

Ifølge britiske PCPro melder fire britiske pc-producenter enstemmigt, at produktions-udgaven af Haswell-chippen ikke har været i stand til at nå de lovede performance-niveauer i de første test, som typisk udføres, inden chippen bliver inddraget i regulær produktion.

Bliver meget varm

Det har tvunget de pågældende pc-producenter til at skrue ned for de forventede clock-hastigheder i de pc'er, som ellers er færdig-designede.

En af de britiske pc-producenter siger til PCPro, at det har været 'umuligt at overclocke 40 til 50 retail-chip til mere end 4,2GHz på grund af den høje spænding og de meget høje og farlige temperaturer."

Pc-firmaet peger på, at Haswell-chippene selv ved almindelige hastigheder bliver varmere end Ivy Bridge.

Dramatisk stigning

Samme melding kommer der fra hardware-sites, der har testet chippen.

Xbit Labs har testet top-udgaven Core i7-4770K og melder, at "selv en lille spændings-forøgelse resulterer i en dramatisk stigning i temperaturen i kernerne."

Ifølge Xbit Labs betyder det, at Haswell-chippen er energi-effektiv alene ved lave clock-hastigheder og ved lav spænding.

Xbit Labs betegner temperaturerne ved en overclock på 4,4GHz for "alarmerende høj."

Selv uden at blive presset trækker Haswell-chippen hele 30w mere ved fuld load end forgængeren, Core i7-3770K.

Samme resultat er PCPer kommer frem til. Også her er meldingen, at Haswell energi-forbrug og køle-krav ligger i den høje ende.

"Haswell kan ikke overclocke så godt som Sandy Bridge eller Ivy Bridge og bliver markant meget varmere," hedder det fra sitet.

Læs også:

Intels nye chip-line up: Så hurtige er de

AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Intel sænker strømforbruget i ultrabooks

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S