Politiker: Tørres hele hacker-sagen af på CSC?

Alles fingre peger på CSC i en af landets største hackersager, men andre har et medansvar, pointerer politiker.

Artikel top billede

Oven på oplysninger om, at Datatilsynet gentagne gange har foretaget kontrol af det Schengen-system, som hackere har haft adgang til, minder Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen om det medansvar, som flere parter i sagen har.

For indtil nu har de fleste peget på CSC, der har været leverandør.

Men Michael Aastrup-Jensen påpeger, at blot fordi noget er blevet udliciticeret, så kan man ikke sige sig fri fra ansvar. 

"Hvorfor har regeringen hele tiden forsøgt at tørre den af på CSC? Jeg har hele tiden syntes, det var ekstremt mystisk, fordi når man udliciterer noget, så betyder det ikke bare, at man fjerner sig fra ansvaret for det," siger Michael Aastrup-Jensen til Computerworld.

Datatilsynets kontrol rejser spørgsmål

Oplysningerne om Datatilsynets løbende arbejde med at sikre Schengen-systemer, der indeholder dybt følsomme oplysninger, rejser endnu flere spørgsmål.

"Når det nu kommer frem, at Datatilsynet har lavet en eller anden form for kontrol, skal vi selvfølgelig bore meget mere i det."

"Er det mangelfuld kontrol, eller hvad er det, der foregår," spørger Michael Aastrup-Jensen.

Han forklarer, at politikerne blev indkaldt til orientering af justitsminister Morten Bødskov (S), men at man ikke kunne få oplyst, hvem der havde det overordnede ansvar for det skete og hvem der har det løbende ansvar på området.

"Det kunne vi ikke rigtigt få svar på. Hvem har sovet i timen?," spørger V-ordføreren.

Derfor er flere ministre også indkaldt til samråd om sagen.

Meget, meget alvorligt

"Havde vi ikke fået et tip fra svenskerne, havde vi ikke den dag i dag vidst, at nogen har haft adgang til de her data."

"Det er meget, meget alvorligt," understreger Michael Aastrup-Jensen.

Han vil nu presse regeringen til "at indse, at det her kan ikke bare tørres af på CSC".

"Myndigheder må også have haft et medansvar," påpeger han igen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics