Microsoft klar med Office til iPhone: Se app'en her

Efter års ventetid er Microsoft nu klar med Word, Excel og PowerPoint til iPhone. Men der er visse begrænsninger.

Artikel top billede

Seks år efter at Apples iPhone blev introduceret, er Microsoft nu klar til at levere Office-applikationerne Word, Excel og PowerPoint til den populære smartphone.

Microsoft har ellers længe tøvet med at tage skridtet fuldt ud, men nu er Office netop landet i Apples App Store, skriver blandt andre The Verge. 

Der er dog kun tale om en version til iPhonen og ikke til iPad, og Microsoft har samtidig valgt, at det kun er Office 365-abonnenter, der kan benytte løsningen.

Det kan du bruge app'en til

"Microsoft Office Mobile er den officielle Office-ledsager, der er optimeret til din iPhone," står der i beskrivelsen i App Store.

"Du kan tilgå, se og redigere dine Microsoft Word, Microsoft Excel og Microsoft PowerPoint-dokumenter fra stort set hvor som helst. Dokumenter ser ud som originalerne takket være understøttelse af diagrammer, animationer, SmartArt grafik og figurer. Når du laver hurtige ændringer eller tilføjer kommentarer til et dokument, forbliver formatering og indhold intakt."

Der har ofte været rygter fremme om Microsofts arbejde med Office til iOS og Android. Senest blev der i april lækket en roadmap, der afslørede, at den ellers længe ventede Office-version til iOS og Android først ville komme mod slutningen af 2014.

Men nu er det altså muligt for Office 365-brugere at hente Microsoft-app'en til iPhone via App Store. Vi har dog ikke her på Computerworld endnu kunnet få adgang til den i den danske del af butikken.

Microsoft har allerede i et stykke tid tilbudt apps til OneNote og Lync til iPhonen.

Om den nye app skriver Microsoft også, at man ikke behøver at være online for at arbejde med Office 365-dokumenterne.

"Dine ændringer vil blive gemt online, når din device igen kobler op til netværket eller til Wi-Fi."

Findes mange andre muligheder

Ud over at det altså kræver et abonnement til Office 365 for at kunne bruge iPhone-versionen af Office, så kræver det også version 6.1 af iOS og en iPhone 4 eller nyere.

Computerworld har tidligere bragt en større test af de forskellige kontorpakke-løsninger til smartphones - læs den artikel her

The Verge har allerede haft mulighed for at teste Microsoft Office Mobile til iPhone. Se resultatet i videoen herunder:

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Denne kontorpakke dominerer (endnu) hos danskerne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly