Var træt af kontorpakker: Byggede sin egen på en måned

En udvikler kørte træt i de eksisterende kontorpakker, og derfor byggede han sin helt egen. Få et kig på Joeffice, der kan benyttes gratis, og hent det her.

Artikel top billede

Skærmdump: joeffice.com

Den hollandske programudvikler Anthony Goubard var godt og grundig træt af kontorpakker som Microsoft Office og LibreOffice.

Derfor tog han sagen i egen hånd.

30 dage senere blev resultatet luftet i form af Joeffice, der er en minimalistisk og Java-baseret kontorpakke med åben kildekode.

Pakken er stadig et program i den tidlige fase, men den er fuldt funktionel, og du kan skabe nye dokumenter eller importere fra Word, Excel eller PowerPoint.

Programmet er udgivet under Apache 2.0-licensen, og det kan hentes gratis til Windows, OS X og til Linux. Du kan hente det her

Det findes ligeledes i en web-udgave.

Regnearket i Joeffice får knap så venlige ord med på vejen. Skærmdump: joeffice.com. 

Java gør det nemt

Til websiden Ars Technica siger den unge udvikler, at programmeringssproget Java byder på en række fordele i forhold til enkelhed og ydeevne.

Ars Technica har i øvrigt afprøvet kontorpakken og fundet den ganske udmærket til tekstbehandling.

Men for regneark og præsentationer har piben en anden lyd.

Foreløbig er disse elementer nemlig langt fra den standard, som man ellers finder.

Anthony Goubard siger dog, at det bare er et spørgsmål om tid, før han får det på plads.

Men hvis Joeffice skal tage kampen op mod de øvrige kontorpakker, kræver det dog nok en smule mere kode.

Du kan selv få en hurtig gennemgang af produktet i denne video.

Læs også:

Hvilken kontorpakke anvender du på din arbejdsplads?

Denne kontorpakke dominerer (endnu) hos danskerne

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S