Var træt af kontorpakker: Byggede sin egen på en måned

En udvikler kørte træt i de eksisterende kontorpakker, og derfor byggede han sin helt egen. Få et kig på Joeffice, der kan benyttes gratis, og hent det her.

Artikel top billede

Skærmdump: joeffice.com

Den hollandske programudvikler Anthony Goubard var godt og grundig træt af kontorpakker som Microsoft Office og LibreOffice.

Derfor tog han sagen i egen hånd.

30 dage senere blev resultatet luftet i form af Joeffice, der er en minimalistisk og Java-baseret kontorpakke med åben kildekode.

Pakken er stadig et program i den tidlige fase, men den er fuldt funktionel, og du kan skabe nye dokumenter eller importere fra Word, Excel eller PowerPoint.

Programmet er udgivet under Apache 2.0-licensen, og det kan hentes gratis til Windows, OS X og til Linux. Du kan hente det her

Det findes ligeledes i en web-udgave.

Regnearket i Joeffice får knap så venlige ord med på vejen. Skærmdump: joeffice.com. 

Java gør det nemt

Til websiden Ars Technica siger den unge udvikler, at programmeringssproget Java byder på en række fordele i forhold til enkelhed og ydeevne.

Ars Technica har i øvrigt afprøvet kontorpakken og fundet den ganske udmærket til tekstbehandling.

Men for regneark og præsentationer har piben en anden lyd.

Foreløbig er disse elementer nemlig langt fra den standard, som man ellers finder.

Anthony Goubard siger dog, at det bare er et spørgsmål om tid, før han får det på plads.

Men hvis Joeffice skal tage kampen op mod de øvrige kontorpakker, kræver det dog nok en smule mere kode.

Du kan selv få en hurtig gennemgang af produktet i denne video.

Læs også:

Hvilken kontorpakke anvender du på din arbejdsplads?

Denne kontorpakke dominerer (endnu) hos danskerne

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS