Denne kontorpakke dominerer (endnu) hos danskerne

Langt de fleste danskere anvender en helt bestemt kontorpakke på arbejdspladsen til trods for de mange forskellige løsninger, der findes. Der er dog opbrud at spore.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Microsofts Word, Excel og Powerpoint er i år 2013 fortsat omdrejningspunktet på langt de fleste danske arbejdspladser. 

Computerworld stillede tidligere på ugen spørgsmålet: "Hvilken kontorpakke anvender du på din arbejdsplads."

Afstemningen er nu afsluttet, og resultatet er ikke til at tage fejl af.

1.515 læsere har stemt, og ud af dem svarer 59 procent, at de kører med en traditionel Microsoft Office-pakke på computeren, mens yderligere otte procent svarer, at de anvender Microsofts Office 365.

Microsofts bruger-markedsandel når dermed op på 67 procent, ifølge afstemningen på Computerworld.

Open source hos hver femte bruger 
Det er dog mindst ligeså interessant, at hver femte læser svarer, at de kører med en gratis open source kontorpakke i form af LibreOffice (16 procent), OpenOffice (fire procent) eller Lotus Symphony (en procent).

Med til det tal hører, at det formentlig ikke er utænkeligt, at open source-pakkerne i højere grad er i anvendelse blandt Computerworlds læsere end i den brede danske befolkning, men resultatet er dog fortsat interessant.  

Til trods for det massive fokus, der har været på Google Docs, er det fortsat kun fire procent, der anvender den cloud-løsning, ligesom det også kun er to procent, der kører med Apples kontorapplikationer.


Som vi skrev tidligere på ugen ser det ud til, at Google på internationalt plan vinder frem.

Ifølge en artikel hos Redmond Channel Partner nåede Google i 2012 op på mellem 33 og 50 procent af cloud-markedet, når man kigger på antallet af brugere.

Gartner vurderer ifølge Redmond Channel Partner, at der i 2013 vil være 630 millioner virksomhedsbrugere af kontorpakker, og at de 50 millioner vil være på cloud-løsninger.

I 2022 vil det samlede antal brugere være steget til 1,2 milliarder, mens 695 millioner af dem vil få værktøjerne leveret som en cloud-løsning, så cloud-udbredelsen stiger altså ganske markant.

Ifølge en artikel hos Forbes ligger Microsofts overordnede markedsandel inden for produktivitets-suiter dog fortsat på mellem 90 og 95 procent, når det drejer sig om omsætningsmarkedsandele.

Mange alternativer

Ud over de nævnte kontorpakker, findes der også en række andre løsninger. 

Vi har blandt andet tidligere testet tre ultra-minimalistiske programmer til tekstbehandling, der kan erstatte funktions-fyldte programmer som Word, Pages og Writer.

Læs om dem her

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Hvilken kontorpakke anvender du på din arbejdsplads?

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S