Disse it-systemer gør ansatte overflødige hos Skat

375 stillinger skal skæres væk hos Skat. Det skyldes blandt andet to længe ventede og problem-ramte it-systemer.

Artikel top billede

375 årsværk skal skæres væk hos Skat.

Årsagen til at den besked er sendt ud til 7.100 ansatte hos Skat, er blandt andet indførelsen af en række længe ventede it-systemer.

"En lang række af de opgaver, der tidligere blev løst manuelt, vil nu blive løst digitalt som følge af nye it-systemer - blandt andet Motorregistret, Et Fælles Inddrivelsessystem og Én Skattekonto," hedder det fra Skat.

Motorregistret gik ifølge Skat i luften i 2012, og de to andre forventes at gå i luften til september.

Også skatteminister Holger K. Nielsen (SF) er på banen i forbindelse med de afskedigelser, der vil finde sted.

I en pressemeddelelse fra ministeriet fremgår det da også, at til "september introducerer SKAT to længe ventede systemer - EFI og EKKO."

Problem-ramte it-systemer

Her kan du læse mere om de pågældende it-systemer. 

It-systemerne har været år undervejs, og nogle af landets største it-selskaber har været inde over udviklingen.

I øvrigt oplyses det i forbindelse med de kommende fyringer hos Skat, at man faktisk vil ansætte folk i nærmeste fremtid. Det vil ske inden for it, dataanalyse, jura og økonomi.

Imidlertid fremgår det ikke hvor mange, eller præcist hvad de skal arbejde med. Ministeren peger dog på en stribe indsatsområder for Skat i fremtiden.

"Det er helt afgørende at geare Skat til at kunne løse de nye og voksende udfordringer på skatteområdet. Her tænker jeg blandt andet på opgaver som indsatsen overfor skattely-landene, selskabernes aggressive skatteplanlægning og den skatteøkonomiske kriminalitet. Men også problemerne omkring for eksempel social dumping og sort arbejde kræver en særlig indsats," lyder det fra Holger K. Nielsen.

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S