Ekspert: Vi får gebyr på Dankortet

Et salg af Nets, der blandt andet administrerer Dankortet og NemID, vil ikke betyde højere priser, siger politikerne. Men ikke alle enige i den udlægning.

Artikel top billede

Bliver det dyrere for dig at anvende dit Dankort eller betale regningerne vis PBS?

Det spørgsmål er blevet aktuelt, efter at en række banker, sammen med Nationalbanken, er i gang med at forberede et salg af it-finansvirksomheden Nets, der blandt andet står bag Dankortet, NemID og Betalingsservice.

Læs mere om salget her.

Og meningerne er delte på området.

"En køber vil ikke betale otte til ti milliarder kroner for Nets blå øjnes skyld. De vil skulle finansiere det køb via prisstigninger og ved forsøg på rationaliseringer. Ellers gør de det ikke," siger administrerende direktør i Mybanker John Norden til Berlingske.dk.

Men sådan kommer det ikke til at gå, lyder det fra en stribe politikere på Christiansborg.

Ingen kinesiske hænder på Dankortet

Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen (SF) peger på, at der er indgået en aftale mellem Dansk Erhverv og Nets, der skal sikre gebyrfrihed for brugen af Dankortet.

Hvis en ny køber ikke overholder den aftale, vil politikerne gribe ind.

"En eventuel ny ejer må ikke misbruge sin stilling ved eksempelvis at hæve priserne. Det vil vi følge meget nøje med i. Hvis der skulle komme nye investorer i Nets, så forventer jeg, at de er bekendt med, at regeringen lægger meget stor vægt på et velfungerende marked for betalingsløsninger," siger Annette Vilhelmsen til Berlingske.dk.

Partier som Enhedslisten og Dansk Folkeparti ser et salg til en privat virksomhed som en direkte dårlig løsning.

De ønsker hellere den modsatte løsning, hvor Nets nationaliseres og drives af staten.

"Vores centrale betalingssystemer skal saftsuseme ikke i hænderne på en kinesisk eller amerikansk kapitalfond. Jeg vil foreslå, at staten køber Nets, hvis amerikanerne, kineserne eller andre vil blande sig i vores betalingssystemer,« siger Hans Kristian Skibby, der er erhvervsordfører i Dansk Folkeparti, til Berlingske.

Læs også:

Avis: Nets sat til salg for 10 milliarder kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job