Avis: Nets sat til salg for 10 milliarder kroner

Betalingskort-udbyderen Nets er angiveligt sat til salg for op mod 10 milliarder kroner. Nogle af verdens største finansvirksomheder og kapitalfonde er angivet som potentielle købere.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

En række banker er sammen med Nationalbanken i gang med at forberede et salg af it-finansvirksomheden Nets, der blandt andet står bag Dankortet, NemID og Betalingsservice.

Det skriver Børsen, som angiver at salget kan indbringe helt op mod mellem otte og 10 milliarder kroner, hvilket i så fald vil blive en af årets største virksomhedshandler i Danmark.

Bag Nets står Danske bank, Nordea og norske DnB Bank, som hver ejer aktieposter på mellem 16 og 20 procent, og dermed står de hver især til at score en milliardfortjeneste.

Nationalbanken ejer også en større aktiepost, mens resten af Nets' aktier er fordelt på andre banker, som blandt andet tæller Jyske bank og Sydbank.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Nets, som ikke ønsker at udtale sig om et eventuelt salg.

Giganter som mulige køber

Ifølge Børsens oplysninger har Nets' ejere hyret banken J.P. Morgan til at stå for salget, hvilket skal være med til at indfri Net's vækst-ambitioner.

For i slutningen af 2012 vedtog Nets' bestyrelse, at virksomheden inden 2017 skal op og være blandt Europas tre største selskaber inden for håndteringen af digital værdier, hvilket vil kræve heftige investeringer i blandt andet digitale løsninger.

Endnu er der ikke meldt om konkrete købere, men en af Børsens kilder fortæller, at Nets er en lukrativ luns for mange potentielle købere på finansmarkedet.

"Der vil være mange købere til en virksomhed som Nets. Der er jo tale om finansiel infrastruktur, og infrastruktur er noget, der generelt tiltaler kapitalfonde. Desuden er der flere oplagte ekspansionsmuligheder, som en kapitalfond vil kunne gå efter," forklarer den anonyme kilde til Børsen.

Betalingskort-virksomheder som Visa og Mastercard bliver nævnt som mulige købere af Nets i flæng med store amerikanske kapitalfonde som Kohlberg Kravis Roberts og Bain Capital.

Læs også:

Forslag: Lad os få konkurrenter til NemID

Den danske it-top til topmøde: Sådan får vi guld ud af it

Her er statens it-planer for 2013

Fremtidsplaner for mobil NemID hænger i tynd tråd

Denne it-gigant skal nu drive din NemID

NemID runder en milliard: En blandet fornøjelse

Læses lige nu

    Annonce

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S