Avis: Nets sat til salg for 10 milliarder kroner

Betalingskort-udbyderen Nets er angiveligt sat til salg for op mod 10 milliarder kroner. Nogle af verdens største finansvirksomheder og kapitalfonde er angivet som potentielle købere.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

En række banker er sammen med Nationalbanken i gang med at forberede et salg af it-finansvirksomheden Nets, der blandt andet står bag Dankortet, NemID og Betalingsservice.

Det skriver Børsen, som angiver at salget kan indbringe helt op mod mellem otte og 10 milliarder kroner, hvilket i så fald vil blive en af årets største virksomhedshandler i Danmark.

Bag Nets står Danske bank, Nordea og norske DnB Bank, som hver ejer aktieposter på mellem 16 og 20 procent, og dermed står de hver især til at score en milliardfortjeneste.

Nationalbanken ejer også en større aktiepost, mens resten af Nets' aktier er fordelt på andre banker, som blandt andet tæller Jyske bank og Sydbank.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Nets, som ikke ønsker at udtale sig om et eventuelt salg.

Giganter som mulige køber

Ifølge Børsens oplysninger har Nets' ejere hyret banken J.P. Morgan til at stå for salget, hvilket skal være med til at indfri Net's vækst-ambitioner.

For i slutningen af 2012 vedtog Nets' bestyrelse, at virksomheden inden 2017 skal op og være blandt Europas tre største selskaber inden for håndteringen af digital værdier, hvilket vil kræve heftige investeringer i blandt andet digitale løsninger.

Endnu er der ikke meldt om konkrete købere, men en af Børsens kilder fortæller, at Nets er en lukrativ luns for mange potentielle købere på finansmarkedet.

"Der vil være mange købere til en virksomhed som Nets. Der er jo tale om finansiel infrastruktur, og infrastruktur er noget, der generelt tiltaler kapitalfonde. Desuden er der flere oplagte ekspansionsmuligheder, som en kapitalfond vil kunne gå efter," forklarer den anonyme kilde til Børsen.

Betalingskort-virksomheder som Visa og Mastercard bliver nævnt som mulige købere af Nets i flæng med store amerikanske kapitalfonde som Kohlberg Kravis Roberts og Bain Capital.

Læs også:

Forslag: Lad os få konkurrenter til NemID

Den danske it-top til topmøde: Sådan får vi guld ud af it

Her er statens it-planer for 2013

Fremtidsplaner for mobil NemID hænger i tynd tråd

Denne it-gigant skal nu drive din NemID

NemID runder en milliard: En blandet fornøjelse

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Content Marketing Manager & Strategist

Uspecificeret arbejdssted

KMD A/S

.NET-udvikler

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil