Tophacker skal i fængsel i to år

Den svenske it-mand Gottfrid Svartholm Warg, der også er sigtet i en dansk hacker-sag, er idømt fængsel i en hacker-sag.

Artikel top billede

Gottfrid Svartholm Warg er i den svenske Nacka tingsrätt blevet idømt to års fængsel.

Det oplyser retten i en pressemeddelelse.

Retten finder, at han har stået bag flere tilfælde af hacking og bliver også dømt for "groft bedrageri" og "forsøg på groft bedrageri".

"Han idømmes en fængselsstraf på to år...", fremgår det af meddelelsen.

Også en anden person dømmes i sagen, men det drejer sig om en bøde og en kortere fængselsstraf.

Kan udleveres til Danmark

Tidligere har samme retsinstans i en afgørelse besluttet, at han kan udleveres til Danmark, hvor en lignende hackersag er under optrevling.

Her er også en 20-årig dansker sigtet i sagen.

I den danske sag har hackerne, ifølge de danske politimyndigheder, haft adgang til dybt følsomme oplysninger i blandt andet Schengen-systemet.

Det kan du læse mere om her.

Gottfrid Svartholm Warg er kendt i it-kredse som en af stifterne af Pirate Bay.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision