Tophacker skal i fængsel i to år

Den svenske it-mand Gottfrid Svartholm Warg, der også er sigtet i en dansk hacker-sag, er idømt fængsel i en hacker-sag.

Artikel top billede

Gottfrid Svartholm Warg er i den svenske Nacka tingsrätt blevet idømt to års fængsel.

Det oplyser retten i en pressemeddelelse.

Retten finder, at han har stået bag flere tilfælde af hacking og bliver også dømt for "groft bedrageri" og "forsøg på groft bedrageri".

"Han idømmes en fængselsstraf på to år...", fremgår det af meddelelsen.

Også en anden person dømmes i sagen, men det drejer sig om en bøde og en kortere fængselsstraf.

Kan udleveres til Danmark

Tidligere har samme retsinstans i en afgørelse besluttet, at han kan udleveres til Danmark, hvor en lignende hackersag er under optrevling.

Her er også en 20-årig dansker sigtet i sagen.

I den danske sag har hackerne, ifølge de danske politimyndigheder, haft adgang til dybt følsomme oplysninger i blandt andet Schengen-systemet.

Det kan du læse mere om her.

Gottfrid Svartholm Warg er kendt i it-kredse som en af stifterne af Pirate Bay.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job