Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Kendt dansk it-koncern er ifølge Computerworlds kilder blevet solgt i al hemmelighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Computerworld erfarer fra flere kilder, at it-servicevirksomheden EG skulle være blevet solgt til kapitalfonden Axcel.

Medarbejdere hos EG skulle desuden have modtaget en mail med information om det forestående opkøb.

Axcel vil hverken be- eller afkræfte købet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger Joachim Sperling, kommunikationsrådgiver i Axcel.

Til møde hele aftenen

Det forlyder hos Axcel, at direktør og ledelse skulle være i møde hele aftenen, hvorfor det ikke har været muligt at få en kommentar.

Endvidere har Computerworld flere gange forsøgt at få fat på den administrerende direktør hos EG, Leif Vestergaard, men også forgæves.

EG, der er specialiseret i Dynamics AX inden for eksempelvis produktion og logistik, handel og forsyning, har eksisteret siden 1977 og har i dag over 1.300 medarbejdere.

I 2012 omsatte EG for mere end 1,5 milliarder kroner med et overskud på lidt over 120 millioner kroner.

Axcel blev etableret i Danmark i 1994 og er den kapitalfond, der har investeret i flest mellemstore nordiske virksomheder.

I alt har kapitalfonden godt 10 milliarder kroner under forvaltning, ejer 14 virksomheder, herunder en betydelig del i Pandora, og omsatte i 2011 for 16 milliarder kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S