Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Kendt dansk it-koncern er ifølge Computerworlds kilder blevet solgt i al hemmelighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Computerworld erfarer fra flere kilder, at it-servicevirksomheden EG skulle være blevet solgt til kapitalfonden Axcel.

Medarbejdere hos EG skulle desuden have modtaget en mail med information om det forestående opkøb.

Axcel vil hverken be- eller afkræfte købet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger Joachim Sperling, kommunikationsrådgiver i Axcel.

Til møde hele aftenen

Det forlyder hos Axcel, at direktør og ledelse skulle være i møde hele aftenen, hvorfor det ikke har været muligt at få en kommentar.

Endvidere har Computerworld flere gange forsøgt at få fat på den administrerende direktør hos EG, Leif Vestergaard, men også forgæves.

EG, der er specialiseret i Dynamics AX inden for eksempelvis produktion og logistik, handel og forsyning, har eksisteret siden 1977 og har i dag over 1.300 medarbejdere.

I 2012 omsatte EG for mere end 1,5 milliarder kroner med et overskud på lidt over 120 millioner kroner.

Axcel blev etableret i Danmark i 1994 og er den kapitalfond, der har investeret i flest mellemstore nordiske virksomheder.

I alt har kapitalfonden godt 10 milliarder kroner under forvaltning, ejer 14 virksomheder, herunder en betydelig del i Pandora, og omsatte i 2011 for 16 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,