Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Kendt dansk it-koncern er ifølge Computerworlds kilder blevet solgt i al hemmelighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Computerworld erfarer fra flere kilder, at it-servicevirksomheden EG skulle være blevet solgt til kapitalfonden Axcel.

Medarbejdere hos EG skulle desuden have modtaget en mail med information om det forestående opkøb.

Axcel vil hverken be- eller afkræfte købet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger Joachim Sperling, kommunikationsrådgiver i Axcel.

Til møde hele aftenen

Det forlyder hos Axcel, at direktør og ledelse skulle være i møde hele aftenen, hvorfor det ikke har været muligt at få en kommentar.

Endvidere har Computerworld flere gange forsøgt at få fat på den administrerende direktør hos EG, Leif Vestergaard, men også forgæves.

EG, der er specialiseret i Dynamics AX inden for eksempelvis produktion og logistik, handel og forsyning, har eksisteret siden 1977 og har i dag over 1.300 medarbejdere.

I 2012 omsatte EG for mere end 1,5 milliarder kroner med et overskud på lidt over 120 millioner kroner.

Axcel blev etableret i Danmark i 1994 og er den kapitalfond, der har investeret i flest mellemstore nordiske virksomheder.

I alt har kapitalfonden godt 10 milliarder kroner under forvaltning, ejer 14 virksomheder, herunder en betydelig del i Pandora, og omsatte i 2011 for 16 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S