Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Kendt dansk it-koncern er ifølge Computerworlds kilder blevet solgt i al hemmelighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Computerworld erfarer fra flere kilder, at it-servicevirksomheden EG skulle være blevet solgt til kapitalfonden Axcel.

Medarbejdere hos EG skulle desuden have modtaget en mail med information om det forestående opkøb.

Axcel vil hverken be- eller afkræfte købet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger Joachim Sperling, kommunikationsrådgiver i Axcel.

Til møde hele aftenen

Det forlyder hos Axcel, at direktør og ledelse skulle være i møde hele aftenen, hvorfor det ikke har været muligt at få en kommentar.

Endvidere har Computerworld flere gange forsøgt at få fat på den administrerende direktør hos EG, Leif Vestergaard, men også forgæves.

EG, der er specialiseret i Dynamics AX inden for eksempelvis produktion og logistik, handel og forsyning, har eksisteret siden 1977 og har i dag over 1.300 medarbejdere.

I 2012 omsatte EG for mere end 1,5 milliarder kroner med et overskud på lidt over 120 millioner kroner.

Axcel blev etableret i Danmark i 1994 og er den kapitalfond, der har investeret i flest mellemstore nordiske virksomheder.

I alt har kapitalfonden godt 10 milliarder kroner under forvaltning, ejer 14 virksomheder, herunder en betydelig del i Pandora, og omsatte i 2011 for 16 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S