Kendt dansk it-koncern solgt i al hemmelighed

Kendt dansk it-koncern er ifølge Computerworlds kilder blevet solgt i al hemmelighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Computerworld erfarer fra flere kilder, at it-servicevirksomheden EG skulle være blevet solgt til kapitalfonden Axcel.

Medarbejdere hos EG skulle desuden have modtaget en mail med information om det forestående opkøb.

Axcel vil hverken be- eller afkræfte købet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," siger Joachim Sperling, kommunikationsrådgiver i Axcel.

Til møde hele aftenen

Det forlyder hos Axcel, at direktør og ledelse skulle være i møde hele aftenen, hvorfor det ikke har været muligt at få en kommentar.

Endvidere har Computerworld flere gange forsøgt at få fat på den administrerende direktør hos EG, Leif Vestergaard, men også forgæves.

EG, der er specialiseret i Dynamics AX inden for eksempelvis produktion og logistik, handel og forsyning, har eksisteret siden 1977 og har i dag over 1.300 medarbejdere.

I 2012 omsatte EG for mere end 1,5 milliarder kroner med et overskud på lidt over 120 millioner kroner.

Axcel blev etableret i Danmark i 1994 og er den kapitalfond, der har investeret i flest mellemstore nordiske virksomheder.

I alt har kapitalfonden godt 10 milliarder kroner under forvaltning, ejer 14 virksomheder, herunder en betydelig del i Pandora, og omsatte i 2011 for 16 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS