Vodafone byder 80 milliarder for telegigant

80 milliarder kroner er den pris, som britiske Vodafone er klar til at lægge i et tele-opkøb, der skal styrke mobilgiganten på sit største marked.

Artikel top billede

Den britiske mobilgigant Vodafone har bekræftet, at selskabet er klar til at lægge 87 euro per aktie for at overtage den største tyske kabeloperatør, Kabel Deutschland, hvilket vil sige i alt godt 57 milliarder kroner.

Dertil kommer en gæld på 22 milliarder kroner hos Kabel Deutschland, som Vodafone har meldt sig klar til at betale.

Samlet er prisen på Kabel Deutschland så oppe på næsten 80 milliarder kroner.

Det skriver USA Today.

Største handel i seks år

Med købet vil Vodafone sikre sig omkring 8,5 millioner tyske kabelkunder på sit i forvejen største marked, efter at Vodafone blandt andet i 2000 gaflede kabelselskabet Mannesmann i en fjendtlig overtagelse for det svimlende beløb på omkring én billion kroner.

Handlen med Kabel Deutschland er Vodafones største i seks år, og Vodafone vil med opkøbet forsøge at sætte sig på det tyske quad-play-marked ved at udbyde tv, bredbånd, mobiltelefoni og fastnettelefoni i skarp konkurrence med Liberty Unity og Deutsche Telekom.

Liberty Global har ifølge Reuters også budt på Kabel Deutschland, men den handel forventer kilder tæt på Kabel Deutschland ikke vil gå igennem.

Kabel Deutschland har endnu ikke ønsket at kommentere på købsrygterne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S