Vodafone byder 80 milliarder for telegigant

80 milliarder kroner er den pris, som britiske Vodafone er klar til at lægge i et tele-opkøb, der skal styrke mobilgiganten på sit største marked.

Artikel top billede

Den britiske mobilgigant Vodafone har bekræftet, at selskabet er klar til at lægge 87 euro per aktie for at overtage den største tyske kabeloperatør, Kabel Deutschland, hvilket vil sige i alt godt 57 milliarder kroner.

Dertil kommer en gæld på 22 milliarder kroner hos Kabel Deutschland, som Vodafone har meldt sig klar til at betale.

Samlet er prisen på Kabel Deutschland så oppe på næsten 80 milliarder kroner.

Det skriver USA Today.

Største handel i seks år

Med købet vil Vodafone sikre sig omkring 8,5 millioner tyske kabelkunder på sit i forvejen største marked, efter at Vodafone blandt andet i 2000 gaflede kabelselskabet Mannesmann i en fjendtlig overtagelse for det svimlende beløb på omkring én billion kroner.

Handlen med Kabel Deutschland er Vodafones største i seks år, og Vodafone vil med opkøbet forsøge at sætte sig på det tyske quad-play-marked ved at udbyde tv, bredbånd, mobiltelefoni og fastnettelefoni i skarp konkurrence med Liberty Unity og Deutsche Telekom.

Liberty Global har ifølge Reuters også budt på Kabel Deutschland, men den handel forventer kilder tæt på Kabel Deutschland ikke vil gå igennem.

Kabel Deutschland har endnu ikke ønsket at kommentere på købsrygterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S