Vodafone byder 80 milliarder for telegigant

80 milliarder kroner er den pris, som britiske Vodafone er klar til at lægge i et tele-opkøb, der skal styrke mobilgiganten på sit største marked.

Artikel top billede

Den britiske mobilgigant Vodafone har bekræftet, at selskabet er klar til at lægge 87 euro per aktie for at overtage den største tyske kabeloperatør, Kabel Deutschland, hvilket vil sige i alt godt 57 milliarder kroner.

Dertil kommer en gæld på 22 milliarder kroner hos Kabel Deutschland, som Vodafone har meldt sig klar til at betale.

Samlet er prisen på Kabel Deutschland så oppe på næsten 80 milliarder kroner.

Det skriver USA Today.

Største handel i seks år

Med købet vil Vodafone sikre sig omkring 8,5 millioner tyske kabelkunder på sit i forvejen største marked, efter at Vodafone blandt andet i 2000 gaflede kabelselskabet Mannesmann i en fjendtlig overtagelse for det svimlende beløb på omkring én billion kroner.

Handlen med Kabel Deutschland er Vodafones største i seks år, og Vodafone vil med opkøbet forsøge at sætte sig på det tyske quad-play-marked ved at udbyde tv, bredbånd, mobiltelefoni og fastnettelefoni i skarp konkurrence med Liberty Unity og Deutsche Telekom.

Liberty Global har ifølge Reuters også budt på Kabel Deutschland, men den handel forventer kilder tæt på Kabel Deutschland ikke vil gå igennem.

Kabel Deutschland har endnu ikke ønsket at kommentere på købsrygterne.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job