Så mange danskere tør ikke handle på nettet

En stor gruppe danskere holder sig langt væk fra e-handel på grund af frygt.

Artikel top billede

Den digitale handel er populær blandt danskerne.

I Danmark ligger andelen af befolkningen, der har handlet på internettet, således på 73 procent i 2012.

En stigning fra 42 procent i 2004.

Men der er en stor gruppe, der vælger e-handlen fra.

Hver femte internet-bruger har ikke e-handlet eller downloadet musik eller spil af frygt for sikkerhedsproblemer i form af eksempelvis virus, misbrug af personoplysninger eller økonomisk tab.

Også online-banken vælges fra ud fra samme risici-vurderinger.

Hver tiende dansker undlod således at bruge netbank i 2012 af frygt for misbrug.

Netbanken er ellers populær blandt otte ud af ti danske internetbrugere.

Det kan man læse ud af tallene i It-anvendelse i befolkningen 2012, udgivet af Danmarks Statistik.

Sikkerheden er prioriteret

Der er fokus på sikkerheden hos langt hovedparten af danskerne.

Andelen af internetbrugere, der anvender sikkerheds-software eller -værktøj som eksempelvis antivirus, antispam eller en firewall for at beskytte de private data på computeren, ligger på 79 procent.

Et tal der i øvrigt harmonerer sammen oplysningen om, at 20 procent af de danske internetbruger har været udsat for computervirus.

Tre procent oplyser, at de har fået misbrugt personfølsomme oplysninger og fire procent oplyser, at de har haft økonomiske tab som følge af falske e-mails eller misbrug af kreditkort.

Rapporten fra Danmarks Statistik er baseret på 5.224 besvarelser fra telefoninterviews eller web-skemaer i april og maj 2012 blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning fra 16-89 år.

Læs også:
Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Sådan får vi gang i den danske e-handel

Så meget handler danskerne på nettet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S