Så mange danskere tør ikke handle på nettet

En stor gruppe danskere holder sig langt væk fra e-handel på grund af frygt.

Artikel top billede

Den digitale handel er populær blandt danskerne.

I Danmark ligger andelen af befolkningen, der har handlet på internettet, således på 73 procent i 2012.

En stigning fra 42 procent i 2004.

Men der er en stor gruppe, der vælger e-handlen fra.

Hver femte internet-bruger har ikke e-handlet eller downloadet musik eller spil af frygt for sikkerhedsproblemer i form af eksempelvis virus, misbrug af personoplysninger eller økonomisk tab.

Også online-banken vælges fra ud fra samme risici-vurderinger.

Hver tiende dansker undlod således at bruge netbank i 2012 af frygt for misbrug.

Netbanken er ellers populær blandt otte ud af ti danske internetbrugere.

Det kan man læse ud af tallene i It-anvendelse i befolkningen 2012, udgivet af Danmarks Statistik.

Sikkerheden er prioriteret

Der er fokus på sikkerheden hos langt hovedparten af danskerne.

Andelen af internetbrugere, der anvender sikkerheds-software eller -værktøj som eksempelvis antivirus, antispam eller en firewall for at beskytte de private data på computeren, ligger på 79 procent.

Et tal der i øvrigt harmonerer sammen oplysningen om, at 20 procent af de danske internetbruger har været udsat for computervirus.

Tre procent oplyser, at de har fået misbrugt personfølsomme oplysninger og fire procent oplyser, at de har haft økonomiske tab som følge af falske e-mails eller misbrug af kreditkort.

Rapporten fra Danmarks Statistik er baseret på 5.224 besvarelser fra telefoninterviews eller web-skemaer i april og maj 2012 blandt et repræsentativt udsnit af den danske befolkning fra 16-89 år.

Læs også:
Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Sådan får vi gang i den danske e-handel

Så meget handler danskerne på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job