Så meget handler danskerne på nettet

En stor del af den danske detailhandel er flyttet ud på nettet, men mange ordrer ender hos udenlandske netbutikker.

Artikel top billede

Den første samlede opgørelse for det danske nethandel i hele 2012 viser, at der er sat ny rekord med 88 mio. handler og køb for 51 mia. kr. på nettet. Det er Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH), der har sat tal på danskernes e-handel i det forgangne år.

Når det gælder antallet af handler på nettet, er der tale om en vækst på 15 procent i forhold til 2011, og den samlede omsætning er steget med 11 pct.

"Detailhandlen i Danmark ligger i omegnen af 283 mia. kr., så danskernes forbrug på nettet betyder, at e-handlen udgør mindst 18 pct. I lyset af at 45 pct. af detailsalget handler om dagligvarer, som kun udgør en lille del af e-handlen, så er der mange brancher, hvor e-handel har en meget større andel af detailsalget," siger Annette Falberg, der er adm. direktør i FDIH.

Men tallene viser også, at danskerne handler stadig mere i udlandet. En del af nethandlen går altså udenom de danske butikker. Danskerne lagde over 11 mia. kr. i udenlandske netbutikker i 2012. Det er mere end en femtedel af den samlede e-handel. I nogle af årets kvartaler var det hvert fjerde køb, der skete i udlandet.

"Midt i glæden over den stigende e-handel er vi fortsat bekymrede over, at en stigende del af e-handlen ender hos udenlandske netbutikker. Den omsætning går vi glip af herhjemme, og det er en udfordring, som FDIH har taget op," siger Annette Falberg.

Hun fortæller at foreningen holder en Cross Border konference om eksport via e-handel i februar. Der er ingen tal for, hvor meget de danske netbutikker selv sælger til udlandet.

Men FDIH mener, at de danske netbutikker skal blive bedre til at sælge mere til udenlandske kunder, og så skal Skat sikre, at netbutikker i EU afregner dansk moms, når de er forpligtet til det.

De nuværende regler betyder, at europæiske netbutikker ofte kan slippe med at betale moms i sælgerens hjemland. Derfor afvikler firmaer som Amazon en stor del af deres europæiske salg over Luxembourg, hvor momsen generelt er lavere end i resten af EU.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,