Så meget handler danskerne på nettet

En stor del af den danske detailhandel er flyttet ud på nettet, men mange ordrer ender hos udenlandske netbutikker.

Artikel top billede

Den første samlede opgørelse for det danske nethandel i hele 2012 viser, at der er sat ny rekord med 88 mio. handler og køb for 51 mia. kr. på nettet. Det er Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH), der har sat tal på danskernes e-handel i det forgangne år.

Når det gælder antallet af handler på nettet, er der tale om en vækst på 15 procent i forhold til 2011, og den samlede omsætning er steget med 11 pct.

"Detailhandlen i Danmark ligger i omegnen af 283 mia. kr., så danskernes forbrug på nettet betyder, at e-handlen udgør mindst 18 pct. I lyset af at 45 pct. af detailsalget handler om dagligvarer, som kun udgør en lille del af e-handlen, så er der mange brancher, hvor e-handel har en meget større andel af detailsalget," siger Annette Falberg, der er adm. direktør i FDIH.

Men tallene viser også, at danskerne handler stadig mere i udlandet. En del af nethandlen går altså udenom de danske butikker. Danskerne lagde over 11 mia. kr. i udenlandske netbutikker i 2012. Det er mere end en femtedel af den samlede e-handel. I nogle af årets kvartaler var det hvert fjerde køb, der skete i udlandet.

"Midt i glæden over den stigende e-handel er vi fortsat bekymrede over, at en stigende del af e-handlen ender hos udenlandske netbutikker. Den omsætning går vi glip af herhjemme, og det er en udfordring, som FDIH har taget op," siger Annette Falberg.

Hun fortæller at foreningen holder en Cross Border konference om eksport via e-handel i februar. Der er ingen tal for, hvor meget de danske netbutikker selv sælger til udlandet.

Men FDIH mener, at de danske netbutikker skal blive bedre til at sælge mere til udenlandske kunder, og så skal Skat sikre, at netbutikker i EU afregner dansk moms, når de er forpligtet til det.

De nuværende regler betyder, at europæiske netbutikker ofte kan slippe med at betale moms i sælgerens hjemland. Derfor afvikler firmaer som Amazon en stor del af deres europæiske salg over Luxembourg, hvor momsen generelt er lavere end i resten af EU.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Fagligt Fælles Forbund

    Konsulent til Medlemskontaktcenter

    Sydjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil