IBM fyrer 128 i Danmark - og søger samtidig nye it-folk

IBM har netop fyret 128 mand i Danmark, men samtidig har selskabet slået et par stillinger op. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fire stillinger er blevet slået op af IBM Danmark.

Imidlertid falder det næsten oven i en fyringsrunde, hvor IBM Danmark har afskediget 128 ansatte.

Det kan du læse mere om her.

De fire job, der er angivet med Danmark som "workcountry", har dog meget rejsetid.

Ingen interne kandidater

Og der søges efter folk med SAP-kompetencer.

Læs mere om deres profiler her.

"Det er rigtigt, at der er åbne stillinger hos IBM Danmark. Der er tale om job, som kræver et meget højt kompetenceniveau inden for et snævert område, som vi ikke har kunnet besætte med interne kandidater," forklarer pressechef Carsten Grønning fra IBM Danmark til Computerworld.

Her kan du læse en analyse af, hvad der sker omkring antallet af ansatte hos it-giganten, der også har fyret i tusindvis af folk globalt.

Alene hos IBM Danmark har man over de sidste fem år skåret flere end 1.500 ansatte væk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse