Video: Sådan ser Windows 8.1 ud i aktion

Microsoft offentliggjorde i sidste uge nogle af ændringerne fra Windows 8 til version 8.1. I denne video kan du se, hvordan comebacket til Start-knappen tager sig ud samt det nye apps-overblik.

Artikel top billede

I slutningen af denne måned er Microsoft klar med en preview-version af Windows 8.1. 

Men allerede i sidste uge offentliggjorde softwaregiganten flere detaljer om opgraderingen af styresystemet, herunder flere screenshots.

Det har dog ikke været muligt at se, hvordan de mange ændringer fungerer ved praktisk brug - indtil nu.

Flere videoer er nemlig løs på nettet, og de viser de nye funktioner i Windows 8.1.

Det er især comebacket til Start-knappen, som mange har været interesseret i at få et indblik i.

Den fungerer dog ikke helt som i tidligere udgaver af Microsofts styresystem.

I stedet for at en menu åbner, når der klikkes i venstre hjørne på skrivebordet, bliver man nu ledt til start-skærmen, der kaldes Modern UI - og tidligere gik under navnet Metro.

Da det i Windows 8.1 er muligt at benytte samme baggrundsbillede på skrivebordet og startskærmen, virker det umiddelbart som et bedre samspil mellem de to forskellige brugergrænseflader.

I denne video kan du se den nye Start-knap i aktion (cirka 1:30 inde i indslaget), og der er også eksempler på, hvordan den nye app-oversigt fungerer:

Denne video indeholder en mere omfattende gennemgang af nyhederne i Windows 8.1

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job