Windows 8.1 bliver gratis

Microsoft bekræfter nu, at Windows 8.1 kommer som gratis opdatering til Windows 8 senere i år.

Artikel top billede

Så er der igen nyt om den kommende store Windows-opdatering, der også er kendt under kodenavnet Blue. Denne gang er det finanschefen for Microsofts Windows-division, Tami Reller, som har bekræftet, at Blue skal hedde Windows 8.1 og bliver tilgængelig som en gratis opdatering i Windows Store senere i år.

Det er ikke den store overraskelse, at Windows 8.1 bliver gratis. Det ventes, at Microsoft er klar med en public preview af Windows 8.1 allerede i slutningen af næste måned, hvor softwarefirmaet holder sin Build-konference fra den 26. juni.

Microsoft har også bekræftet, at Blue kommer som en opdatering både til Windows 8 og Windows RT (der kører på ARM-baserede computere).

"Windows 8.1 bliver en pakke med opdateringer, hvor kunderne selv kan vælge, hvornår de er klar," lyder udmeldingen fra Tami Reller.

Det ser altså ud til, at Windows-brugerne ikke bliver tvunget til at installere pakken - i hvert fald ikke foreløbig.

Det er rygter om, at Microsoft vil genindføre startknappen i Windows 8.1, og det skulle være sikkert, at der kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og springe startskærmen over.

Microsoft har været under pres fra både private og firmabrugere, som savner den sædvanlige startmenu og startknap i Windows 8.

Foruden muligheden for at boote direkte til skrivebordet indeholder Windows 8.1 også flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Tami Reller fortalte også, at der nu er mere end 70.000 Metro-apps i Windows Store.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S