Windows 8.1 bliver gratis

Microsoft bekræfter nu, at Windows 8.1 kommer som gratis opdatering til Windows 8 senere i år.

Artikel top billede

Så er der igen nyt om den kommende store Windows-opdatering, der også er kendt under kodenavnet Blue. Denne gang er det finanschefen for Microsofts Windows-division, Tami Reller, som har bekræftet, at Blue skal hedde Windows 8.1 og bliver tilgængelig som en gratis opdatering i Windows Store senere i år.

Det er ikke den store overraskelse, at Windows 8.1 bliver gratis. Det ventes, at Microsoft er klar med en public preview af Windows 8.1 allerede i slutningen af næste måned, hvor softwarefirmaet holder sin Build-konference fra den 26. juni.

Microsoft har også bekræftet, at Blue kommer som en opdatering både til Windows 8 og Windows RT (der kører på ARM-baserede computere).

"Windows 8.1 bliver en pakke med opdateringer, hvor kunderne selv kan vælge, hvornår de er klar," lyder udmeldingen fra Tami Reller.

Det ser altså ud til, at Windows-brugerne ikke bliver tvunget til at installere pakken - i hvert fald ikke foreløbig.

Det er rygter om, at Microsoft vil genindføre startknappen i Windows 8.1, og det skulle være sikkert, at der kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og springe startskærmen over.

Microsoft har været under pres fra både private og firmabrugere, som savner den sædvanlige startmenu og startknap i Windows 8.

Foruden muligheden for at boote direkte til skrivebordet indeholder Windows 8.1 også flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Tami Reller fortalte også, at der nu er mere end 70.000 Metro-apps i Windows Store.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job