Windows 8.1 bliver gratis

Microsoft bekræfter nu, at Windows 8.1 kommer som gratis opdatering til Windows 8 senere i år.

Artikel top billede

Så er der igen nyt om den kommende store Windows-opdatering, der også er kendt under kodenavnet Blue. Denne gang er det finanschefen for Microsofts Windows-division, Tami Reller, som har bekræftet, at Blue skal hedde Windows 8.1 og bliver tilgængelig som en gratis opdatering i Windows Store senere i år.

Det er ikke den store overraskelse, at Windows 8.1 bliver gratis. Det ventes, at Microsoft er klar med en public preview af Windows 8.1 allerede i slutningen af næste måned, hvor softwarefirmaet holder sin Build-konference fra den 26. juni.

Microsoft har også bekræftet, at Blue kommer som en opdatering både til Windows 8 og Windows RT (der kører på ARM-baserede computere).

"Windows 8.1 bliver en pakke med opdateringer, hvor kunderne selv kan vælge, hvornår de er klar," lyder udmeldingen fra Tami Reller.

Det ser altså ud til, at Windows-brugerne ikke bliver tvunget til at installere pakken - i hvert fald ikke foreløbig.

Det er rygter om, at Microsoft vil genindføre startknappen i Windows 8.1, og det skulle være sikkert, at der kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og springe startskærmen over.

Microsoft har været under pres fra både private og firmabrugere, som savner den sædvanlige startmenu og startknap i Windows 8.

Foruden muligheden for at boote direkte til skrivebordet indeholder Windows 8.1 også flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Tami Reller fortalte også, at der nu er mere end 70.000 Metro-apps i Windows Store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S