Windows 8.1 bliver gratis

Microsoft bekræfter nu, at Windows 8.1 kommer som gratis opdatering til Windows 8 senere i år.

Artikel top billede

Så er der igen nyt om den kommende store Windows-opdatering, der også er kendt under kodenavnet Blue. Denne gang er det finanschefen for Microsofts Windows-division, Tami Reller, som har bekræftet, at Blue skal hedde Windows 8.1 og bliver tilgængelig som en gratis opdatering i Windows Store senere i år.

Det er ikke den store overraskelse, at Windows 8.1 bliver gratis. Det ventes, at Microsoft er klar med en public preview af Windows 8.1 allerede i slutningen af næste måned, hvor softwarefirmaet holder sin Build-konference fra den 26. juni.

Microsoft har også bekræftet, at Blue kommer som en opdatering både til Windows 8 og Windows RT (der kører på ARM-baserede computere).

"Windows 8.1 bliver en pakke med opdateringer, hvor kunderne selv kan vælge, hvornår de er klar," lyder udmeldingen fra Tami Reller.

Det ser altså ud til, at Windows-brugerne ikke bliver tvunget til at installere pakken - i hvert fald ikke foreløbig.

Det er rygter om, at Microsoft vil genindføre startknappen i Windows 8.1, og det skulle være sikkert, at der kommer en mulighed for at boote direkte til desktoppen og springe startskærmen over.

Microsoft har været under pres fra både private og firmabrugere, som savner den sædvanlige startmenu og startknap i Windows 8.

Foruden muligheden for at boote direkte til skrivebordet indeholder Windows 8.1 også flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Tami Reller fortalte også, at der nu er mere end 70.000 Metro-apps i Windows Store.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse