Revisorer vil anke: Dommen i Memory Card-sagen er helt forkert

En kriminel topchef gør, at revisorer nu af principielle årsager vil anke en dom fra Vestre Landsret, hvor man blev fundet skyldig.

Artikel top billede

12 år efter at Memory Card Technology kollapsede, faldt der i dag dom i Vestre Landsret, hvor John Trolle og revisorerne blev kendt skyldige og skulle betale 100 millioner kroner i erstatning.

John Trolle skulle dog friholde revisorerne.

Men nu vil revisorerne af principielle årsager anke dommen. Dermed bliver den i forvejen mildt sagt langstrakte sag endnu længere.

I en pressemeddelelse skriver PwC, at virksomheden forventer at anke dommen i Memory Card Technology-sagen til Højesteret, "da opfattelsen er, at dommen er forkert".

"Vi står naturligvis ved vores ansvar som revisorer, men det er vores opfattelse, at dommen er forkert, og vi forventer at anke den," udtaler Christian Fredensborg Jakobsen, som er partner og direktør for revisionsforretningen i PwC i meddelelsen.

Ført bag lyset

"Man må huske på, at vi her har med en kriminel topchef at gøre, som har ført os bag lyset. Vi overvejer derfor også af principielle årsager at anke dommen til Højesteret," fortsætter han.

Undervejs i erstatningssagen i Vestre Landsret har flere af de sagsøgte henvist til Menneskerettighederne, fordi de mente, at sagen havde taget alt for mange år at gennemføre.

Nu kan man så se frem til yderligere en del år.

Læs blandt andet denne artikel om revisorernes rolle i sagen.

Tidligere er revisorerne i denne sag blevet idømt historisk store personlige bøder for svigt i sagen. Det skete i Revisornævnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S