Revisorer vil anke: Dommen i Memory Card-sagen er helt forkert

En kriminel topchef gør, at revisorer nu af principielle årsager vil anke en dom fra Vestre Landsret, hvor man blev fundet skyldig.

Artikel top billede

12 år efter at Memory Card Technology kollapsede, faldt der i dag dom i Vestre Landsret, hvor John Trolle og revisorerne blev kendt skyldige og skulle betale 100 millioner kroner i erstatning.

John Trolle skulle dog friholde revisorerne.

Men nu vil revisorerne af principielle årsager anke dommen. Dermed bliver den i forvejen mildt sagt langstrakte sag endnu længere.

I en pressemeddelelse skriver PwC, at virksomheden forventer at anke dommen i Memory Card Technology-sagen til Højesteret, "da opfattelsen er, at dommen er forkert".

"Vi står naturligvis ved vores ansvar som revisorer, men det er vores opfattelse, at dommen er forkert, og vi forventer at anke den," udtaler Christian Fredensborg Jakobsen, som er partner og direktør for revisionsforretningen i PwC i meddelelsen.

Ført bag lyset

"Man må huske på, at vi her har med en kriminel topchef at gøre, som har ført os bag lyset. Vi overvejer derfor også af principielle årsager at anke dommen til Højesteret," fortsætter han.

Undervejs i erstatningssagen i Vestre Landsret har flere af de sagsøgte henvist til Menneskerettighederne, fordi de mente, at sagen havde taget alt for mange år at gennemføre.

Nu kan man så se frem til yderligere en del år.

Læs blandt andet denne artikel om revisorernes rolle i sagen.

Tidligere er revisorerne i denne sag blevet idømt historisk store personlige bøder for svigt i sagen. Det skete i Revisornævnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Automation Developer til Team Process Automation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S