Revisorer vil anke: Dommen i Memory Card-sagen er helt forkert

En kriminel topchef gør, at revisorer nu af principielle årsager vil anke en dom fra Vestre Landsret, hvor man blev fundet skyldig.

Artikel top billede

12 år efter at Memory Card Technology kollapsede, faldt der i dag dom i Vestre Landsret, hvor John Trolle og revisorerne blev kendt skyldige og skulle betale 100 millioner kroner i erstatning.

John Trolle skulle dog friholde revisorerne.

Men nu vil revisorerne af principielle årsager anke dommen. Dermed bliver den i forvejen mildt sagt langstrakte sag endnu længere.

I en pressemeddelelse skriver PwC, at virksomheden forventer at anke dommen i Memory Card Technology-sagen til Højesteret, "da opfattelsen er, at dommen er forkert".

"Vi står naturligvis ved vores ansvar som revisorer, men det er vores opfattelse, at dommen er forkert, og vi forventer at anke den," udtaler Christian Fredensborg Jakobsen, som er partner og direktør for revisionsforretningen i PwC i meddelelsen.

Ført bag lyset

"Man må huske på, at vi her har med en kriminel topchef at gøre, som har ført os bag lyset. Vi overvejer derfor også af principielle årsager at anke dommen til Højesteret," fortsætter han.

Undervejs i erstatningssagen i Vestre Landsret har flere af de sagsøgte henvist til Menneskerettighederne, fordi de mente, at sagen havde taget alt for mange år at gennemføre.

Nu kan man så se frem til yderligere en del år.

Læs blandt andet denne artikel om revisorernes rolle i sagen.

Tidligere er revisorerne i denne sag blevet idømt historisk store personlige bøder for svigt i sagen. Det skete i Revisornævnet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til Finans Systemer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS