Telefirmaer raser over dansk kæmpe-udbud: Udelukket på forhånd

Statsligt kæmpe-udbud er indrettet, så kun tre bestemte firmaer kan byde, mener utilfredse konkurrenter.

Artikel top billede

Danske tele- og internetfirmaer er utilfredse med, at de på forhånd udelukkes fra at deltage i et stort statsligt telefoni-udbud til omkring en halv milliard kroner.

Ifølge Børsen mener de utilfredse telefirmaer, at udbuddet er formuleret på en måde, så kun TDC, Telenor og Telia kan byde.

Det skyldes, at udbuddet alene henvender sig til leverandører, der kan levere de tre ønskede produkter, nemlig mobiltelefoni, fastnettelefoni og mobilt bredbånd.

Det gør blandt andet, at statens nuværende leverandør af mobilt bredbånd, 3, ikke kan være med.

"Man tilsidesætter nogle af de leverandører, som ellers ville have mulighed for at byde på dette udbud," siger 3-direktør Jakob Hein Knudsen til Børsen.

3 har allerede sat sin advokat på sagen med henblik på at klage.

Synergieffekter

Kontrakten vil gælde fra 1. januar 2014 og tre år frem. Værdien vil ifølge Børsen blive mellem 440 millioner og 520 millioner kroner.

I Statens Indkøb peger man på, at man har indrettet udbuddet på den pågældende måde for at minimere omkostningerne og høste synergi-gevinster.

"Der er væsentlige positive synergier forbundet med at udbyde fastnettelefoni, mobiltelefoni og mobilt bredbånd på en samlet aftale, og aftale-konstruktionen er helt gængs i markedet," siger kontorchef Rikke Ginnerup til Børsen.

Hun siger, at der intet er til hinder for, at flere leverandører kan gå sammen om at byde.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S