Telefirmaer raser over dansk kæmpe-udbud: Udelukket på forhånd

Statsligt kæmpe-udbud er indrettet, så kun tre bestemte firmaer kan byde, mener utilfredse konkurrenter.

Artikel top billede

Danske tele- og internetfirmaer er utilfredse med, at de på forhånd udelukkes fra at deltage i et stort statsligt telefoni-udbud til omkring en halv milliard kroner.

Ifølge Børsen mener de utilfredse telefirmaer, at udbuddet er formuleret på en måde, så kun TDC, Telenor og Telia kan byde.

Det skyldes, at udbuddet alene henvender sig til leverandører, der kan levere de tre ønskede produkter, nemlig mobiltelefoni, fastnettelefoni og mobilt bredbånd.

Det gør blandt andet, at statens nuværende leverandør af mobilt bredbånd, 3, ikke kan være med.

"Man tilsidesætter nogle af de leverandører, som ellers ville have mulighed for at byde på dette udbud," siger 3-direktør Jakob Hein Knudsen til Børsen.

3 har allerede sat sin advokat på sagen med henblik på at klage.

Synergieffekter

Kontrakten vil gælde fra 1. januar 2014 og tre år frem. Værdien vil ifølge Børsen blive mellem 440 millioner og 520 millioner kroner.

I Statens Indkøb peger man på, at man har indrettet udbuddet på den pågældende måde for at minimere omkostningerne og høste synergi-gevinster.

"Der er væsentlige positive synergier forbundet med at udbyde fastnettelefoni, mobiltelefoni og mobilt bredbånd på en samlet aftale, og aftale-konstruktionen er helt gængs i markedet," siger kontorchef Rikke Ginnerup til Børsen.

Hun siger, at der intet er til hinder for, at flere leverandører kan gå sammen om at byde.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S