Telefirmaer raser over dansk kæmpe-udbud: Udelukket på forhånd

Statsligt kæmpe-udbud er indrettet, så kun tre bestemte firmaer kan byde, mener utilfredse konkurrenter.

Artikel top billede

Danske tele- og internetfirmaer er utilfredse med, at de på forhånd udelukkes fra at deltage i et stort statsligt telefoni-udbud til omkring en halv milliard kroner.

Ifølge Børsen mener de utilfredse telefirmaer, at udbuddet er formuleret på en måde, så kun TDC, Telenor og Telia kan byde.

Det skyldes, at udbuddet alene henvender sig til leverandører, der kan levere de tre ønskede produkter, nemlig mobiltelefoni, fastnettelefoni og mobilt bredbånd.

Det gør blandt andet, at statens nuværende leverandør af mobilt bredbånd, 3, ikke kan være med.

"Man tilsidesætter nogle af de leverandører, som ellers ville have mulighed for at byde på dette udbud," siger 3-direktør Jakob Hein Knudsen til Børsen.

3 har allerede sat sin advokat på sagen med henblik på at klage.

Synergieffekter

Kontrakten vil gælde fra 1. januar 2014 og tre år frem. Værdien vil ifølge Børsen blive mellem 440 millioner og 520 millioner kroner.

I Statens Indkøb peger man på, at man har indrettet udbuddet på den pågældende måde for at minimere omkostningerne og høste synergi-gevinster.

"Der er væsentlige positive synergier forbundet med at udbyde fastnettelefoni, mobiltelefoni og mobilt bredbånd på en samlet aftale, og aftale-konstruktionen er helt gængs i markedet," siger kontorchef Rikke Ginnerup til Børsen.

Hun siger, at der intet er til hinder for, at flere leverandører kan gå sammen om at byde.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S