Telefirmaer raser over dansk kæmpe-udbud: Udelukket på forhånd

Statsligt kæmpe-udbud er indrettet, så kun tre bestemte firmaer kan byde, mener utilfredse konkurrenter.

Artikel top billede

Danske tele- og internetfirmaer er utilfredse med, at de på forhånd udelukkes fra at deltage i et stort statsligt telefoni-udbud til omkring en halv milliard kroner.

Ifølge Børsen mener de utilfredse telefirmaer, at udbuddet er formuleret på en måde, så kun TDC, Telenor og Telia kan byde.

Det skyldes, at udbuddet alene henvender sig til leverandører, der kan levere de tre ønskede produkter, nemlig mobiltelefoni, fastnettelefoni og mobilt bredbånd.

Det gør blandt andet, at statens nuværende leverandør af mobilt bredbånd, 3, ikke kan være med.

"Man tilsidesætter nogle af de leverandører, som ellers ville have mulighed for at byde på dette udbud," siger 3-direktør Jakob Hein Knudsen til Børsen.

3 har allerede sat sin advokat på sagen med henblik på at klage.

Synergieffekter

Kontrakten vil gælde fra 1. januar 2014 og tre år frem. Værdien vil ifølge Børsen blive mellem 440 millioner og 520 millioner kroner.

I Statens Indkøb peger man på, at man har indrettet udbuddet på den pågældende måde for at minimere omkostningerne og høste synergi-gevinster.

"Der er væsentlige positive synergier forbundet med at udbyde fastnettelefoni, mobiltelefoni og mobilt bredbånd på en samlet aftale, og aftale-konstruktionen er helt gængs i markedet," siger kontorchef Rikke Ginnerup til Børsen.

Hun siger, at der intet er til hinder for, at flere leverandører kan gå sammen om at byde.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S