Problemknuseren i CSC: Vi vil angribe hackere

Den nordiske topchef for CSC, John Walsh, varsler hård kurs mod hackere. Selskabet har allerede hjulpet en kunde mod angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

Artikel top billede

"Attacking hackers".

Sådan lyder en underoverskrift på et indlæg på CSCs hjemmeside, hvor topchefen for hele Norden, John Walsh, gennemgår udfordringer og fremtidens kurs.

Ergo spiller sikkerhed altså en markant rolle.

"Tag cybersikkerhed, et centralt område i den nordiske region," fremgår det.

John Walsh løfter sløret for, at man allerede har hjulpet en kunde imod et angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

"Da en af vores kunder for nylig blev angrebet af hackere tilknyttet russisk organiseret kriminalitet, hjalp vi kunden med at identificere detaljerne i angrebet, eliminere det, reparere skaderne og styrke beskyttelse for fremtidig forebyggelse," fremgår det af indlægget.

Trusler fra mange kanter

Han kommer ikke direkte ind på den store danske hacker-sag, hvor to personer er mistænkt for at have haft adgang til blandt andet politiets Schengen-system via CSC.

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem"

Politiet har oplyst, at hackernes indtrængen skulle være foregået mellem april 2012 og august 2012.

CSC fik angiveligt besked om angrebet omkring januar 2013.

John Walsh oplyser i indlægget på CSC's hjemmeside, at truslen er reel på it-sikkerhedsområdet:

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem med at opdage forsøg på angreb og afskrækker dem," skriver topchefen.

John Walsh kom til Norden for at rydde op i en stribe uheldige sager. Han kaldte sig selv "problemknuser".

Det kan du læse mere om her.

Det fremgår i øvrigt ikke af CSC's hjemmeside, hvornår indlægget fra John Walsh er lagt på. Men Kim Ege, der er presseansvarlig hos CSC, oplyser, at så vidt han husker, er interviewet fra april eller maj 2013 og udgivet i CSC kundemagasin - der så er uploadet til nettet i slutningen af juni.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen