Problemknuseren i CSC: Vi vil angribe hackere

Den nordiske topchef for CSC, John Walsh, varsler hård kurs mod hackere. Selskabet har allerede hjulpet en kunde mod angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

Artikel top billede

"Attacking hackers".

Sådan lyder en underoverskrift på et indlæg på CSCs hjemmeside, hvor topchefen for hele Norden, John Walsh, gennemgår udfordringer og fremtidens kurs.

Ergo spiller sikkerhed altså en markant rolle.

"Tag cybersikkerhed, et centralt område i den nordiske region," fremgår det.

John Walsh løfter sløret for, at man allerede har hjulpet en kunde imod et angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

"Da en af vores kunder for nylig blev angrebet af hackere tilknyttet russisk organiseret kriminalitet, hjalp vi kunden med at identificere detaljerne i angrebet, eliminere det, reparere skaderne og styrke beskyttelse for fremtidig forebyggelse," fremgår det af indlægget.

Trusler fra mange kanter

Han kommer ikke direkte ind på den store danske hacker-sag, hvor to personer er mistænkt for at have haft adgang til blandt andet politiets Schengen-system via CSC.

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem"

Politiet har oplyst, at hackernes indtrængen skulle være foregået mellem april 2012 og august 2012.

CSC fik angiveligt besked om angrebet omkring januar 2013.

John Walsh oplyser i indlægget på CSC's hjemmeside, at truslen er reel på it-sikkerhedsområdet:

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem med at opdage forsøg på angreb og afskrækker dem," skriver topchefen.

John Walsh kom til Norden for at rydde op i en stribe uheldige sager. Han kaldte sig selv "problemknuser".

Det kan du læse mere om her.

Det fremgår i øvrigt ikke af CSC's hjemmeside, hvornår indlægget fra John Walsh er lagt på. Men Kim Ege, der er presseansvarlig hos CSC, oplyser, at så vidt han husker, er interviewet fra april eller maj 2013 og udgivet i CSC kundemagasin - der så er uploadet til nettet i slutningen af juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S