Problemknuseren i CSC: Vi vil angribe hackere

Den nordiske topchef for CSC, John Walsh, varsler hård kurs mod hackere. Selskabet har allerede hjulpet en kunde mod angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

Artikel top billede

"Attacking hackers".

Sådan lyder en underoverskrift på et indlæg på CSCs hjemmeside, hvor topchefen for hele Norden, John Walsh, gennemgår udfordringer og fremtidens kurs.

Ergo spiller sikkerhed altså en markant rolle.

"Tag cybersikkerhed, et centralt område i den nordiske region," fremgår det.

John Walsh løfter sløret for, at man allerede har hjulpet en kunde imod et angreb med koblinger til organiseret kriminalitet i Rusland.

"Da en af vores kunder for nylig blev angrebet af hackere tilknyttet russisk organiseret kriminalitet, hjalp vi kunden med at identificere detaljerne i angrebet, eliminere det, reparere skaderne og styrke beskyttelse for fremtidig forebyggelse," fremgår det af indlægget.

Trusler fra mange kanter

Han kommer ikke direkte ind på den store danske hacker-sag, hvor to personer er mistænkt for at have haft adgang til blandt andet politiets Schengen-system via CSC.

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem"

Politiet har oplyst, at hackernes indtrængen skulle være foregået mellem april 2012 og august 2012.

CSC fik angiveligt besked om angrebet omkring januar 2013.

John Walsh oplyser i indlægget på CSC's hjemmeside, at truslen er reel på it-sikkerhedsområdet:

"Andre lokale virksomheder står over for alvorlige trusler fra slyngelstater, organiseret kriminelle, spioner og andre, og vi hjælper dem med at opdage forsøg på angreb og afskrækker dem," skriver topchefen.

John Walsh kom til Norden for at rydde op i en stribe uheldige sager. Han kaldte sig selv "problemknuser".

Det kan du læse mere om her.

Det fremgår i øvrigt ikke af CSC's hjemmeside, hvornår indlægget fra John Walsh er lagt på. Men Kim Ege, der er presseansvarlig hos CSC, oplyser, at så vidt han husker, er interviewet fra april eller maj 2013 og udgivet i CSC kundemagasin - der så er uploadet til nettet i slutningen af juni.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse