Stor spilproducent hacket igen

En af verdens største spilproducenter oplyser, at hackere har haft frit spil til kundernes oplysninger.

Artikel top billede

Spilproducenten Ubisoft, der primært er kendt for serien Assassin's Creed, er igen blevet ramt af et større hackerangreb.

"Vi har for nylig opdaget, at en af vores hjemmesider blev udnyttet til at få uautoriseret adgang til nogle af vores online-systemer," skriver Ubisoft i en e-mail, der er tilsendt alle virksomhedens brugere.

Ifølge Ubisoft har hackerne haft adgang til en konto-database, der indeholder oplysninger om kundernes brugernavne, e-mailadresser og krypterede adgangskoder.

Virksomheden forsikrer dog brugerne om, at hackerne ikke har haft adgang til kreditkortinformationer.

Lukkede adgangen øjeblikkeligt

Det er endnu uvist, hvor længe hackerne har haft adgang til databasen, men ifølge Ubisoft lukkede virksomheden hurtigt hullet.

"Vi tog øjeblikkeligt skridt til at lukke denne adgang, undersøge hændelsen og begynde at genoprette integriteten af eventuelle kompromitterede systemer," skriver Ubisoft.

I samme e-mail anbefaler virksomheden samtidig kunderne til at ændre deres adgangskode med det samme.

Det er ikke første gang, at Ubisoft er udsat for et større hackerangreb. Tilbage i 2010 blev Ubisofts hjemmeside udsat for et angreb, der tilsyneladende skete som en modreaktion på, at virksomheden ville tvinge brugerne at være forbundet til internettet, hvis kunderne ville spille Ubisofts computerspil.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ubisoft Nordic's administrerende direktør, Peter Weile.

Læs også:

Kopibeskyttelse er under angreb

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S