Stor spilproducent hacket igen

En af verdens største spilproducenter oplyser, at hackere har haft frit spil til kundernes oplysninger.

Artikel top billede

Spilproducenten Ubisoft, der primært er kendt for serien Assassin's Creed, er igen blevet ramt af et større hackerangreb.

"Vi har for nylig opdaget, at en af vores hjemmesider blev udnyttet til at få uautoriseret adgang til nogle af vores online-systemer," skriver Ubisoft i en e-mail, der er tilsendt alle virksomhedens brugere.

Ifølge Ubisoft har hackerne haft adgang til en konto-database, der indeholder oplysninger om kundernes brugernavne, e-mailadresser og krypterede adgangskoder.

Virksomheden forsikrer dog brugerne om, at hackerne ikke har haft adgang til kreditkortinformationer.

Lukkede adgangen øjeblikkeligt

Det er endnu uvist, hvor længe hackerne har haft adgang til databasen, men ifølge Ubisoft lukkede virksomheden hurtigt hullet.

"Vi tog øjeblikkeligt skridt til at lukke denne adgang, undersøge hændelsen og begynde at genoprette integriteten af eventuelle kompromitterede systemer," skriver Ubisoft.

I samme e-mail anbefaler virksomheden samtidig kunderne til at ændre deres adgangskode med det samme.

Det er ikke første gang, at Ubisoft er udsat for et større hackerangreb. Tilbage i 2010 blev Ubisofts hjemmeside udsat for et angreb, der tilsyneladende skete som en modreaktion på, at virksomheden ville tvinge brugerne at være forbundet til internettet, hvis kunderne ville spille Ubisofts computerspil.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ubisoft Nordic's administrerende direktør, Peter Weile.

Læs også:

Kopibeskyttelse er under angreb

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job