Stor spilproducent hacket igen

En af verdens største spilproducenter oplyser, at hackere har haft frit spil til kundernes oplysninger.

Artikel top billede

Spilproducenten Ubisoft, der primært er kendt for serien Assassin's Creed, er igen blevet ramt af et større hackerangreb.

"Vi har for nylig opdaget, at en af vores hjemmesider blev udnyttet til at få uautoriseret adgang til nogle af vores online-systemer," skriver Ubisoft i en e-mail, der er tilsendt alle virksomhedens brugere.

Ifølge Ubisoft har hackerne haft adgang til en konto-database, der indeholder oplysninger om kundernes brugernavne, e-mailadresser og krypterede adgangskoder.

Virksomheden forsikrer dog brugerne om, at hackerne ikke har haft adgang til kreditkortinformationer.

Lukkede adgangen øjeblikkeligt

Det er endnu uvist, hvor længe hackerne har haft adgang til databasen, men ifølge Ubisoft lukkede virksomheden hurtigt hullet.

"Vi tog øjeblikkeligt skridt til at lukke denne adgang, undersøge hændelsen og begynde at genoprette integriteten af eventuelle kompromitterede systemer," skriver Ubisoft.

I samme e-mail anbefaler virksomheden samtidig kunderne til at ændre deres adgangskode med det samme.

Det er ikke første gang, at Ubisoft er udsat for et større hackerangreb. Tilbage i 2010 blev Ubisofts hjemmeside udsat for et angreb, der tilsyneladende skete som en modreaktion på, at virksomheden ville tvinge brugerne at være forbundet til internettet, hvis kunderne ville spille Ubisofts computerspil.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ubisoft Nordic's administrerende direktør, Peter Weile.

Læs også:

Kopibeskyttelse er under angreb

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse