Stor spilproducent hacket igen

En af verdens største spilproducenter oplyser, at hackere har haft frit spil til kundernes oplysninger.

Artikel top billede

Spilproducenten Ubisoft, der primært er kendt for serien Assassin's Creed, er igen blevet ramt af et større hackerangreb.

"Vi har for nylig opdaget, at en af vores hjemmesider blev udnyttet til at få uautoriseret adgang til nogle af vores online-systemer," skriver Ubisoft i en e-mail, der er tilsendt alle virksomhedens brugere.

Ifølge Ubisoft har hackerne haft adgang til en konto-database, der indeholder oplysninger om kundernes brugernavne, e-mailadresser og krypterede adgangskoder.

Virksomheden forsikrer dog brugerne om, at hackerne ikke har haft adgang til kreditkortinformationer.

Lukkede adgangen øjeblikkeligt

Det er endnu uvist, hvor længe hackerne har haft adgang til databasen, men ifølge Ubisoft lukkede virksomheden hurtigt hullet.

"Vi tog øjeblikkeligt skridt til at lukke denne adgang, undersøge hændelsen og begynde at genoprette integriteten af eventuelle kompromitterede systemer," skriver Ubisoft.

I samme e-mail anbefaler virksomheden samtidig kunderne til at ændre deres adgangskode med det samme.

Det er ikke første gang, at Ubisoft er udsat for et større hackerangreb. Tilbage i 2010 blev Ubisofts hjemmeside udsat for et angreb, der tilsyneladende skete som en modreaktion på, at virksomheden ville tvinge brugerne at være forbundet til internettet, hvis kunderne ville spille Ubisofts computerspil.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ubisoft Nordic's administrerende direktør, Peter Weile.

Læs også:

Kopibeskyttelse er under angreb

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S