Dansk kursuscenter: Så få Windows 8-kurser sælger vi

Windows 8 er bestemt ikke nogen guldgrube for dansk kursuscenter, der ikke mærker synderlig stor efterspørgsel.

Artikel top billede

Otte måneder efter, at Microsofts nyeste styresystem ramte markedet, er efterspørgslen efter kurser og certificeringer i Windows 8 ikke overvældende.

"Hvis vi sælger en kursusplads eller certificering til Windows 8, ja så har vi samtidig solgt 15 til Windows 7," siger Mette Holm, der er produktansvarlig hos Teknologisk Institut. 

Teknologisk Institut er en selvejende og almennyttig institution, der udvikler, anvender og formidler forsknings- og teknologibaseret viden til dansk erhvervsliv. Heriblandt en stor certificerings- og kursusafdeling. 

Det er helt tydeligt

Sølle syv procent står Windows 8 altså for set over de seneste to måneder. 
 
"Vi kan jo tydeligt se, at virksomhederne ikke sender kursister til oplæring i Windows 8 endnu. Det er simpelthen stadig Windows 7, der trækker klart størstedelen af vores Windows-aktiviteter," siger hun.

Gider ikke selv altid bruge touch

Hendes egen oplevelse er, at Windows 8 umiddelbart kræver en del tilvænning i forhold til brugergrænsefladen og startmenuen i Windows 7. 

"Min helt egen holdning er, at det slet ikke er effektivt og hurtigt nok. Hvis jeg bare lige skal ind i en mappe, flytte et dokument her, og lige skrive noget der, så gider jeg altså ikke bruge touch, hvilket det jo i høj grad er rettet mod," siger hun, og stiller sig samtidig uforstående op over for den (på et tidspunkt) manglende startknap.

De dårlige prognoser fra kursusvirksomheden følger godt trop med den måling, som Computerworld foretog i sidste måned.

Her svarede kun 18 procent nemlig, at Windows 8 var tage i brug i større skala i deres virksomhed.

Samtidig svarede omkring halvdelen at de enten ikke var kommet i gang, eller at de heller ikke havde tænkt sig det. 

Undersøgelsen kan du læse mere om her.  

Tør øjnene Microsoft

Men Microsoft behøver ikke hive alt for mange kleenex frem oven på de dårlige Windows 8-kursusprognoser for erhvervslivet.

Microsoft-kurser og certificeringer er helt generelt motoren hos Teknologisk Institut, der melder, at seks ud af de syv mest populære certificeringer stadig er fra Microsoft. 

"Microsoft er helt klar de mest populære kurser og certificeringer, vi har. Det viser jo også bare, hvor meget der bliver brugt Microsoft ude i erhvervslivet. Men Windows 8 er altså stadig ikke rigtig at se," siger Mette Holm.

Måske Microsofts nyeste version kan få flere kursister til at vælge Windows 8. Indtil videre kan du dog læse mere om nyhederne i Windows 8.1 her.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S