Dansk kursuscenter: Så få Windows 8-kurser sælger vi

Windows 8 er bestemt ikke nogen guldgrube for dansk kursuscenter, der ikke mærker synderlig stor efterspørgsel.

Artikel top billede

Otte måneder efter, at Microsofts nyeste styresystem ramte markedet, er efterspørgslen efter kurser og certificeringer i Windows 8 ikke overvældende.

"Hvis vi sælger en kursusplads eller certificering til Windows 8, ja så har vi samtidig solgt 15 til Windows 7," siger Mette Holm, der er produktansvarlig hos Teknologisk Institut. 

Teknologisk Institut er en selvejende og almennyttig institution, der udvikler, anvender og formidler forsknings- og teknologibaseret viden til dansk erhvervsliv. Heriblandt en stor certificerings- og kursusafdeling. 

Det er helt tydeligt

Sølle syv procent står Windows 8 altså for set over de seneste to måneder. 
 
"Vi kan jo tydeligt se, at virksomhederne ikke sender kursister til oplæring i Windows 8 endnu. Det er simpelthen stadig Windows 7, der trækker klart størstedelen af vores Windows-aktiviteter," siger hun.

Gider ikke selv altid bruge touch

Hendes egen oplevelse er, at Windows 8 umiddelbart kræver en del tilvænning i forhold til brugergrænsefladen og startmenuen i Windows 7. 

"Min helt egen holdning er, at det slet ikke er effektivt og hurtigt nok. Hvis jeg bare lige skal ind i en mappe, flytte et dokument her, og lige skrive noget der, så gider jeg altså ikke bruge touch, hvilket det jo i høj grad er rettet mod," siger hun, og stiller sig samtidig uforstående op over for den (på et tidspunkt) manglende startknap.

De dårlige prognoser fra kursusvirksomheden følger godt trop med den måling, som Computerworld foretog i sidste måned.

Her svarede kun 18 procent nemlig, at Windows 8 var tage i brug i større skala i deres virksomhed.

Samtidig svarede omkring halvdelen at de enten ikke var kommet i gang, eller at de heller ikke havde tænkt sig det. 

Undersøgelsen kan du læse mere om her.  

Tør øjnene Microsoft

Men Microsoft behøver ikke hive alt for mange kleenex frem oven på de dårlige Windows 8-kursusprognoser for erhvervslivet.

Microsoft-kurser og certificeringer er helt generelt motoren hos Teknologisk Institut, der melder, at seks ud af de syv mest populære certificeringer stadig er fra Microsoft. 

"Microsoft er helt klar de mest populære kurser og certificeringer, vi har. Det viser jo også bare, hvor meget der bliver brugt Microsoft ude i erhvervslivet. Men Windows 8 er altså stadig ikke rigtig at se," siger Mette Holm.

Måske Microsofts nyeste version kan få flere kursister til at vælge Windows 8. Indtil videre kan du dog læse mere om nyhederne i Windows 8.1 her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S