Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

En tilsyneladende planlagt software-opdatering sendte samtlige Dankort-betalinger i gulvet i dag. Det er anden gang i år, at Nets bryder ned med et brag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

For anden gang i år brager en af Nets' betalingsløsninger ned på grund af tilsyneladende rutinemæssige opdateringer, men virksomheden vil ikke kommentere, hvad årsagen til problemet er.

"Vi ønsker ikke at give detaljerede oplysninger omkring nedbruddet," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets.

Nets vil dog gerne fortælle, at nedbruddet skyldes leverandøren IBM, der i nat mellem klokken to og tre opdaterede det system, der håndterer alle Dankort-betalinger for Nets' kunder.

Det er anden gang, at IBM forårsager et større nedbrud for Nets i år. Tilbage i marts sendte en såkaldt rutinemæssig opdatering af en mainframe også løsninger i gulvet.

Ifølge Søren Winge blev systemernes funktionalitet genetableret igen klokken 7.25 i morges.

Nets: Detaljerne er fortrolige
Hvad er begrundelsen for, at I ikke vil kommentere hændelsen?

"Det er, at vi ikke i detaljer vil diskutere sådan et forløb åbent."

Det er en slags forretningshemmelighed?

"Ja. Det er i hvert fald noget, både Nets og IBM betragter som fortroligt."

I marts skete der en lignende hændelse, hvor det også var en planlagt opdatering, der skabte et nedbrud. Hvorfor ser vi nu det samme problem igen?

"Det er rigtig nok, at vi havde hændelsen i foråret, men jeg mener stadigvæk, at det er forholdsvis usædvanligt, at vi ser problemer af denne karakter. Vi synes generelt, at vores driftsstabilitet er meget høj."

Test af opdatering forhindrede ikke nedbrud

Ifølge Søren Winge tester Nets og leverandøren IBM alle opdateringer i et test-miljø, inden opdateringerne installeres på de systemer, der kontrollerer Dankort-systemerne.

"Vi har generelt den regel, at ændringer og opdateringer skal testes i et test-miljø, inden det rulles ud i produktion. Det er så komplekse systemer, at vi selvfølgelig tester opdateringerne inden," fortæller Søren Winge.

Selv om IBM tilsyneladende havde testet opdateringen, resultererede det alligevel i et nedbrud. Men det får ingen konsekvenser for leverandøren.

"Vi tager et grundigt forløb med vores leverandør og evaluerer hændelsen, men uanset hvor fejlen er opstået, er det vores ansvar, og det fokuserer vi på," siger Søren Winge og tilføjer:

"Vi synes generelt, at IBM gør det godt."

Læs også:

Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S