Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

En tilsyneladende planlagt software-opdatering sendte samtlige Dankort-betalinger i gulvet i dag. Det er anden gang i år, at Nets bryder ned med et brag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

For anden gang i år brager en af Nets' betalingsløsninger ned på grund af tilsyneladende rutinemæssige opdateringer, men virksomheden vil ikke kommentere, hvad årsagen til problemet er.

"Vi ønsker ikke at give detaljerede oplysninger omkring nedbruddet," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets.

Nets vil dog gerne fortælle, at nedbruddet skyldes leverandøren IBM, der i nat mellem klokken to og tre opdaterede det system, der håndterer alle Dankort-betalinger for Nets' kunder.

Det er anden gang, at IBM forårsager et større nedbrud for Nets i år. Tilbage i marts sendte en såkaldt rutinemæssig opdatering af en mainframe også løsninger i gulvet.

Ifølge Søren Winge blev systemernes funktionalitet genetableret igen klokken 7.25 i morges.

Nets: Detaljerne er fortrolige
Hvad er begrundelsen for, at I ikke vil kommentere hændelsen?

"Det er, at vi ikke i detaljer vil diskutere sådan et forløb åbent."

Det er en slags forretningshemmelighed?

"Ja. Det er i hvert fald noget, både Nets og IBM betragter som fortroligt."

I marts skete der en lignende hændelse, hvor det også var en planlagt opdatering, der skabte et nedbrud. Hvorfor ser vi nu det samme problem igen?

"Det er rigtig nok, at vi havde hændelsen i foråret, men jeg mener stadigvæk, at det er forholdsvis usædvanligt, at vi ser problemer af denne karakter. Vi synes generelt, at vores driftsstabilitet er meget høj."

Test af opdatering forhindrede ikke nedbrud

Ifølge Søren Winge tester Nets og leverandøren IBM alle opdateringer i et test-miljø, inden opdateringerne installeres på de systemer, der kontrollerer Dankort-systemerne.

"Vi har generelt den regel, at ændringer og opdateringer skal testes i et test-miljø, inden det rulles ud i produktion. Det er så komplekse systemer, at vi selvfølgelig tester opdateringerne inden," fortæller Søren Winge.

Selv om IBM tilsyneladende havde testet opdateringen, resultererede det alligevel i et nedbrud. Men det får ingen konsekvenser for leverandøren.

"Vi tager et grundigt forløb med vores leverandør og evaluerer hændelsen, men uanset hvor fejlen er opstået, er det vores ansvar, og det fokuserer vi på," siger Søren Winge og tilføjer:

"Vi synes generelt, at IBM gør det godt."

Læs også:

Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen