Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

En tilsyneladende planlagt software-opdatering sendte samtlige Dankort-betalinger i gulvet i dag. Det er anden gang i år, at Nets bryder ned med et brag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

For anden gang i år brager en af Nets' betalingsløsninger ned på grund af tilsyneladende rutinemæssige opdateringer, men virksomheden vil ikke kommentere, hvad årsagen til problemet er.

"Vi ønsker ikke at give detaljerede oplysninger omkring nedbruddet," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets.

Nets vil dog gerne fortælle, at nedbruddet skyldes leverandøren IBM, der i nat mellem klokken to og tre opdaterede det system, der håndterer alle Dankort-betalinger for Nets' kunder.

Det er anden gang, at IBM forårsager et større nedbrud for Nets i år. Tilbage i marts sendte en såkaldt rutinemæssig opdatering af en mainframe også løsninger i gulvet.

Ifølge Søren Winge blev systemernes funktionalitet genetableret igen klokken 7.25 i morges.

Nets: Detaljerne er fortrolige
Hvad er begrundelsen for, at I ikke vil kommentere hændelsen?

"Det er, at vi ikke i detaljer vil diskutere sådan et forløb åbent."

Det er en slags forretningshemmelighed?

"Ja. Det er i hvert fald noget, både Nets og IBM betragter som fortroligt."

I marts skete der en lignende hændelse, hvor det også var en planlagt opdatering, der skabte et nedbrud. Hvorfor ser vi nu det samme problem igen?

"Det er rigtig nok, at vi havde hændelsen i foråret, men jeg mener stadigvæk, at det er forholdsvis usædvanligt, at vi ser problemer af denne karakter. Vi synes generelt, at vores driftsstabilitet er meget høj."

Test af opdatering forhindrede ikke nedbrud

Ifølge Søren Winge tester Nets og leverandøren IBM alle opdateringer i et test-miljø, inden opdateringerne installeres på de systemer, der kontrollerer Dankort-systemerne.

"Vi har generelt den regel, at ændringer og opdateringer skal testes i et test-miljø, inden det rulles ud i produktion. Det er så komplekse systemer, at vi selvfølgelig tester opdateringerne inden," fortæller Søren Winge.

Selv om IBM tilsyneladende havde testet opdateringen, resultererede det alligevel i et nedbrud. Men det får ingen konsekvenser for leverandøren.

"Vi tager et grundigt forløb med vores leverandør og evaluerer hændelsen, men uanset hvor fejlen er opstået, er det vores ansvar, og det fokuserer vi på," siger Søren Winge og tilføjer:

"Vi synes generelt, at IBM gør det godt."

Læs også:

Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S