Total tavshed i Nets efter stort Dankort-nedbrud

En tilsyneladende planlagt software-opdatering sendte samtlige Dankort-betalinger i gulvet i dag. Det er anden gang i år, at Nets bryder ned med et brag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

For anden gang i år brager en af Nets' betalingsløsninger ned på grund af tilsyneladende rutinemæssige opdateringer, men virksomheden vil ikke kommentere, hvad årsagen til problemet er.

"Vi ønsker ikke at give detaljerede oplysninger omkring nedbruddet," siger Søren Winge, der er pressechef i Nets.

Nets vil dog gerne fortælle, at nedbruddet skyldes leverandøren IBM, der i nat mellem klokken to og tre opdaterede det system, der håndterer alle Dankort-betalinger for Nets' kunder.

Det er anden gang, at IBM forårsager et større nedbrud for Nets i år. Tilbage i marts sendte en såkaldt rutinemæssig opdatering af en mainframe også løsninger i gulvet.

Ifølge Søren Winge blev systemernes funktionalitet genetableret igen klokken 7.25 i morges.

Nets: Detaljerne er fortrolige
Hvad er begrundelsen for, at I ikke vil kommentere hændelsen?

"Det er, at vi ikke i detaljer vil diskutere sådan et forløb åbent."

Det er en slags forretningshemmelighed?

"Ja. Det er i hvert fald noget, både Nets og IBM betragter som fortroligt."

I marts skete der en lignende hændelse, hvor det også var en planlagt opdatering, der skabte et nedbrud. Hvorfor ser vi nu det samme problem igen?

"Det er rigtig nok, at vi havde hændelsen i foråret, men jeg mener stadigvæk, at det er forholdsvis usædvanligt, at vi ser problemer af denne karakter. Vi synes generelt, at vores driftsstabilitet er meget høj."

Test af opdatering forhindrede ikke nedbrud

Ifølge Søren Winge tester Nets og leverandøren IBM alle opdateringer i et test-miljø, inden opdateringerne installeres på de systemer, der kontrollerer Dankort-systemerne.

"Vi har generelt den regel, at ændringer og opdateringer skal testes i et test-miljø, inden det rulles ud i produktion. Det er så komplekse systemer, at vi selvfølgelig tester opdateringerne inden," fortæller Søren Winge.

Selv om IBM tilsyneladende havde testet opdateringen, resultererede det alligevel i et nedbrud. Men det får ingen konsekvenser for leverandøren.

"Vi tager et grundigt forløb med vores leverandør og evaluerer hændelsen, men uanset hvor fejlen er opstået, er det vores ansvar, og det fokuserer vi på," siger Søren Winge og tilføjer:

"Vi synes generelt, at IBM gør det godt."

Læs også:

Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job