Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Opdateringer på kritisk mainframe-system gjorde det umuligt for virksomhedens kunder at gennemføre transaktioner med kreditkort.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Derfor gik Danmarks mest besøgte hjemmeside helt i sort

Onsdag mellem klokken 20:12 - 23:41 bragede Nets' løsning, der håndterer online-kreditkort transaktioner, ned.

"Det var en utilsigtet softwareopdatering, der skabte problemerne," fortæller Søren Winge, der er pressechef hos Nets.

Et miks af planlagte og utilsigtede opdateringer ved en firewall sendte kreditkort-transaktionerne i sort.

Det gik blandt andet udover Nets' største kunde DIBS, der leverer online-kreditkort betalingsløsninger til omkring 14.000 nordiske virksomheder.

Virksomhedens største kunder tæller udover DIBS også ePay og Quickpay.

Nets: Vi kom til at rulle fremtidig opdatering ud
Teknikerne fra Nets ruller ofte opdateringer ud på deres IBM mainframe, men det sker kun, efter opdateringerne er undersøgt nøje i et test-setup.

"Konkret opstod problemet i forbindelse med en planlagt ændring, der blev udført klokken 20:12. Vi laver ind imellem system-mæssige opdateringer, og selve opdateringen forløb sådan set planmæssigt," siger Søren Winge.

Men den planlagte opdatering var ikke det eneste, der blev installeret på mainframen den aften.

"Det viste sig, at vi også have lagt en opdatering på systemerne, der først skulle have været brugt længere ude i fremtiden, og det var netop den, der udløste problemet," fortæller Søren Winge.

Opdateringen skabte et kapacitetsproblem, fordi firewallen, der benyttes ved IBM MainFrame-systemet, ikke kunne håndterer al trafikken.

"Men det fandt vi først ud af efter noget tid, fordi vores fejlsøgning i første omgang var afgrænset til den planlagte opdatering. Det var først efter længere tids granskning, at vi fandt årsagen," siger Søren Winge.
Ifølge Nets skabte det problemer med lige nøjagtig halvdelen af den normale transaktionstrafik.

"Vi håndterede omkring 50 procent af alle transaktioner i det konkrete tidsrum. Det var kun transaktioner over kapacitetsmaksimum for hvert enkel kilde vi måtte afvise."

Men hos virksomhedens største kunde, DIBS, var oplevelsen af nedbruddet langt større.

DIBS: Sådan oplevede vi nedbruddet

Det skabte store problemer for virksomheden DIBS, der leverer online-kreditkort betalingsløsninger.

"Vi fik kun få transaktioner gennemført. Ved fejlsøgning kunne vi se, at vi fik fejl i forbindelsen mod Nets," fortæller Robert Mygind, der er udviklingschef hos DIBS.

Det var både DIBS' it-platforme, der er placeret i Stockholm og Hellerup, der oplevede problemer med forbindelsen.

Kunne I ikke bare dirigere trafikken til andre transaktionsleverandører?

"Jo, det kan vi faktisk godt, men finten er, at vores kunder skal have aftaler med de transaktionsleverandører, vi kan route til," siger Robert Mygind og afslutter:

"Hvis kunden eksempelvis har en aftale med både Nets og én anden transaktionsleverandør, så kan vi godt dirigere trafikken over mod dem. Men der er der mange kunder, der ikke har."

Læs også:
Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Derfor gik Danmarks mest besøgte hjemmeside helt i sort

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S