Mainframe bag stort nedbrud hos dansk netbetalings-løsning

Opdateringer på kritisk mainframe-system gjorde det umuligt for virksomhedens kunder at gennemføre transaktioner med kreditkort.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Derfor gik Danmarks mest besøgte hjemmeside helt i sort

Onsdag mellem klokken 20:12 - 23:41 bragede Nets' løsning, der håndterer online-kreditkort transaktioner, ned.

"Det var en utilsigtet softwareopdatering, der skabte problemerne," fortæller Søren Winge, der er pressechef hos Nets.

Et miks af planlagte og utilsigtede opdateringer ved en firewall sendte kreditkort-transaktionerne i sort.

Det gik blandt andet udover Nets' største kunde DIBS, der leverer online-kreditkort betalingsløsninger til omkring 14.000 nordiske virksomheder.

Virksomhedens største kunder tæller udover DIBS også ePay og Quickpay.

Nets: Vi kom til at rulle fremtidig opdatering ud
Teknikerne fra Nets ruller ofte opdateringer ud på deres IBM mainframe, men det sker kun, efter opdateringerne er undersøgt nøje i et test-setup.

"Konkret opstod problemet i forbindelse med en planlagt ændring, der blev udført klokken 20:12. Vi laver ind imellem system-mæssige opdateringer, og selve opdateringen forløb sådan set planmæssigt," siger Søren Winge.

Men den planlagte opdatering var ikke det eneste, der blev installeret på mainframen den aften.

"Det viste sig, at vi også have lagt en opdatering på systemerne, der først skulle have været brugt længere ude i fremtiden, og det var netop den, der udløste problemet," fortæller Søren Winge.

Opdateringen skabte et kapacitetsproblem, fordi firewallen, der benyttes ved IBM MainFrame-systemet, ikke kunne håndterer al trafikken.

"Men det fandt vi først ud af efter noget tid, fordi vores fejlsøgning i første omgang var afgrænset til den planlagte opdatering. Det var først efter længere tids granskning, at vi fandt årsagen," siger Søren Winge.
Ifølge Nets skabte det problemer med lige nøjagtig halvdelen af den normale transaktionstrafik.

"Vi håndterede omkring 50 procent af alle transaktioner i det konkrete tidsrum. Det var kun transaktioner over kapacitetsmaksimum for hvert enkel kilde vi måtte afvise."

Men hos virksomhedens største kunde, DIBS, var oplevelsen af nedbruddet langt større.

DIBS: Sådan oplevede vi nedbruddet

Det skabte store problemer for virksomheden DIBS, der leverer online-kreditkort betalingsløsninger.

"Vi fik kun få transaktioner gennemført. Ved fejlsøgning kunne vi se, at vi fik fejl i forbindelsen mod Nets," fortæller Robert Mygind, der er udviklingschef hos DIBS.

Det var både DIBS' it-platforme, der er placeret i Stockholm og Hellerup, der oplevede problemer med forbindelsen.

Kunne I ikke bare dirigere trafikken til andre transaktionsleverandører?

"Jo, det kan vi faktisk godt, men finten er, at vores kunder skal have aftaler med de transaktionsleverandører, vi kan route til," siger Robert Mygind og afslutter:

"Hvis kunden eksempelvis har en aftale med både Nets og én anden transaktionsleverandør, så kan vi godt dirigere trafikken over mod dem. Men der er der mange kunder, der ikke har."

Læs også:
Mainframe skyld i stort it-nedbrud i danske banker

Derfor gik Danmarks mest besøgte hjemmeside helt i sort

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil