Skrappere straffe for cyber-angreb på vej: Så hårdt skal hammeren falde

Straffene for cyber-angreb skal strammes. Se her, hvor hårdt hammeren skal falde, hvis man deltager i cyber-angreb.

Artikel top billede

Cyber-kriminelle står over for langt hårdere straffe i fremtiden, hvis de gennemfører net-angreb i Europa.

EU-parlamentet kan nemlig være på vej med en kraftig skærpelse af strafferammen for cyber-angreb, ligesom EU overvejer at formulere specifikke strafferammer for brug af botnet.

Parlamentet formulerede tidligere på ugen et udkast til et regelsæt.

Her bliver der nævnt en række konkrete eksempler på cyber-kriminalitet og den straf, som EU mener, at de pågældende eksempler skal udløse.

Lande skal hjælpe hinanden

EU peger på, at det er afgørende, at de enkelte EU-lande hjælper hinanden, og at de omgående - inden for otte timer - reagerer på henvendelser fra andre lande om cyber-angreb.

Forslaget ventes endeligt godkendt snart. Dernæst vil de enkelte lande have to år til at implementere de nye regler.

Så hårdt skal det straffes

I udkastet peger EU på konkrete straffe til konkrete cyber-handlinger.

- Eksempelvis skal det udløse mindst tre års fængsel at anvende botnets til at skaffe sig fjern-adgang over et større antal computere ved at inficere dem med farlig software.

- Det skal udløse mindst fem års fængsel at stå bag cyber-angreb mod kritisk infrastruktur som eksempelvis kraftværker, transport-netværk og statslige netværk.

- Det skal udløse mindst fem års fængsel at være del af en kriminel organisation, der står bag angreb, som forårsager 'seriøs skade.'

Ligeledes peger EU på, at virksomheder og organisationer vil blive holdt ansvarlige for kriminelle handlinger, der udføres til deres fordel - eksempelvis hvis de hyrer en hacker til at skaffe sig adgang til en konkurrents databaser.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,