Skrappere straffe for cyber-angreb på vej: Så hårdt skal hammeren falde

Straffene for cyber-angreb skal strammes. Se her, hvor hårdt hammeren skal falde, hvis man deltager i cyber-angreb.

Artikel top billede

Cyber-kriminelle står over for langt hårdere straffe i fremtiden, hvis de gennemfører net-angreb i Europa.

EU-parlamentet kan nemlig være på vej med en kraftig skærpelse af strafferammen for cyber-angreb, ligesom EU overvejer at formulere specifikke strafferammer for brug af botnet.

Parlamentet formulerede tidligere på ugen et udkast til et regelsæt.

Her bliver der nævnt en række konkrete eksempler på cyber-kriminalitet og den straf, som EU mener, at de pågældende eksempler skal udløse.

Lande skal hjælpe hinanden

EU peger på, at det er afgørende, at de enkelte EU-lande hjælper hinanden, og at de omgående - inden for otte timer - reagerer på henvendelser fra andre lande om cyber-angreb.

Forslaget ventes endeligt godkendt snart. Dernæst vil de enkelte lande have to år til at implementere de nye regler.

Så hårdt skal det straffes

I udkastet peger EU på konkrete straffe til konkrete cyber-handlinger.

- Eksempelvis skal det udløse mindst tre års fængsel at anvende botnets til at skaffe sig fjern-adgang over et større antal computere ved at inficere dem med farlig software.

- Det skal udløse mindst fem års fængsel at stå bag cyber-angreb mod kritisk infrastruktur som eksempelvis kraftværker, transport-netværk og statslige netværk.

- Det skal udløse mindst fem års fængsel at være del af en kriminel organisation, der står bag angreb, som forårsager 'seriøs skade.'

Ligeledes peger EU på, at virksomheder og organisationer vil blive holdt ansvarlige for kriminelle handlinger, der udføres til deres fordel - eksempelvis hvis de hyrer en hacker til at skaffe sig adgang til en konkurrents databaser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune