Vind Google-lir og billetter til ny film

Filmen "The Internship" har premiere i denne weekend. Vind billetter til Google-filmen her.

Artikel top billede

KONKURRENCEN ER SLUT

Har du brug for en biograftur i sommervarmen - eller regnen - så har du mulighed for at vinde billetter her.

Computerworld har fået mulighed for at udlodde både merchandise og billetter (3x2) til filmen, der giver et komisk bud på, hvordan det er at arbejde i hovedkontoret for verdens største søgemaskine, Google.

Filmen hedder "The Internship" men kunne lige så godt hedde "Google - The Movie". For "The Internship" er en ret tydelig reklamesøjle for søgegiganten, der får lov til at fremvise produkter som Google Hangout i filmen - selv om der også bliver gjort grin med virksomhedskulturen i firmaet.

Det korte resumé af filmen er, at de to afdankede sælgere, der har mistet deres job, fordi teknologien har overflødiggjort dem, forsøger at komme tilbage på den teknologiske hest - via et praktikophold hos Google. Se mere på www.theinternshipmovie.com.

Sådan vinder du

For at vinde enten en billet til dig og en ven eller en pakke med en blå t-shirt, kasket og bordtennisbords-sæt fra filmen skal du sende os din favorit Google-doodle.

Google Doodle er de tegninger, som møder dig hver dag på Googles forside. Et motiv eller en animation der markerer en mærkedag eller andre vigtige begivenheder. For eksempel er Danmarks Grundlovsdag blevet fejret med en unik tegning. Se alle tegningerne gennem tiden her.

Vi trækker lod allerede i morgen kl. 18.00, så deltag allerede i dag. Beskriv eller link til din favorit doodle i en mail til os (KONKURRENCEN ER SLUT). Hvis du har en opdateret profil på Computerworld.dk med aktiv emailadresse, kan du også deltage ved at lægge din besvarelse som en kommentar til denne artikel.

KONKURRENCEN ER SLUT

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S