Ny Hollywood-film er gigantisk reklamesøjle for Google

Hvordan er det at være i praktik hos Google? Find ud af det i ny film.

Artikel top billede

Vi har fået filmen "The Social Network" om Facebook, og snart følger en stribe film om Steve Jobs og Apples grundlæggelse. Derfor er det ikke overraskende, at verdens biograflærreder også snart velsignes med en filmisk fortælling fra The Googleplex.

"The Internship" er en humoristisk film med Google som omdrejningspunkt. Google har ikke lagt penge i produktionen, men filmen kan alligevel ende med at blive ret god reklame for søgegiganten.

I filmen følger vi to fallerede 40-årige sælgere, der får praktikpladser hos Google. De to, spillet af Owen Wilson og Vince Vaughn, har indset, at de ikke længere ved nok om it til at kunne følge med. Derfor kaster de sig ud i et praktikforløb blandt noget yngre - og mere begavede - unge. Se de første klip fra filmen nederst.

Google-stifter på rollelisten

Man skulle tro, at filmen var bestillngsarbejde fra Google, men det skulle ikke være tilfældet.

En stor del af filmen er indspillet on location på Googles hovedkvarter i Californien. Og Google-stifter Sergey Brin har en gæsterolle i filmen sammen med en anden Google-ansat, Hugo Barra.

I filmen bliver Googles nye produkter også anvendt. For eksempel videokonferencer via Google+ Hangout og markedspladsen Google Play bliver også nævnt, fortæller Fast Company.

Filmen er med til at understrege, at Hollywood har fået øjnene op for tech-verdenen. Og at personer som Mark Zuckerberg og Google-stifterne er blandt vor tids superstjerner.

LÆS OGSÅ: Hollywood gør dataloger cool

Hvis man vil have et realistisk indtryk af dagligdagen, skal man dog nok kigge andre steder end i en latterklaskende falde-på-halen-komedie. Men kunne for eksempel tale med danske Mark Jensen, der har været i praktik på søgegigantens europæiske kontor i Schweiz.

Filmen "The Internship" har forventet dansk premiere den 11. juli 2013.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S