Ny Hollywood-film er gigantisk reklamesøjle for Google

Hvordan er det at være i praktik hos Google? Find ud af det i ny film.

Artikel top billede

Vi har fået filmen "The Social Network" om Facebook, og snart følger en stribe film om Steve Jobs og Apples grundlæggelse. Derfor er det ikke overraskende, at verdens biograflærreder også snart velsignes med en filmisk fortælling fra The Googleplex.

"The Internship" er en humoristisk film med Google som omdrejningspunkt. Google har ikke lagt penge i produktionen, men filmen kan alligevel ende med at blive ret god reklame for søgegiganten.

I filmen følger vi to fallerede 40-årige sælgere, der får praktikpladser hos Google. De to, spillet af Owen Wilson og Vince Vaughn, har indset, at de ikke længere ved nok om it til at kunne følge med. Derfor kaster de sig ud i et praktikforløb blandt noget yngre - og mere begavede - unge. Se de første klip fra filmen nederst.

Google-stifter på rollelisten

Man skulle tro, at filmen var bestillngsarbejde fra Google, men det skulle ikke være tilfældet.

En stor del af filmen er indspillet on location på Googles hovedkvarter i Californien. Og Google-stifter Sergey Brin har en gæsterolle i filmen sammen med en anden Google-ansat, Hugo Barra.

I filmen bliver Googles nye produkter også anvendt. For eksempel videokonferencer via Google+ Hangout og markedspladsen Google Play bliver også nævnt, fortæller Fast Company.

Filmen er med til at understrege, at Hollywood har fået øjnene op for tech-verdenen. Og at personer som Mark Zuckerberg og Google-stifterne er blandt vor tids superstjerner.

LÆS OGSÅ: Hollywood gør dataloger cool

Hvis man vil have et realistisk indtryk af dagligdagen, skal man dog nok kigge andre steder end i en latterklaskende falde-på-halen-komedie. Men kunne for eksempel tale med danske Mark Jensen, der har været i praktik på søgegigantens europæiske kontor i Schweiz.

Filmen "The Internship" har forventet dansk premiere den 11. juli 2013.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura