Ny Hollywood-film er gigantisk reklamesøjle for Google

Hvordan er det at være i praktik hos Google? Find ud af det i ny film.

Artikel top billede

Vi har fået filmen "The Social Network" om Facebook, og snart følger en stribe film om Steve Jobs og Apples grundlæggelse. Derfor er det ikke overraskende, at verdens biograflærreder også snart velsignes med en filmisk fortælling fra The Googleplex.

"The Internship" er en humoristisk film med Google som omdrejningspunkt. Google har ikke lagt penge i produktionen, men filmen kan alligevel ende med at blive ret god reklame for søgegiganten.

I filmen følger vi to fallerede 40-årige sælgere, der får praktikpladser hos Google. De to, spillet af Owen Wilson og Vince Vaughn, har indset, at de ikke længere ved nok om it til at kunne følge med. Derfor kaster de sig ud i et praktikforløb blandt noget yngre - og mere begavede - unge. Se de første klip fra filmen nederst.

Google-stifter på rollelisten

Man skulle tro, at filmen var bestillngsarbejde fra Google, men det skulle ikke være tilfældet.

En stor del af filmen er indspillet on location på Googles hovedkvarter i Californien. Og Google-stifter Sergey Brin har en gæsterolle i filmen sammen med en anden Google-ansat, Hugo Barra.

I filmen bliver Googles nye produkter også anvendt. For eksempel videokonferencer via Google+ Hangout og markedspladsen Google Play bliver også nævnt, fortæller Fast Company.

Filmen er med til at understrege, at Hollywood har fået øjnene op for tech-verdenen. Og at personer som Mark Zuckerberg og Google-stifterne er blandt vor tids superstjerner.

LÆS OGSÅ: Hollywood gør dataloger cool

Hvis man vil have et realistisk indtryk af dagligdagen, skal man dog nok kigge andre steder end i en latterklaskende falde-på-halen-komedie. Men kunne for eksempel tale med danske Mark Jensen, der har været i praktik på søgegigantens europæiske kontor i Schweiz.

Filmen "The Internship" har forventet dansk premiere den 11. juli 2013.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S