Ny Hollywood-film er gigantisk reklamesøjle for Google

Hvordan er det at være i praktik hos Google? Find ud af det i ny film.

Artikel top billede

Vi har fået filmen "The Social Network" om Facebook, og snart følger en stribe film om Steve Jobs og Apples grundlæggelse. Derfor er det ikke overraskende, at verdens biograflærreder også snart velsignes med en filmisk fortælling fra The Googleplex.

"The Internship" er en humoristisk film med Google som omdrejningspunkt. Google har ikke lagt penge i produktionen, men filmen kan alligevel ende med at blive ret god reklame for søgegiganten.

I filmen følger vi to fallerede 40-årige sælgere, der får praktikpladser hos Google. De to, spillet af Owen Wilson og Vince Vaughn, har indset, at de ikke længere ved nok om it til at kunne følge med. Derfor kaster de sig ud i et praktikforløb blandt noget yngre - og mere begavede - unge. Se de første klip fra filmen nederst.

Google-stifter på rollelisten

Man skulle tro, at filmen var bestillngsarbejde fra Google, men det skulle ikke være tilfældet.

En stor del af filmen er indspillet on location på Googles hovedkvarter i Californien. Og Google-stifter Sergey Brin har en gæsterolle i filmen sammen med en anden Google-ansat, Hugo Barra.

I filmen bliver Googles nye produkter også anvendt. For eksempel videokonferencer via Google+ Hangout og markedspladsen Google Play bliver også nævnt, fortæller Fast Company.

Filmen er med til at understrege, at Hollywood har fået øjnene op for tech-verdenen. Og at personer som Mark Zuckerberg og Google-stifterne er blandt vor tids superstjerner.

LÆS OGSÅ: Hollywood gør dataloger cool

Hvis man vil have et realistisk indtryk af dagligdagen, skal man dog nok kigge andre steder end i en latterklaskende falde-på-halen-komedie. Men kunne for eksempel tale med danske Mark Jensen, der har været i praktik på søgegigantens europæiske kontor i Schweiz.

Filmen "The Internship" har forventet dansk premiere den 11. juli 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S