Teknisk knas gav død telefon for Telias kunder på ferie

Flere af Telias kunder kunne ikke bruge telefonen i weekenden, hvis de befandt sig i udlandet. Ifølge virksomheden er årsagen kapacitetsproblemer.

Artikel top billede

Opdateret klokken 12:30

Flere Telia-kunder, der havde valgt at søge udenlands i weekenden, måtte se langt efter et fungerende mobilabonnement.

Tekniske problemer gjorde det ganske enkelte umuligt for dem at få kontakt til omverdenen.

"Det drejede sig om et internt TeliaSonera-system, der normalt sikrer, at kunderne kommer over på en tele-udbyder, hvor priserne er billigst for Telia, der sejlede i weekenden," fortæller Mette Honoré, der er kommunikationschef i Telia.

Ifølge virksomheden opstod problemerne, fordi systemet ganske enkelt ikke kunne håndtere den mængde af trafik, som kunderne genererede i weekenden.

Telias teknikere skal nu undersøge problemerne til bunds, førend det interne system igen kan sættes i drift.

Nu betaler Telia prisen
Det drejer sig om det såkaldte Roaming Traffic Steering-system, der i weekenden bukkede under for det, som Telia beskriver som kapacitetsproblemer.

"Der opstod kapacitetsproblemer på de links, som man kører ud på. Så nu har vi simpelthen slået det system fra," siger Mette Honoré.

Systemet sørger til daglig for, at kundernes mobiltrafik bliver roamet fra det teleselskab, som Telia har den billigste og bedste aftale med i det pågældende land.

"Det betyder så nu, at vi løber en risiko i Telia for at kunderne roamer på en dyrere aftale," fortæller Mette Honoré og fortsætter:

"Kunderne skal ikke bekymre sig om prisen på roaming, da den er EU-reguleret. Det er altså kun Telia, som kan blive ramt økonomisk af dette."

Telia: Vi har kapacitet nok
Ifølge Telia er problemerne med systemet opstået som en konsekvens af, at virksomhedens kunder ganske enkelt har brugt deres telefoner for meget.

"Det er svært at sige, hvorfor at der ikke har været kapacitet nok, men hvis rigtig mange roamer i det samme land og med de nye smartphone-teknologier skal du også tage højde for, at folk bruger mere data, det viser vores egne undersøgelser," siger Mette Honoré.

Men selv om kunderne tilsyneladende har lagt systemet ned på grund af deres udlandsforbrug, skal Telias teknikere nu arbejde videre med at finde den helt nøjagtige årsag.

Er weekendens problemer et udtryk for, at I ikke har kapacitet nok til at klare det forbrug, som kunderne har i dag?

"Det kan jeg ikke sige med sikkerhed. Nu gætter jeg bare på, at det kan have noget at gøre med folks adfærd, fordi det er sket i weekenden, så det er svært at sige. Vi kan bare konstatere, at der ikke var kapacitet nok på nogle af de her linjer," siger Mette Honoré.

Læs også:

Ny aftale sikrer danske telekunder langt bedre brugeroplevelse

Telefirmaer raser over dansk kæmpe-udbud: Udelukket på forhånd

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S